OZZL: lekarze obciążeni wskazaniem czasu oczekiwania na świadczenia

ZK OZZL popiera stanowisko Fundacji 1 Czerwca w sprawie utrudniania przez Polskę realizacji postanowień dyrektywy transgranicznej UE.Jak informuje Krzysztof Bukiel, przewodniczący związku, ZK OZZL wysłał w poniedziałek (2 lutego) list do MZ z poparciem dla stanowiska Fundacji 1 Czerwca w sprawie utrudnień w realizacji postanowień Dyrektywy Transgranicznej UE.

W liście do szefa resortu zdrowia Bukiel wskazuje, iż OZZL podziela opinię Fundacji, że minister zdrowia - bez upoważnienia ustawowego - przerzucił na lekarzy działania administracyjne, które należą do NFZ w postaci wskazania czasu oczekiwania na świadczenie zdrowotne w Polsce osoby wnioskującej o pokrycie kosztów danego świadczenia zagranicą.

''Zadaniem lekarza jest ocena stanu zdrowia pacjenta i leczenie, a nie wykonywanie czynności administracyjnych! Podzielamy również pogląd Fundacji, że pacjent ubiegający się o leczenie zagranicą (zgodnie z przepisami ww. dyrektywy) nie ma obowiązku zapisywać się na listę oczekujących na świadczenie w Polsce'' - uważa Bukiel.

Więcej: www.ozzl.org.pl


autor/ źródło: OZZL


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Czy powstanie szczepionka na wirusa RSV?


Pierwsze badania na ludziach szczepionki przeciw wirusowi RSV dają pozytywne wyniki.Bartosz Arłukowicz o stawce kapitacyjnej

Epidemiolodzy: ebola zaatakuje Europę w ciągu 20…

Najnowsza metoda usunięcia zaćmy może wyleczyć…

Szkolenie z zakresu szacowania potrzeb zdrowotnych

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych nie zerwie…

Wyniki badań są własnością pacjenta, a jednak…

Redakcja

Nowoczesne metody rekonstrukcji więzadeł kolana pozwalają na niemal całkowity powrót do sprawności

Więzadła krzyżowe to największe i najważniejsze ze wszystkich jedenastu występujących w kolanie więzadeł, do ich zadań należy bowiem stabilizacja stawu i asekurowanie go podczas ruchu. Do ich zerwania dochodzi najczęściej u osób aktywnych…
Infonfz/Newseria
Nauka i Zdrowie

Wakacyjne infekcje dziecięce

8-10 proc. zawałów kończy się zgonem, 20 lat temu…