Podwyższony poziom cholesterolu może być czynnikiem ryzyka raka piersi

Czy w ramach prewencji raka piersi kobiety będą zażywać obniżające poziom cholesterolu statyny? To niewykluczone – uważają naukowcy z Aston University w Birmingham, którzy wyniki swoich badań przedstawili podczas niedawnej konferencji Frontiers in CardioVascular Biology 2014 w Barcelonie.Badania prowadzone w ostatnich latach wykazały, że istnieje związek między otyłością a podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Wyniki doświadczeń na myszach opublikowane w 2013 r. na łamach pisma ,,Science” sugerowały, że czynnikiem, który za to odpowiada może być wysoki poziom cholesterolu. Obniżając jego stężenie we krwi gryzoni lub wpływając na jego metabolizm można było zapobiegać guzom sutka lub leczyć je – tłumaczy dr Rahul Potluri, główny autor najnowszej analizy.

Dr Potluri i współpracownicy przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 660 tys. Brytyjek, z których u blisko 23 tys. stwierdzono hiperlipidemię, a nieco pond 9,3 tys. zachorowało na raka piersi. Analiza wykazała, że wysokie stężenie cholesterolu we krwi wiązało się z wyższym o 64 proc. ryzykiem zachorowania na raka piersi.

– To było badanie obserwacyjne, nie możemy zatem powiedzieć, że wysoki poziom cholesterolu powoduje raka piersi. Jednak ze względu na istotność wykazanej zależności wymaga ona dalszych badań – podkreśla dr Potluri.

Potrzebne jest więc badanie prospektywne, które będzie monitorować ryzyko zachorowania na raka piersi wśród pań z hipercholesterolemią i bez niej. Jeśli związek między wysokim cholesterolem a rakiem piersi zostanie potwierdzony, następnym krokiem będzie sprawdzenie, czy statyny mogą obniżać prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór.


autor/ źródło: Health24/Money.pl/Medexpress.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NRL: Konsultacje społeczne to fikcja


Prezes NRL Maciej Hamankiewicz po raz kolejny stwierdza, że sposób prowadzenia przez MZ konsultacji społecznych jest fikcją i jaskrawym…Konstanty Radziwiłł przyznaje: kompetencje lekarzy…

PPOZ krytycznie o pakiecie antykolejkowym

Redakcja

Kujawsko-Pomorskie stawia na rozwój turystyki medycznej

Według danych za 2012 r. w ciągu roku Polskę odwiedza 600 tys. pacjentów, głównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Nie jesteśmy jednak potęgą turystyki medycznej. Lewiatan, który chce rozpropagować ośrodki medyczne w regionie,…
Gazeta Wyborcza
Prasa

Polacy chcą rozmawiać o zmianach w systemie ochrony…

Nobel 2015 z medycyny dla Williama C. Campbella, Satoshi…

Cholesterol zwiększa ryzyko zapaleń ścięgien

Epidemiolodzy: ebola zaatakuje Europę w ciągu 20…

Publiczne szpitale będą musiały spełniać kryteria…

Będzie więcej patomorfologów?