Onkolodzy mogą wydawać zieloną kartę

Onkolodzy mogą wydawać zieloną kartę bez odsyłania pacjenta do lekarza rodzinnego - powiedział we wtorek (20 stycznia) wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.



- Onkolodzy mogą wydawać, tak jak inni specjaliści, zieloną kartę. Jeżeli uważamy, że lekarz rodzinny nie jest w stanie ocenić, czy to jest choroba nowotworowa czy nie, to dajemy mu szansę wystawienia karty wtedy, kiedy ma podejrzenie - powiedział Neumann w Polsat News.

Dodał: - Ale jeżeli pacjent trafia do specjalisty onkologa, to oczekujemy od specjalisty onkologa, że on wie, czy to jest nowotwór czy nie. Jeżeli wie, że to jest nowotwór, to ma prawo wystawić kartę, nie musi pacjenta odsyłać. Jeżeli onkolog nie wie, czy to jest nowotwór czy nie, to w ramach swoich kompetencji wysyła pacjenta na badanie, potwierdza, że to jest nowotwór i wystawia zieloną kartę.

Zdaniem Neumanna praktyka odsyłania pacjentów to skutek niezrozumienia systemu albo "uznania, że nie będę z mojej puli korzystał dla tego pacjenta i wyślę go do lekarza rodzinnego, żeby on z tymi badaniami tutaj przyszedł".

- Uważam, że to jest złe myślenie. Jeżeli mam pacjenta i mam jako specjalista duże podejrzenie, że to choroba nowotworowa, to na jedno czy dwa badania lekarz specjalista powinien kierować - powiedział wiceminister.

Według danych NFZ uzyskanych przez PAP we wtorek (20 stycznia), dotychczas w całym kraju wystawiono 17 611 kart szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego. Zdecydowaną większość wydano w szpitalach (12 432). W placówkach POZ pacjentom wydano 2 819 kart, zaś w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej - 2 360.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo




Latos: propozycja Dudy ws. likwidacji NFZ w pełni uzasadniona


Andrzej Duda podczas piątkowej (22 maja) wizyty w Katowicach, zapytany o możliwość poprawy sytuacji pacjentów powiedział, że byłby skłonny…



Redakcja

Weszły w życie kolejne regulacje w ramach pakietów kolejkowego i onkologicznego

Ministerstwo Zdrowia wskazuje główne rozwiązania zawarte w rozporządzeniu: - Pacjenci nie będą musieli co miesiąc zgłaszać się do lekarza po receptę.  Wydłużono czas na jaki lekarz będzie mógł wystawić receptę na…
R.Z./MZ.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia

Granat niewskazany przy różnych lekach

Lek na dolegliwości żołądkowe wstrzymany w obrocie

Dlaczego większość lekarzy podpisała umowy?

Sejm za coroczną waloryzacją świadczeń pielęgnacyjnych

Kozłowska-Rajewicz ws. klauzuli sumienia: niech szpital…

Neumann: poinformujemy przychodnie o proponowanych…

List z Kancelarii Prezydenta do ministra zdrowia ws.…

Co najmniej tysiąc Polek urodziło dzieci innych…