Podwyższony poziom cholesterolu może być czynnikiem ryzyka raka piersi

Czy w ramach prewencji raka piersi kobiety będą zażywać obniżające poziom cholesterolu statyny? To niewykluczone – uważają naukowcy z Aston University w Birmingham, którzy wyniki swoich badań przedstawili podczas niedawnej konferencji Frontiers in CardioVascular Biology 2014 w Barcelonie.Badania prowadzone w ostatnich latach wykazały, że istnieje związek między otyłością a podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Wyniki doświadczeń na myszach opublikowane w 2013 r. na łamach pisma ,,Science” sugerowały, że czynnikiem, który za to odpowiada może być wysoki poziom cholesterolu. Obniżając jego stężenie we krwi gryzoni lub wpływając na jego metabolizm można było zapobiegać guzom sutka lub leczyć je – tłumaczy dr Rahul Potluri, główny autor najnowszej analizy.

Dr Potluri i współpracownicy przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 660 tys. Brytyjek, z których u blisko 23 tys. stwierdzono hiperlipidemię, a nieco pond 9,3 tys. zachorowało na raka piersi. Analiza wykazała, że wysokie stężenie cholesterolu we krwi wiązało się z wyższym o 64 proc. ryzykiem zachorowania na raka piersi.

– To było badanie obserwacyjne, nie możemy zatem powiedzieć, że wysoki poziom cholesterolu powoduje raka piersi. Jednak ze względu na istotność wykazanej zależności wymaga ona dalszych badań – podkreśla dr Potluri.

Potrzebne jest więc badanie prospektywne, które będzie monitorować ryzyko zachorowania na raka piersi wśród pań z hipercholesterolemią i bez niej. Jeśli związek między wysokim cholesterolem a rakiem piersi zostanie potwierdzony, następnym krokiem będzie sprawdzenie, czy statyny mogą obniżać prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór.


autor/ źródło: Health24/Money.pl/Medexpress.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Blisko 180 szpitali z akredytacją


Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego, polski system akredytacyjny staje się jednym z najlepszych w Europie. Status szpitali…Homeopaci odpowiadają na zarzuty NIL

Ebola zagrożeniem także dla Wielkiej Brytanii

Turysta medyczny potrzebny od zaraz

Gen ryzyka chorób serca, wpływa korzystnie na płodność…

Przy MZ powstał zespół oceniający minimalne normy…

Redakcja

NFZ ws. projektu dot. zawierania umów na lecznictwo uzdrowiskowe

Opublikowany projekt określa postępowanie w sprawie zawierania i realizacji umów w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe, a także warunki wymagane od świadczeniodawców zainteresowanych zawarciem umowy w tym rodzaju oraz warunki dodatkowo oceniane w…
nfz.gov.pl
NFZ

Cztery zdania odrębne do wyroku TK ws. klauzli sumienia

Onkolodzy o pakiecie onkologicznym: pozytywnie, choć…

EMA: uwaga na sfałszowaną herceptynę