Olej, który pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi

Bogaty w kwas alfa-linolenowy olej rzepakowy pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi u osób cierpiących na cukrzycę typu 2 - wynika z analizy opublikowanej w piśmie "Diabetes Care".W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Toronto (Kanada) wzięło udział 141 diabetyków, którzy przyjmowali leki obniżające poziom glukozy we krwi. Żaden z badanych nie palił, nie nadużywał alkoholu ani nie miał zdiagnozowanych chorób serca, zaburzeń pracy wątroby czy nowotworu.

Jak podaje PAP Nauka w Polsce, uczestników podzielono na dwie grupy. Pierwsza spożywała każdego dnia 4,5 kromki chleba pełnoziarnistego wzbogaconego olejem rzepakowym. Osoby te poproszono, by podczas okresu obserwacji wybierały produkty o niskim indeksie glikemicznym. Druga grupa codziennie konsumowała 7,5 kromki chleba pełnoziarnistego bez dodatku oleju rzepakowego (ekwiwalent kaloryczny) oraz unikała produktów z białej mąki.

Po upływie trzech miesięcy w obu grupach odnotowano spadek poziomu glukozy we krwi, przy czym był on 1,5-krotnie większy w przypadku osób spożywających chleb wzbogacony olejem rzepakowym. Wyraźniejszy był również spadek ryzyka chorób serca.

- Co ciekawe, na zmianie diety w największym stopniu skorzystali pacjenci, którzy najbardziej tego potrzebowali, tj. osoby o większym obwodzie w talii i z nadciśnieniem - mówi autor badań dr David Jenkins.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Arłukowicz po spotkaniu z premier Kopacz: ustępstw wobec PZ nie będzie


- Nie będziemy ustępowali oczekiwaniom finansowym lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego - powiedział w niedzielę ( 4 stycznia) wieczorem…NFZ przypomina o obowiązku przestrzegania kontraktu…

Adam Windak na znak protestu zrezygnował z funkcji…

Witamina D zwiększa czas przeżycia u pacjentów…

Nowe obowiązki sprawozdawcze świadczeniodawców…

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków łuszczycy

Nowotwór szpiku kostnego daje takie same objawy jak…

Łódzkie SOR-y według nowych wycen otrzymają o…

W niektórych placówkach 100 proc. porodów rozwiązuje…

Wiele przypadków choroby Alzheimera to efekt stylu…