OZZL skarży do TK zapis dot. odmowy przyjęcia dziecka do szpitala

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy poinformował w piątek (22 stycznia), że zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis nakazujący konsultowanie każdej odmowy przyjęcia dziecka do szpitala z ordynatorem oddziału, jego zastępcą albo kierownikiem oddziału.Zarząd Krajowy OZZL złożył do TK wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisu rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Przyczyną tej niezgodności jest - w ocenie związku - przede wszystkim naruszenie przez treść przepisu zasad poprawnej legislacji.

OZZL wskazał, że przepisy prawne muszą być zrozumiałe, jednoznaczne, spójne i niesprzeczne z innymi normami prawa. Ich treść powinna być oczywista i powinna pozwalać na wyegzekwowanie określonych zachowań od adresatów przepisów.

Tymczasem, jak ocenił OZZL, przepis nakazujący lekarzowi konsultować każdorazową odmowę przyjęcia dziecka do szpitala z ordynatorem oddziału lub jego zastępcą albo z kierownikiem oddziału nie spełnia powyższych warunków.

W ocenie związkowców, pozostaje on sprzeczny z innymi przepisami prawa (zwłaszcza o czasie pracy); budzi wątpliwości interpretacyjne; może postawić adresata przepisu (lekarza dyżurnego w szpitalu) w trudnej sytuacji, w której musi on wybierać między zachowaniem nakazanej procedury, a dobrem chorego dziecka (z jednoczesnym narażeniem się na roszczenia rodziców).

W niektórych przypadkach przepis ten, jak wskazuje związek, w ogóle nie będzie mógł być zrealizowany przez lekarza (urlop lub choroba kierownika oddziału).

Więcej: ozzl.org.pl


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Pistacje chronią przed groźnymi skutkami cukrzycy typu 2


Naukowcy z Pennsylvania State University zbadali wpływ diety wzbogaconej w orzechy pistacjowe na reakcję tętnic na stresujące sytuacje u…Relacja z Kongres Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów…

NFZ kontrolował ordynację lekarską

Polio nie zagraża Polsce zapewnia PZH

Stosowanie leków przeciwkrzepliwych będzie bezpieczniejsze

Premier zapowiada wsparcie finansowe nie tylko dla…

Prawie 90 proc. dorosłych Polaków w ciągu dwóch…

PPOZ apeluje do okulistów i dermatologów: nie przysyłajcie…

Specjaliści o rewolucji w leczeniu pacjentów z WZW…

Polscy naukowcy bliżej poznania mechanizmów chorób…