Pakiet onkologiczny może zostać sfinansowany z rezerwy NFZ

Tzw. pakiet onkologiczny może zostać sfinansowany z rezerwy Narodowego Funduszu Zdrowia - powiedziała w czwartek (13 listopada) premier Ewa Kopacz. Zmiany zwiększające rolę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej we wstępnym diagnozowaniu nowotworów mają wejść w życie od 2015 r.- Jeśli dzisiaj taka potrzeba jest i to jest określone jako priorytet, to ja wierzę w to - oczywiście o tym będzie decydował minister zdrowia i prezes NFZ - ale wierzę w to, że pieniądze z tej rezerwy będą przeznaczone na realizację pakietu onkologicznego - powiedziała premier w radiu TOK FM.

Ewa Kopacz podkreśliła, że są to wystarczające środki. - To nie jest tak, że my nagle musimy znaleźć jakieś szczególne pieniądze, które musimy do tych szpitali przesłać, musimy dołożyć do tych pieniędzy, które są w ramach kontraktów po to, żeby skrócić kolejki i na dołożenie tych pieniędzy będą pieniądze z rezerwy NFZ - uznała.

W myśl przepisów, które mają wejść w życie od 2015 r., lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić po to, aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe.

Zgodnie z tymi przepisami lekarze POZ mają wykazać się większą czujnością onkologiczną, wykrywać podejrzenia nowotworów i zakładać pacjentom z podejrzeniem nowotworu Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej ścieżki diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci mają wracać pod opiekę lekarzy POZ.

Trzy ustawy tworzące tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny zostały uchwalone w lipcu, a 12 sierpnia podpisał je prezydent. Resort zdrowia część rozwiązań zaplanował jednak nie w ustawach, mają się one znaleźć w rozporządzeniach ministra zdrowia, a także w zarządzeniach prezesa NFZ.

To w rozporządzeniu ma znaleźć się np. maksymalny termin na wykonanie diagnostyki onkologicznej od momentu zgłoszenia się pacjenta w celu wykonania takiej diagnostyki do postawienia rozpoznania. Docelowo będzie to siedem tygodni - od 2017 r., a przejściowo dziewięć tygodni - w 2015 r. i osiem tygodni - w 2016 r.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NRL chce wiedzieć, co MZ planuje w sprawie regulacji zawodów medycznych


Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się do ministra zdrowia o informację na temat działań resortu w sprawach…Licząc mutacje, można przewidzieć nowotwór

Wzrasta współczynnik umieralności na raka piersi.…

PPOZ: oczekujemy podwyżek dla pielęgniarek POZ od…

Pakiet onkologiczny: zielona karta dostępna w pilotażu

NRL doradza lekarzom - formy zatrudnienia i dyżury…

Rośnie liczba przypadków nowotworu piersi wśród…

Tylko co dziesiąta ciężarna Polka kierowana jest…

Nowoczesne leki dla cukrzyków wciąż poza listą…

Finansowanie szczepień przesunięte z MZ do NFZ -…