Pakiet onkologiczny może zostać sfinansowany z rezerwy NFZ

Tzw. pakiet onkologiczny może zostać sfinansowany z rezerwy Narodowego Funduszu Zdrowia - powiedziała w czwartek (13 listopada) premier Ewa Kopacz. Zmiany zwiększające rolę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej we wstępnym diagnozowaniu nowotworów mają wejść w życie od 2015 r.- Jeśli dzisiaj taka potrzeba jest i to jest określone jako priorytet, to ja wierzę w to - oczywiście o tym będzie decydował minister zdrowia i prezes NFZ - ale wierzę w to, że pieniądze z tej rezerwy będą przeznaczone na realizację pakietu onkologicznego - powiedziała premier w radiu TOK FM.

Ewa Kopacz podkreśliła, że są to wystarczające środki. - To nie jest tak, że my nagle musimy znaleźć jakieś szczególne pieniądze, które musimy do tych szpitali przesłać, musimy dołożyć do tych pieniędzy, które są w ramach kontraktów po to, żeby skrócić kolejki i na dołożenie tych pieniędzy będą pieniądze z rezerwy NFZ - uznała.

W myśl przepisów, które mają wejść w życie od 2015 r., lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić po to, aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe.

Zgodnie z tymi przepisami lekarze POZ mają wykazać się większą czujnością onkologiczną, wykrywać podejrzenia nowotworów i zakładać pacjentom z podejrzeniem nowotworu Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej ścieżki diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci mają wracać pod opiekę lekarzy POZ.

Trzy ustawy tworzące tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny zostały uchwalone w lipcu, a 12 sierpnia podpisał je prezydent. Resort zdrowia część rozwiązań zaplanował jednak nie w ustawach, mają się one znaleźć w rozporządzeniach ministra zdrowia, a także w zarządzeniach prezesa NFZ.

To w rozporządzeniu ma znaleźć się np. maksymalny termin na wykonanie diagnostyki onkologicznej od momentu zgłoszenia się pacjenta w celu wykonania takiej diagnostyki do postawienia rozpoznania. Docelowo będzie to siedem tygodni - od 2017 r., a przejściowo dziewięć tygodni - w 2015 r. i osiem tygodni - w 2016 r.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Znak czasów? W Żarach chcą geriatrii zamiast porodówki


105. Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Żarach (Lubuskie) planuje likwidację oddziału położniczego. Zamiast tego dyrekcja placówki…Raport PMR: rynek chirurgii plastycznej wart 200 mln…

NRL prosi prezydenta, by nie podpisywał ustawy o…

Bez opłat uzdrowiskowych w każdym szpitalu

Minister Finansów dnia 3 października wydał interpretację ogólną w  sprawie stosowania art. 17 ust. 2 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849),  na podstawie którego od osób…
Ekspert

Nadciśnienie płucne nie musi być chorobą śmiertelną.…

Redakcja

Uczelnie medyczne postawiły na naukę komunikacji z pacjentem

Projekt Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dotyczący zajęć z komunikacji dla przyszłych lekarzy właśnie został zakwalifikowany do dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Kompetencji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program pt.…
Katarzyna Rożko, Rynek Zdrowia
Prasa

Personalizacja terapii zwiększa skuteczność leczenia…

Lekarze FPZ cieszą się z dymisji Arłukowicza

Wstępne wyniki badań: szczepionka przeciwko eboli…

Pacjenci z chorobą Parkinsona apelują do MZ o dostępność…