NRL: stanowisko dot. specjalistów w centrach urazowych

Prezydium NRL podjęło w piątek (25 lipca) stanowisko ws. projektu zarządzenia zmieniającego zarządzenie prezesa NFZ ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne.


Prezydium NRL zgłasza uwagę dotyczącą wykreślenia z warunków wymaganych w zakresie personelu medycznego lekarzy specjalistów: chirurgii szczękowo-twarzowej, otorynolaryngologii, okulistyki oraz położnictwa i ginekologii.

W jego ocenie będzie to skutkowało pogorszeniem jakości usług świadczonych przez centra urazowe.

Urazy obejmujące zakres głowy i szyi są wiodącymi w przypadku pacjentów kwalifikowanych do centrów urazowych. Pacjenci mogą wymagać zaopatrzenia neurochirurgicznego wraz z następowym zaopatrzeniem np. okulistycznym. Podobnie konieczna jest obecność w centrum urazowym specjalisty położnictwa i ginekologii, ponieważ urazy dotyczą również ciężarnych kobiet, u których należy wykonać cięcie cesarskie.

Jedynym specjalistą, który może być wykreślony z wymagań, jest specjalista w dziedzinie urologii. Obrażenia w zakresie układu moczowo-płciowego mogą wstępnie być zaopatrzone przez specjalistę chirurgii ogólnej.

Więcej: www.nil.org.pl


autor/ źródło: NIL


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Sąd umorzył proces ws. terapii chorej na SM lekiem Gilenya


Wrocławski sąd umorzył proces cywilny, w którym chora na stwardnienie rozsiane domagała się od szpitala terapii lekiem Gilenya. Sąd w…Zwrot kosztów za leczenie za granicą - kogo będzie…

Redakcja

Anestezjolodzy oceniają propozycje MZ

Związek Zawodowy Anestezjologów pozytywnie ocenia cele zapisane w projekcie ustawy a w szczególności poprawę standardu opieki nad pacjentem onkologicznym, poprawę dotyczącą zarządzania kolejkami oczekującymi na świadczenia opieki zdrowotnej oraz…
DKX/Rynek Zdrowia
Prasa

Wrocław: infekcja wirusowa u dzieci - mają problemy…

Nowe deklaracje wyboru lekarza to bubel?

W Polsce nie ma rozwiązań dla kobiet z zaawansowanym…

Rutynowa morfologia pomaga wcześnie wykryć nowotwory…

Kontrola NIK dotycząca programów lekowych: są nieprawdiłowości

Będzie multimedialna platforma edukacyjna dla pacjentów…

Nowotwory krwi można leczyć skuteczniej. Przełomowe…