Operacje plastyczne bez VAT-u, jeśli...

Sąd w Szczecinie orzekł, że z podatku VAT zwolnione są zabiegi, które lekarz określi jako konieczne ze względu na zdrowie psychiczne pacjenta.Szczecińska placówka wykonywała m.in. zabiegi rekonstrukcji garbatego nosa, operację wiotkiego brzucha, zabiegi powiększenia piersi i ust, korekty opadających górnych powiek oraz operacje plastyczne twarzy. Do tych operacji doliczała 23 proc. podatku VAT uznając, iż nie mają one celu medycznego - informuje interia.pl.  Klinika doliczała VATjedynie do operacji plastycznych. Uważała, że tylko one nie mają celu medycznego.

Z fakturą nie zgodziła się jedna z pacjentek. Kobieta twierdziła, że inne placówki nie naliczają VAT-u w takich przypadkach. Klinika zapytała o zdanie Izbę Skarbową. Ta stwierdziła, że spółka powinna doliczać VAT do cen operacji plastycznych, jaki i pozostałych zabiegów.

Sprawa trafiła do WSA, który powołał się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE (np. wyrok z 21 marca 2013 r., sygn. C-91/12) potwierdzające, że zabiegi estetyczne mogą być zwolnione z VAT-u, jeśli służą celom medycznym. Warunkiem jest, aby wynikało to z diagnozy lekarza specjalisty, a nie przekonania samego pacjenta.

Więcej: biznes.interia.pl


autor/ źródło: interia.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Rząd o zmianach w prawie farmaceutycznym


We wtorek (22 lipca) rząd zajmie się projektem zmian w Prawie farmaceutycznym, mającym zapobiegać wprowadzaniu do obrotu fałszywych leków.Redakcja

NFZ wyłapuje pacjentów zapisanych do kilku kolejek jednocześnie

Jak podaje „Gazeta Pomorska” NFZ wysyła do takich pacjentów listy z prośbą o zadeklarowanie się, którego lekarza wybierają. - Przy rejestracji do specjalistów, np. endokrynologa lub specjalisty chorób naczyń, pacjent…
pomorska.pl
Prasa

Czy sukces ekonomiczny jest osiągany kosztem pacjentów?…

Jak wygląda przyszłość leczenia pacjentów kardiologicznych…

NIPiP: zgłaszamy wotum nieufności dla ministra zdrowia

Niższa wycena, więcej operacji usunięcia zaćmy

NIK: problemem jest brak geriatrów i pielęgniarek…

Dlaczego większość lekarzy podpisała umowy?

Krzywdząca opinia o prywatnych szpitalach

NFZ nie płaci za błędnie wskazania systemu e-WUŚ