Pacjent odmówił przewiezienia do szpitala; nie był świadomy decyzji

Karetka nie zabrała mężczyzny do szpitala. Ratownicy podejrzewali, że jest pijany, a pacjent podpisał oświadczenie, że nie wyraża zgody na przewiezienie ambulansem. Jak się później okazało miał pękniętego tętniaka, co mogło mieć wpływ na jego zachowanie.Dziennik Wschodni informuje, że pierwsza karetka, którą wezwał ojciec chorego, nie zabrała go do szpitala, bo stwierdzono, że mężczyzna jest pijany. Dopiero kolejna przewiozła go do szpitala. Badania potwierdziły, że nie był pijany, a ma pękniętego tętniaka. W Klinice Neurochirurgii SPSK4 w Lublinie szczęśliwie przeszedł poważną operację neurochirurgiczną.

Jak tłumaczą specjaliści, pacjenci z tętniakiem mogą zachowywać się nie do końca świadomie (może się np. zdarzyć, że pacjent nie wie, gdzie jest, ale wie, jak się nazywa).

Zdolność podejmowania decyzji przez pacjenta ocenia lekarz na miejscu. Jeśli ma wątpliwości co do takiej zdolności, może wezwać psychiatrę, ale w praktyce to się nie zdarza. Nie ma mechanizmów, które dawałyby lekarzowi kontrolę nad pacjentem. Jego rolą jest informowanie pacjenta o stanie zdrowia, a pacjenta - decydowania o swoim losie.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl


autor/ źródło: Dziennik Wschodni.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Drobne zmiany w diecie wychodzą na zdrowie


Proste zmiany w codziennej diecie, wprowadzenie do niej niektórych produktów może obniżyć ciśnienie krwi i wzmocnić serce. Przykładem…Brakuje lekarzy, a liczba świadczeń medycznych systematycznie…

Redakcja

ZUS winny państwu blisko 40 mld zł. Pożyczki nie odda

Niemożność wywiązania się ze spłaty pożyczek do końca marca potwierdził w rozmowie z portalem onet.pl Radosław Milczarski z ZUS-u. Poinformował jednocześnie, że obecnie zakład jest na etapie przygotowań do podpisania z ministrem…
onet.pl
Prasa

Profesor etyki KUL o klauzuli sumienia: lekarze powinni…

Kto ma wskazać placówkę po odmowie świadczenia?

RPP o dostępie do świadczeń w ambulatoryjnej opiece…

Krótkowzroczność można leczyć niechirurgicznie…

Dyżury na SOR-ze rezydentów, tylko za ich zgodą

Prezydium NRL podjęło cztery stanowiska

Pielęgniarki proszą prezydenta o zawetowanie ustaw…