NSA: dla przyznania becikowego istotne są przyczyny zbyt późnej wizyty u ginekologa

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), zanim gmina odmówi becikowego z tego powodu, że matka trafiła do ginekologa po 10. tygodniu ciąży, powinna sprawdzić okoliczności, które to spowodowały.W rozpatrywanej sprawie - opisywanej przez Dziennik Gazetę Prawną - ośrodek pomocy społecznej nie przyznał jednorazowej zapomogi, tzw. becikowego, ponieważ na zaświadczeniu lekarskim było wskazane, że matka była objęta opieką medyczną od 12. tygodnia ciąży.

Zgodnie z ustawą, aby becikowe zostało przyznane, pierwsza wizyta u lekarza musi nastąpić nie później niż w 10. tygodniu ciąży.

Decyzję gminy podtrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Innego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. W wyroku z 9 stycznia 2014 r. (sygn. akt II SA/Łd 1051/13) uchylił rozstrzygnięcia organów niższej instancji. Uznał za zasadną argumentację matki, która tłumaczyła się sytuacją zdrowotną i nietypowym przebiegiem początkowego etapu ciąży, utrudniającym jej rozpoznanie.

Z wyrokiem nie zgodziło się Samorządowego Kolegium Odwoławcze. Złożyło skargę kasacyjną do NSA, który ją oddalił.

Więcej: www.gazetaprawna.pl


autor/ źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Materiał video: W Polsce potrzeba nowoczesnej medycyny pracy


Konieczne są zmiany w funkcjonowaniu służby medycyny pracy - stwierdzili uczestnicy konferencji "Pracodawcy w systemie ochrony zdrowia",…Redakcja

Rozszczelnianie systemu

Okazuje się więc, że niedługo lekarz rodzinny będzie mógł przepisywać niektóre specjalistyczne leki refundowane bez konieczności posyłania pacjenta raz w roku do lekarza specjalisty po stosowne zaświadczenie. A jeszcze niedawno, odnosząc się…
dr Marek Balicki/medexpress.pl
Prasa

W Szwajcarii znajdą zatrudnienie także lekarze z…

UOKiK sprawdza firmy oferujące płatne pakiety medyczne

Konstanty Radziwiłł podsumowuje rok MZ: czas dialogu…

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 stycznia 2016…

Trybunał Konstytucyjny odmówił zajęcia się paragonami…

Polska w tyle Europy pod względem dostępu pacjentów…

Nie mamy dostępu do nowych technologii zwalczania…

Sejm przyjął ustawę o zdrowiu publicznym. Opozycja…