Odkrycie dot. komórek w trzustce otworzy nowe możliwości leczenia cukrzycy

Komórki w trzustce potrafią zmieniać tożsamość i rodzaj produkowanych enzymów. Ta wiedza otwiera nowe możliwości leczenia cukrzycy.


W trzustce istnieją trzy rodzaje komórek, alfa, beta i delta. Komórki alfa produkują glukagon, który zwiększa poziom cukru we krwi, beta produkują insulinę, która obniża poziom glukagonu. Komórki delta produkują somatostatynę, która kontroluje regulację komórek alfa i beta. Osoby z cukrzycą mają uszkodzoną funkcję komórek beta i dlatego mają stały, wysoki poziom cukru we krwi - informuje Rzeczpospolita.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen odkryli, że komórki produkujące glukagon, mogą się przeprogramować i przystosować tak, że zastępują sąsiednie uszkodzone lub martwe komórki typu beta. W ten sposób komórki alfa zaczynają produkować insulinę.

Badacze oceniają, że tożsamość może zmienić ok. 2 proc. sąsiednich komórek w trzustce. Po podaniu leku wpływającego na proces sygnalizacji międzykomórkowej udało im się zwiększyć ich liczbę do 5 proc. Choć to niewiele, to jednak naukowcy są optymistycznie nastawieni do potencjalnych nowych metod leczenia.

Badacze wskazują, że optymizm ten dotyczy nie tylko cukrzycy, ale także innych chorób wywołanych śmiercią komórek, takich jak np. choroba Alzheimera.

Więcej: rp.pl


autor/ źródło: Rzeczpospolita


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Elektroniczne Repozytorium Danych Medycznych (ERDM)


Wymagana ustawowo konieczność prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej oraz postępująca cyfryzacja urządzeń diagnostycznych…Minister spotkał się z organizacjami pacjenckimi…

Kolejne spotkanie lekarzy FPZ z decydentami: każdy…

Polscy naukowcy opracowali test do wykrywania lekooporności…

Skarga Rzecznika Praw Obywatelskich rozszerza wcześniejszy…

Wyniki badań są własnością pacjenta, a jednak…

Czy powstanie szczepionka na wirusa RSV?

Stosowanie leków przeciwkrzepliwych będzie bezpieczniejsze

Operacje za pomocą robota da Vinci w kolejnym polskim…

Kto wypisuje receptę? Lekarz czy ministerstwo?