Operacje plastyczne bez VAT-u, jeśli...

Sąd w Szczecinie orzekł, że z podatku VAT zwolnione są zabiegi, które lekarz określi jako konieczne ze względu na zdrowie psychiczne pacjenta.Szczecińska placówka wykonywała m.in. zabiegi rekonstrukcji garbatego nosa, operację wiotkiego brzucha, zabiegi powiększenia piersi i ust, korekty opadających górnych powiek oraz operacje plastyczne twarzy. Do tych operacji doliczała 23 proc. podatku VAT uznając, iż nie mają one celu medycznego - informuje interia.pl.  Klinika doliczała VATjedynie do operacji plastycznych. Uważała, że tylko one nie mają celu medycznego.

Z fakturą nie zgodziła się jedna z pacjentek. Kobieta twierdziła, że inne placówki nie naliczają VAT-u w takich przypadkach. Klinika zapytała o zdanie Izbę Skarbową. Ta stwierdziła, że spółka powinna doliczać VAT do cen operacji plastycznych, jaki i pozostałych zabiegów.

Sprawa trafiła do WSA, który powołał się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE (np. wyrok z 21 marca 2013 r., sygn. C-91/12) potwierdzające, że zabiegi estetyczne mogą być zwolnione z VAT-u, jeśli służą celom medycznym. Warunkiem jest, aby wynikało to z diagnozy lekarza specjalisty, a nie przekonania samego pacjenta.

Więcej: biznes.interia.pl


autor/ źródło: interia.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Wrocławscy naukowcy opracowali nową metodę wykrywania choroby Alzheimera


Akustyczna analiza głosu i mowy pozwala na wczesne wykrycie choroby Alzheimera - poinformowali wrocławscy lekarze i inżynierowie. Po dwóch…Dotacja dla samorządu lekarskiego - m.in. na zapłatę…

Dolegliwości związane z przewlekłą niewydolnością…

Rany przewlekłe to nie tylko tzw. stopa cukrzycowa

Elektroniczne L4 pozwoli ZUS na sprawniejsze kontrole…

MZ ws. minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek…

Lekarze płacą kary w związku z wystawianiem recept.…

Szpitale nie chcą podawać kosztów procedur. Nowa…

Minister Radziwiłł na zjeździe lekarzy: plany mamy…

mZdrowie - potrzebne europejskie przepisy chroniące…