Polki umierają z powodu raka płuc

U Polek rak płuc jest pierwszą nowotworową przyczyną zgonów. Jeszcze cztery lata temu był to rak piersi. W paleniu papierosów doganiają mężczyzn. Kobiety w Polsce umierają na zawał serca dwa razy częściej niż Hiszpanki, a z powodu udaru trzy razy częściej niż Francuzki.Prof. Anna Fijałkowska z Zakładu Kardiologii Instytutu Matki i Dziecka, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zauważa, że polskie kobiety po zawale o kluczowe 35 minut później niż mężczyźni trafiają do pracowni hemodynamicznej. Później też trafiają do szpitala z objawami udaru, co sprawia, że rzadziej dochodzą do pełnej sprawności. Zawały zdarzają się już u czterdziesto-, a nawet trzydziestokilkulatek.

100 kobiet na 100 tys. Polek umiera, według danych WHO, na zawał serca. To niechlubny rekord europejski. Z danych europejskich Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że Polki dwa razy częściej umierają na zawał serca niż Hiszpanki, a udarom mózgu ulegają trzy razy częściej niż Francuzki. Należą też do ścisłej czołówki, jeśli chodzi o nadciśnienie tętnicze - ma je 27,5 proc., czyli co trzecia Polka.

Jak podkreśla prof. Fijałkowska, winne są nieodpowiednia dieta, nadwaga, brak aktywności i palenie papierosów. W tym ostatnim Polki przodują. Chociaż, w przeciwieństwie do USA, główną przyczyną zgonów są u nas nadal choroby sercowo-naczyniowe (umiera na nie blisko 100 Polek na 100 tysięcy), palaczki robią wiele, by tę niechlubną statystykę podwyższyć.

Więcej: www.rp.pl


autor/ źródło: Rzeczpospolita


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Szpitale muszą podjąć decyzję, czy wchodzą w pakiet onkologiczny


W cieniu negocjacji lekarzy rodzinnych z Ministerstwem Zdrowia, są kontrakty dla szpitali. Placówki medyczne muszą podjąć decyzję czy…Dwie procedury do wyboru; pogotowie wybiera ministerialne

Prawidłowy poziom cukru we krwi nie chroni przed…

KE o e-zdrowiu: trzeba szybko zmienić mentalność…

Dobre rezultaty leczenia SLA komórkami macierzystymi

Trybunał Konstytucyjny odmówił zajęcia się paragonami…

Pierwsza pomoc w zawale o 86 proc. zwiększa szanse…

Opracowali opatrunek hydrożelowy do leczenia stopy…

Wrocław: zmarła pacjentka z tzw. świńską grypą

W sezonie wiosna-let0 13 proc. Polaków zostało ugryzionych…