Polacy nadal mają utrudniony dostęp do nowoczesnego leczenia nowotworów

Co 4. Polak umiera w Polsce z powodu nowotworów. Niestety nadal Polacy mają utrudniony dostęp do nowoczesnego leczenia raka, które może przedłużyć życie nawet o kilkanaście lat. Jak ten problem chcą rozwiązać organizacje pacjenckie?Według Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych poprawić sytuację mógłby państwowy fundusz finansujący nowoczesne terapie oczekujących na refundację.

– Między badaniami klinicznymi a wejściem leku do normalnego leczenia jest przerwa, bo z reguły proces refundacyjny trwa długo, nawet dwa lata. Pacjent często jednak nie ma tych dwóch lat. Na zmianę statystyk będziemy mieli szansę tylko wtedy, jeżeli leczenie będzie włączane we wczesnym stadium choroby. Dzisiaj w Polsce, niestety, rocznie umiera niepotrzebnie 30 tys. osób – podkreśla Jacek Gugulski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Brak dostępności do nowoczesnego leczenia to niejedyny problem chorych na raka, kolejny to limity w onkologii. Dlatego organizacje pacjenckie liczą, że zmiany proponowane przez ministra zdrowia zmienią tę sytuację.


autor/ źródło: newseria, fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
MZ odpowiada NRL nt. regulacji zrównujących czas pracy pracowników zakładów medycznych


Od 1 lipca 2014 r., zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, będzie obowiązywał wyższy - o 50 proc. - wymiar czasu pracy m.in. dla…Pacjent odmówił przewiezienia do szpitala; nie był…

Sposób na wykrycie raka trzustki we wczesnym stadium

Ministerstwo Zdrowia oskarża lekarzy, że to oni…

Czy szpital musi finansować pacjentowi wszystkie…

Polska liderem w zakresie polityki antyalkoholowej

W jakich sytuacjach można kierować pacjentów z…

Redakcja

IX Kongres Top Medical Trends

3,5 tysiąca uczestników, 23 prezesów czołowych towarzystw medycznych krajowych i międzynarodowych oraz 15 konsultantów krajowych różnych dziedzin medycyny, 97 wygłoszonych…
Biuro org./mat.prasowe
Konferencje

NFZ o zmianach w umowach świadczeń kontraktowanych…

Polscy naukowcy bliżej poznania mechanizmów chorób…