Nowoczesne metody rekonstrukcji więzadeł kolana pozwalają na niemal całkowity powrót do sprawności

Tradycyjne metody leczenia zerwanych więzadeł nie umożliwiają pełnego powrotu do dawnej sprawności. Nowoczesne rekonstrukcje anatomiczne polegają na odtworzeniu naturalnego kształtu więzadła, co daje prawie 90 proc. pewność szybkiego odzyskania stabilności kolana i uniknięcia dolegliwości bólowych. Zabiegi dwupęczkowej rekonstrukcji umożliwiają nawet szybki powrót do uprawiania aktywności fizycznej.


Więzadła krzyżowe to największe i najważniejsze ze wszystkich jedenastu występujących w kolanie więzadeł, do ich zadań należy bowiem stabilizacja stawu i asekurowanie go podczas ruchu. Do ich zerwania dochodzi najczęściej u osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza uprawiających takie sporty, jak narciarstwo i gry zespołowe, może się to jednak przydarzyć także podczas wykonywania codziennych czynności. Najczęściej dochodzi do zerwania więzadła przedniego, czego symptomem jest uczucie niestabilności w kolanie, ból oraz opuchlizna. Zaniedbanie leczenia może skutkować dalszym uszkodzeniem stawu, prowadzącym nawet do choroby zwyrodnieniowej, zwłaszcza w przypadku osób aktywnych fizycznie.

– To, czy wrócimy do sprawności po kontuzji, zależy od tego, czy więzadło jest samo w sobie uszkodzone, czy są jeszcze inne struktury uszkodzone. Jeśli jest uszkodzone więzadło, to z najnowszych badań wynika, że powrót do funkcji sportowej to około 6–9 miesięcy, w zależności od tego, jak więzadło się goi – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Robert Śmigielski, ordynator oddziału ortopedii i medycyny sportowej w Instytucie Mirai.

Więzadło krzyżowe przednie umiejscowione jest między kością udową a piszczelową. Ma ono budowę dwupęczkową składa się bowiem z pęczka tylno-bocznego oraz pęczka przednio-przyśrodkowego. Leczenie zerwanego więzadła polega zazwyczaj na jego operacyjnej rekonstrukcji. Nowoczesne techniki operowania pozwalają osiągnąć bardzo dobre wyniki i odtworzyć więzadło w kształcie jak najbardziej zbliżonym do naturalnego. Podstawą sukcesu jest jednak doskonała znajomość anatomii więzadła.

– Więzadło krzyżowe przednie jest strukturą płaską. Ono było wcześniej opisywane jako struktura o innym kształcie, np. owalna. W świetle najnowszych badań wiemy, że więzadło jest płaskie, przyczepia się w sposób odpowiedni do kości udowej i do kości piszczelowej – mówi Robert Śmigielski.

Dotychczas standardem leczenia była rekonstrukcja jednopęczkowa, w której chirurdzy wykorzystywali tylko jeden pęczek więzadła. Odtwarzano tylko część więzadła, co skutkowało znacznym ograniczeniem funkcjonalności stawu oraz dolegliwościami bólowymi. Metoda ta nadal jest wykorzystywana, cieszy się jednak coraz mniejszą popularnością. Nowoczesna metoda rekonstrukcji dwupęczkowej uwzględnia kształt więzadła, zmienia więc całą filozofię zarówno leczenia operacyjnego, jak i rehabilitacji po zabiegu.

– To powoduje pewną zmianę narzędzi, które są do tego używane, i te narzędzia są już w tej chwili dostępne. Są to narzędzia zrobione właśnie na bazie badań naukowych, które były przeprowadzone i które udowodniły kształt tego więzadła – mówi Robert Śmigielski.

Operacja przeprowadzana jest metodą artroskopową i umożliwia szybszy powrót do zdrowia. Nie ma konieczności zakładania opatrunku gipsowego ani aparatu ortopedycznego, możliwe jest w miarę szybkie obciążanie operowanego kolana, a rehabilitacja wdrażana jest już dobę po zabiegu. Ponadto rekonstrukcja anatomiczna daje ponad 90 proc. skuteczności w przywracaniu sprawności stawu. Przyspiesza też powrót do uprawiania aktywności fizycznej.


autor/ źródło: Infonfz/Newseria


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Ministerstwo Zdrowia oskarża lekarzy, że to oni blokują wprowadzenie pakietu onkologicznego


Ministerstwo Zdrowia oskarża lekarzy, że to oni blokują wprowadzenie – korzystnych dla pacjentów – zmian w postaci pakietu onkologicznego.…Redakcja

Receptory folianowe: nowa droga dla terapii celowanych w leczeniu raka jajnika?

Chore te wymagają kolejnego leczenia opartego o chemioterapię. W zależności od czasu, jaki upłynął od zakończenia leczenia I rzutu do wznowy, dzielimy je na pacjentki platynooporne (przerwa w leczeniu krótsza niż 6 miesięcy) i platynowrażliwe (przerwa…
R. Mądry/Rynek Zdrowia
Nauka i Zdrowie
Redakcja

Znachorzy i uzdrowiciele działają zgodnie z prawem

Jej projekt przygotowali sami fizjoterapeuci. Przewiduje on m.in. powołanie samorządu tej grupy zawodowej, ustanowienie egzaminu państwowego dla niej i określenie zasad odpowiedzialności zawodowej. Bez niej legalnie działa na rynku 80 tys. różnego rodzaju…
Dziennik Gazeta Prawna
Prasa

Lekarze POZ oceniają pierwsze błędy pakietu onkologicznego

Kosiniak-Kamysz: projekt ws. świadczeń pielęgnacyjnych…

Naukowcy stworzyli sztuczną krew

Redakcja

Śląskie: czy kontrolerzy NFZ udawali, że sprawdzają EuroMedic?

Urzędniczka, która była wówczas w szpitalu, opisała to w notatce. W końcowym dokumencie kontroli nie było jednak o tym już mowy. Urzędniczka powiedziała agentom CBA, że "zmieniła zdanie po konsultacji" z kierownictwem działu kontroli - informuje…
Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia
Prasa

RPO pisze do ministra zdrowia ws. nowych regulacji…

Polscy naukowcy znają szybszą metodę diagnozowania…

Opole: konkurs na dyrektora szpitala - unieważniony