Olej, który pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi

Bogaty w kwas alfa-linolenowy olej rzepakowy pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi u osób cierpiących na cukrzycę typu 2 - wynika z analizy opublikowanej w piśmie "Diabetes Care".W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Toronto (Kanada) wzięło udział 141 diabetyków, którzy przyjmowali leki obniżające poziom glukozy we krwi. Żaden z badanych nie palił, nie nadużywał alkoholu ani nie miał zdiagnozowanych chorób serca, zaburzeń pracy wątroby czy nowotworu.

Jak podaje PAP Nauka w Polsce, uczestników podzielono na dwie grupy. Pierwsza spożywała każdego dnia 4,5 kromki chleba pełnoziarnistego wzbogaconego olejem rzepakowym. Osoby te poproszono, by podczas okresu obserwacji wybierały produkty o niskim indeksie glikemicznym. Druga grupa codziennie konsumowała 7,5 kromki chleba pełnoziarnistego bez dodatku oleju rzepakowego (ekwiwalent kaloryczny) oraz unikała produktów z białej mąki.

Po upływie trzech miesięcy w obu grupach odnotowano spadek poziomu glukozy we krwi, przy czym był on 1,5-krotnie większy w przypadku osób spożywających chleb wzbogacony olejem rzepakowym. Wyraźniejszy był również spadek ryzyka chorób serca.

- Co ciekawe, na zmianie diety w największym stopniu skorzystali pacjenci, którzy najbardziej tego potrzebowali, tj. osoby o większym obwodzie w talii i z nadciśnieniem - mówi autor badań dr David Jenkins.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Młodzi lekarze powinni mieć swobodę wyboru specjalizacji


Zniesienia ich limitów na rezydentury oraz swobody wyboru specjalizacji lekarskiej domaga się łomżyński poseł Lech Antoni Kołakowski.Sezon na ochronę oczu

Lek na dolegliwości żołądkowe wstrzymany w obrocie

Ukazał się wyrok TK dotyczący udostępniania danych dawców szpiku

Minister Zdrowia i Krajowa Rada Transplantacyjna nie potrzebują pełnego bieżącego dostępu do wszystkich danych potencjalnych dawców szpiku do wypełniania swoich ustawowych zadań. Nie uczestniczą w żaden sposób w procesie doboru dawca-biorca…
Ekspert

Lekarze nie mogą zdiagnozować wszystkich alergii…

Rankingi lekarzy nie zawsze są narzędziem społecznej…

Jak wygląda przyszłość leczenia pacjentów kardiologicznych…

800 tys. Polaków cierpi z powodu zaćmy. Długi czas…

Polak otrzymał 50 tys. euro na badania nad roślinnym…

Opolskie: dwie apteki zamknięte za nielegalny handel…