Pakiet onkologiczny może zostać sfinansowany z rezerwy NFZ

Tzw. pakiet onkologiczny może zostać sfinansowany z rezerwy Narodowego Funduszu Zdrowia - powiedziała w czwartek (13 listopada) premier Ewa Kopacz. Zmiany zwiększające rolę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej we wstępnym diagnozowaniu nowotworów mają wejść w życie od 2015 r.- Jeśli dzisiaj taka potrzeba jest i to jest określone jako priorytet, to ja wierzę w to - oczywiście o tym będzie decydował minister zdrowia i prezes NFZ - ale wierzę w to, że pieniądze z tej rezerwy będą przeznaczone na realizację pakietu onkologicznego - powiedziała premier w radiu TOK FM.

Ewa Kopacz podkreśliła, że są to wystarczające środki. - To nie jest tak, że my nagle musimy znaleźć jakieś szczególne pieniądze, które musimy do tych szpitali przesłać, musimy dołożyć do tych pieniędzy, które są w ramach kontraktów po to, żeby skrócić kolejki i na dołożenie tych pieniędzy będą pieniądze z rezerwy NFZ - uznała.

W myśl przepisów, które mają wejść w życie od 2015 r., lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić po to, aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe.

Zgodnie z tymi przepisami lekarze POZ mają wykazać się większą czujnością onkologiczną, wykrywać podejrzenia nowotworów i zakładać pacjentom z podejrzeniem nowotworu Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej ścieżki diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci mają wracać pod opiekę lekarzy POZ.

Trzy ustawy tworzące tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny zostały uchwalone w lipcu, a 12 sierpnia podpisał je prezydent. Resort zdrowia część rozwiązań zaplanował jednak nie w ustawach, mają się one znaleźć w rozporządzeniach ministra zdrowia, a także w zarządzeniach prezesa NFZ.

To w rozporządzeniu ma znaleźć się np. maksymalny termin na wykonanie diagnostyki onkologicznej od momentu zgłoszenia się pacjenta w celu wykonania takiej diagnostyki do postawienia rozpoznania. Docelowo będzie to siedem tygodni - od 2017 r., a przejściowo dziewięć tygodni - w 2015 r. i osiem tygodni - w 2016 r.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Elektrostymulacja mózgu może zwiększyć kreatywność. Daje także szanse na wyleczenie osób chorych na depresję i cierpiących na zaburzenia odżywiania


Do 2023 roku wartość globalnego rynku urządzeń do neurostymulacji może wynieść 13 mld dolarów. Bezoperacyjne techniki stymulacji mózgu…Pakiet kolejkowy i onkologiczny: zdążą przed sejmowymi…

Pacjenci szukają tańszych odpowiedników leków:…

Redakcja

Komunikat NFZ dotyczący świadczeń zrealizowanych na podstawie DiLO

W związku z wątpliwościami dotyczącymi sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielonych na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (karta DiLO), o której mowa w art. 32a ust. 1 ustawy
Dep. Świadczeń Opieki Zdrowotnej
NFZ

Homeopaci odpowiadają na zarzuty NIL

Łódź: nie czekają do 2015 r. - już znieśli limity…

Raport: spada tempo przekształceń szpitali

Pakiet kolejkowy w ogniu krytyki lekarzy, pacjentów…

Dotacja dla samorządu lekarskiego - m.in. na zapłatę…

Zbliżają się wybory. Co kandydaci na prezydenta…