Personalizacja terapii zwiększa skuteczność leczenia chorób krwi

W chorobach układu krwiotwórczego nie można już mówić o skutecznym leczeniu bez personalizacji terapii - mówiła w czwartek prof. Christine Chomienne z okazji otwarcia w Wiedniu jubileuszowego 20. kongresu Europejskiego Towarzystwa Hematologicznego (EHA).EHA uznała personalizację terapii za jedno z najważniejszych wyzwań nowoczesnej hematologii. W pierwszym dniu kongresu otwarto wystawę specjalnie poświęconą temu zagadnieniu. Prezes Europejskiego Towarzystwa Hematologicznego, prof. Christine Chomienne podkreśliła, że indywidualizacja leczenia ma podwójne znaczenie: pozwala lepiej dopasować terapię do chorego, ale jednocześnie jest on traktowany podmiotowo, a nie tylko przedmiotowo. - Leczymy przede wszystkim pacjenta, a nie chorobę - podkreśliła.

Według byłego prezesa Europejskiego Towarzystwa Hematologicznego, prof. Ulricha Jaegera z kliniki uniwersyteckiej w Wiedniu, personalizacja w medycynie polega przede wszystkim na ustaleniu biologicznego profilu danej choroby, głównie wywołujących ją mutacji. - Określany jest status genetyczny występującej u danego pacjenta choroby nowotworowej i dopiero na tej podstawie dobierane są odpowiednie terapie - podkreślił. Bez takiej szczegółowej diagnostyki często nie można w ogóle rozpocząć leczenia.

W indywidualizacji leczenia konieczne jest również dopasowanie metod terapii zarówno do stadium choroby, jak i wieku pacjenta oraz stanu jego zdrowia.Specjaliści zwracają uwagę, że u wielu chorych trzeba się zmagać z kilkoma dolegliwościami, bo poza schorzeniem układu krwiotwórczego cierpi on np. na cukrzycę lub choroby sercowo-naczyniowe. Niezbędna jest zatem współpraca lekarzy kilku specjalności, zarówno hematologów, jak diabetologów, kardiologów i endokrynologów.

W tegorocznym kongresie Europejskiego Towarzystwa Hematologicznego w Wiedniu uczestniczy prawie 8,7 tys. hematologów z całego świata. Szef naukowy kongresu, prof. David Grimwade z Londynu poinformował, że przygotowano 2,2 tys. prezentacji. W piątek jedną z nich na temat najnowszych metod leczenia szpiczaka wygłosi prof. Andrzej Jakubowiak z University of Chicago. Polski specjalista od ponad 20 lat przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie stał się jednym z najbardziej uznanych autorytetów w leczeniu tej choroby układu krwiotwórczego.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
BCC wzywa do dyskusji dotyczącej finansowania ochrony zdrowia


Zdaniem BCC jest już najwyższy czas by pilnie podjąć szeroką dyskusję dotyczącą modelu finansowania naszego systemu ochrony zdrowia…Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ograniczającej…

Badania i życie seksualne mężczyzn po 50tce

Druk przestrzenny = sprawne ciało do późnej starości?

Redakcja

NIL: stanowiska Rady podjęte 5 sierpnia

Jak poinformowała w piątek (7 sierpnia) NIL, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło następujące stanowiska: - w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych…
NIL/Rynek Zdrowia
Komunikat
Redakcja

OZZL broni lekarzy nie posiadających tytułu specjalisty

ZK OZZL zaapelował do ministra zdrowia i NRL o poparcie swego stanowiska. Więcej: www.
OZZL
Komunikat

Resort zdrowia rozważa refundację prewencyjnej mastektomii

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków łuszczycy

Przełom w leczeniu raka skóry. Chorym pomóc może…

Czy Ewa Kopacz widzi w rządzie Bartosza Arłukowicza?