
Chodzi o ustawy tzw. pakietu kolejkowego:
• zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw,
• zmianie ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia,
• zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw.
NRPiP twierdzi, że samorządy zawodowe, w tym samorząd pielęgniarek i położnych, pozbawione zostały możliwości zajmowania stanowiska w istotnych sprawach, dotyczących stanu zdrowia społeczeństwa, polityki zdrowotnej państwa oraz organizacji ochrony zdrowia i sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodów pielęgniarki i położnej.
”W toku niezwykle pospiesznych, prowadzonych niejednokrotnie w nocy prac legislacyjnych, pominięto bez jakiegokolwiek uzasadnienia wszystkie uwagi zgłaszane przez samorządy zawodowe do projektów tych ustaw” - czytamy w opublikowanym piśmie.
Tego rodzaju sytuacja wskazuje nie tylko o lekceważenie liczącego ponad 300 tys. członków samorządu pielęgniarek i położnych, jak i pozostałych samorządów, ale także na naruszenie wynikającej z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasady przyzwoitej legislacji” - wywodzi w uzasadnieniu NRPiP.
Na zakończenie prezes NRPiP Grażyna Rogala Pawelczyk w imieniu samorządu pielęgniarek i położnych apeluje: ”Mając powyższe argumenty na uwadze pragnę raz jeszcze prosić Pana Prezydenta o skorzystanie z prawa weta i nie pospisywanie ustaw”.
Więcej: www.nipip.pl
autor/ źródło: NRPiP
Zobacz też
Przeczytaj dodatkowo
Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw. Wykonuje ona dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady…