Nowotwory głowy i szyi wykrywane zbyt późno

Trzy czwarte nowotworów głowy i szyi u chorych w Polsce wykrywanych jest w bardzo zaawansowanym stadium. Poprawie tej sytuacji ma służyć rozpoczynający w się w poniedziałek (22 września) tydzień profilaktyki tych chorób.Od 22 do 26 września organizowane są różne akcje popularyzujące wiedzę o tych chorobach. Wszystko po to, by podnieść świadomość nie tylko pacjentów, ale również lekarzy dentystów czy lekarzy rodzinnych.

Szef Kliniki Otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prof. Marek Rogowski, zapowiadając tydzień profilaktyki, ocenił, że nowotwory głowy i szyi to problem niedoceniany w Polsce, o którym za mało się mówi.

Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów z 2010 roku rak narządów zlokalizowanych w tych częściach ciała człowieka stanowi 9 proc. wszystkich nowotworów u mężczyzn i 5 proc. u kobiet. Jednak 75 proc. pacjentów z nowotworami zlokalizowanymi w głowie lub szyi - np. rakiem krtani, gardła, jamy ustnej - trafia do lekarzy w bardzo zaawansowanym stadium.

- To nowotwory wrażliwe na profilaktykę pierwotną, czyli zdrowy tryb życia - podkreślił Rogowski na niedawnej konferencji prasowej. Jako główne przyczyny tych chorób lekarze wskazują palenie papierosów, picie alkoholu, niewłaściwą higienę jamy ustnej, ale też wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego, który powoduje np. raka szyki macicy).

- Zdrowy tryb życia, unikanie wysokoprocentowych alkoholi, palenia, higiena jamy ustnej - to wszystko świetnie może prowadzić do tego, że będziemy w zdrowiu i szczęściu żyli przez długie lata, bez tej strasznej choroby - argumentował Rogowski.

Zdaniem specjalistów, na rozmowę z lekarzami powinni przyjść szczególnie ci, którzy mają objawy mogące świadczyć o tym, że są chorzy na nowotwór. To utrzymujące się ponad trzy tygodnie np. problemy z połykaniem, pieczenie języka, przewlekła chrypka, owrzodzenie lub rany w obrębie jamy ustnej, białe lub czerwone plamy, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa czy ból gardła, promieniujący ból do ucha.

Dr Dorota Dziamiańczyk-Pakieła z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku powiedziała, że gdy zwyczajowe leczenie tych objawów powszechnie dostępnymi środkami nie daje rezultatu, może to świadczyć o nowotworze, a pacjent powinien zgłosić się do specjalisty.

Dr hab. Ewa Sierko z Kliniki Otolaryngologii USK i Białostockiego Centrum Onkologii podkreśliła, że późne wykrywanie raka w obrębie głowy skutkuje tym, że połowa pacjentów po radykalnym leczeniu ma przerzuty, często do odległych narządów, a wtedy szanse na całkowite wyleczenie spadają. W takich sytuacjach udaje się zazwyczaj jedynie przedłużyć chorym życie o 6-7 miesięcy. Podała, że w Polsce w ostatnim roku zanotowano 7,5 tys. zachorowań na raka okolic głowy lub szyi, a z roku na rok liczba ta i wzrasta.

Do ogólnopolskiej akcji po raz drugi przyłączył się Białystok. 22 i 23 września wszyscy zainteresowani mogą się zgłaszać na bezpłatne konsultacje - bez skierowania - do poradni chirurgii szczękowo-twarzowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz do kliniki otolaryngologii tego szpitala. Ulotki na ten temat rozdawane są w niedzielę w Białymstoku podczas imprezy "Białystok biega". Informacje trafiają też do szkół średnich, szpitali, lekarzy rodzinnych, dentystów.

We Wrocławiu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przewidziano bezpłatne konsultacje otolaryngologiczne. Pacjenci nie potrzebują skierowań, ale muszą się wcześniej zarejestrować. Odbędzie się też konferencja naukowo-szkoleniowa laryngologów, na której jednym z prelegentów będzie prof. Adam Maciejewski z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Gliwicach.

Specjaliści podkreślają, że wczesna diagnoza tej choroby to również szansa na lepsze efekty z zastosowaniem najnowocześniejszych osiągnięć chirurgii szczękowo-twarzowej. Pacjent ma szansę na indywidualne implanty rekonstruujące ubytki w twarzy, czy rehabilitację.


autor/ źródło: PAP/ fot. A. Chomicz


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
W Sejmie powstanie nowa komisja - zajmie się polityką senioralną


Powołanie nowej sejmowej komisji - polityki senioralnej - która ma zajmować się kształtowaniem polityki państwa dotyczącej osób starszych…Arłukowicz: brak kilku zmian, które ułatwiłyby…

Sąd wydał pierwszy wyrok nakazujący NFZ zwrot kosztów…

Rośnie rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce

Redakcja

Pacjenci mogą mieć problem z kupieniem szczepionki Pentaxim

Pentaxim to szczepionka skojarzona przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis i Hib. Warto skontaktować się z lekarzem w sytuacji, jeżeli dziecko już zaczęło przyjmować dawki szczepionki Pentaxim. Przypomnijmy: GIF…
RMF
Farmacja

70 proc. Polaków należy do grupy zagrożonej czerniakiem

Profilaktyczne stosowanie diety bezglutenowej może…

Leczenie po sąsiedzku - jakie ceny u specjalistów…

Co trzeci mężczyzna przegrywa walkę z rakiem prostaty

Rosną wydatki Polaków na diagnostykę i leczenie