Onkolodzy mogą wydawać zieloną kartę

Onkolodzy mogą wydawać zieloną kartę bez odsyłania pacjenta do lekarza rodzinnego - powiedział we wtorek (20 stycznia) wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.- Onkolodzy mogą wydawać, tak jak inni specjaliści, zieloną kartę. Jeżeli uważamy, że lekarz rodzinny nie jest w stanie ocenić, czy to jest choroba nowotworowa czy nie, to dajemy mu szansę wystawienia karty wtedy, kiedy ma podejrzenie - powiedział Neumann w Polsat News.

Dodał: - Ale jeżeli pacjent trafia do specjalisty onkologa, to oczekujemy od specjalisty onkologa, że on wie, czy to jest nowotwór czy nie. Jeżeli wie, że to jest nowotwór, to ma prawo wystawić kartę, nie musi pacjenta odsyłać. Jeżeli onkolog nie wie, czy to jest nowotwór czy nie, to w ramach swoich kompetencji wysyła pacjenta na badanie, potwierdza, że to jest nowotwór i wystawia zieloną kartę.

Zdaniem Neumanna praktyka odsyłania pacjentów to skutek niezrozumienia systemu albo "uznania, że nie będę z mojej puli korzystał dla tego pacjenta i wyślę go do lekarza rodzinnego, żeby on z tymi badaniami tutaj przyszedł".

- Uważam, że to jest złe myślenie. Jeżeli mam pacjenta i mam jako specjalista duże podejrzenie, że to choroba nowotworowa, to na jedno czy dwa badania lekarz specjalista powinien kierować - powiedział wiceminister.

Według danych NFZ uzyskanych przez PAP we wtorek (20 stycznia), dotychczas w całym kraju wystawiono 17 611 kart szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego. Zdecydowaną większość wydano w szpitalach (12 432). W placówkach POZ pacjentom wydano 2 819 kart, zaś w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej - 2 360.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NFZ żąda od lekarzy zwrotu nienależnej refundacji. Co na to lekarze?


13 maja br. ZK OZZL złożył do Prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa i dyrektorów oddziałów NFZ…Arłukowicz sobie, NFZ sobie

Wątpliwości RPO ws. udostępniania dokumentacji…

Warmińsko-Mazurskie: jak będą dzielone unijne dotacje…

Redakcja

NFZ o listach oczekujących

Jak przypomina Fundusz w art. 20 ust. 10a-10d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) został uregulowany sposób postępowania w…
Narodowy Fundusz Zdrowia
NFZ

NRL: stanowiska ws. projektów rozporządzeń

Pacjenci wnioskują o zwrot kosztów leczenia za granicą

Redakcja

Petycja Zarządu Krajowego OZZL do ministra Arłukowicza

Związkowcy podkreślają w petycji, że protestują przeciwko: ”oszukiwaniu Polaków". Zwracają także uwagę, że "za środki w kwocie 4,2 proc. PKB można zapewnić nieograniczony zakres świadczeń bezpłatnych wszystkim obywatelom bez ograniczeń".…
OZZL/Rynek Zdrowia
Prasa

W Rzeszowie tylko 13 osób na liście przyjętych…

Zakaz aborcji i in vitro? Być może, ale na pewno…