Onkolodzy mogą wydawać zieloną kartę

Onkolodzy mogą wydawać zieloną kartę bez odsyłania pacjenta do lekarza rodzinnego - powiedział we wtorek (20 stycznia) wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.- Onkolodzy mogą wydawać, tak jak inni specjaliści, zieloną kartę. Jeżeli uważamy, że lekarz rodzinny nie jest w stanie ocenić, czy to jest choroba nowotworowa czy nie, to dajemy mu szansę wystawienia karty wtedy, kiedy ma podejrzenie - powiedział Neumann w Polsat News.

Dodał: - Ale jeżeli pacjent trafia do specjalisty onkologa, to oczekujemy od specjalisty onkologa, że on wie, czy to jest nowotwór czy nie. Jeżeli wie, że to jest nowotwór, to ma prawo wystawić kartę, nie musi pacjenta odsyłać. Jeżeli onkolog nie wie, czy to jest nowotwór czy nie, to w ramach swoich kompetencji wysyła pacjenta na badanie, potwierdza, że to jest nowotwór i wystawia zieloną kartę.

Zdaniem Neumanna praktyka odsyłania pacjentów to skutek niezrozumienia systemu albo "uznania, że nie będę z mojej puli korzystał dla tego pacjenta i wyślę go do lekarza rodzinnego, żeby on z tymi badaniami tutaj przyszedł".

- Uważam, że to jest złe myślenie. Jeżeli mam pacjenta i mam jako specjalista duże podejrzenie, że to choroba nowotworowa, to na jedno czy dwa badania lekarz specjalista powinien kierować - powiedział wiceminister.

Według danych NFZ uzyskanych przez PAP we wtorek (20 stycznia), dotychczas w całym kraju wystawiono 17 611 kart szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego. Zdecydowaną większość wydano w szpitalach (12 432). W placówkach POZ pacjentom wydano 2 819 kart, zaś w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej - 2 360.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NRL pozytywnie o przesunięciu w czasie obowiązku prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej


Czy NRL ma jakieś zastrzeżenia do proponowanej regulacji?Redakcja

Ministerstwo Zdrowia o biorównoważności leków

Zdaniem Komisji, nie ma ryzyka wystąpienia różnic terapeutycznych pomiędzy lekami o wykazanej wobec siebie biorównoważności. W ocenie Komisji do sformułowania tak jednoznacznego stwierdzenia upoważnia szereg faktów, prawd naukowych…
Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia

Wrocławscy naukowcy opracowali nową metodę wykrywania…

Redakcja

Śląskie: czy kontrolerzy NFZ udawali, że sprawdzają EuroMedic?

Urzędniczka, która była wówczas w szpitalu, opisała to w notatce. W końcowym dokumencie kontroli nie było jednak o tym już mowy. Urzędniczka powiedziała agentom CBA, że "zmieniła zdanie po konsultacji" z kierownictwem działu kontroli - informuje…
Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia
Prasa

Rankingi lekarzy nie zawsze są narzędziem społecznej…

Biotechnologia 2014: leki biologiczne rewolucjonizują…

MZ ws. przywrócenia stażu podyplomowego lekarzy

Dolegliwości związane z przewlekłą niewydolnością…

NSA: minister nie mógł odmówić sprowadzenia i…

Drakońskie kary to sposób szpitali na zysk?