Nowoczesne metody rekonstrukcji więzadeł kolana pozwalają na niemal całkowity powrót do sprawności

Tradycyjne metody leczenia zerwanych więzadeł nie umożliwiają pełnego powrotu do dawnej sprawności. Nowoczesne rekonstrukcje anatomiczne polegają na odtworzeniu naturalnego kształtu więzadła, co daje prawie 90 proc. pewność szybkiego odzyskania stabilności kolana i uniknięcia dolegliwości bólowych. Zabiegi dwupęczkowej rekonstrukcji umożliwiają nawet szybki powrót do uprawiania aktywności fizycznej.


Więzadła krzyżowe to największe i najważniejsze ze wszystkich jedenastu występujących w kolanie więzadeł, do ich zadań należy bowiem stabilizacja stawu i asekurowanie go podczas ruchu. Do ich zerwania dochodzi najczęściej u osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza uprawiających takie sporty, jak narciarstwo i gry zespołowe, może się to jednak przydarzyć także podczas wykonywania codziennych czynności. Najczęściej dochodzi do zerwania więzadła przedniego, czego symptomem jest uczucie niestabilności w kolanie, ból oraz opuchlizna. Zaniedbanie leczenia może skutkować dalszym uszkodzeniem stawu, prowadzącym nawet do choroby zwyrodnieniowej, zwłaszcza w przypadku osób aktywnych fizycznie.

– To, czy wrócimy do sprawności po kontuzji, zależy od tego, czy więzadło jest samo w sobie uszkodzone, czy są jeszcze inne struktury uszkodzone. Jeśli jest uszkodzone więzadło, to z najnowszych badań wynika, że powrót do funkcji sportowej to około 6–9 miesięcy, w zależności od tego, jak więzadło się goi – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Robert Śmigielski, ordynator oddziału ortopedii i medycyny sportowej w Instytucie Mirai.

Więzadło krzyżowe przednie umiejscowione jest między kością udową a piszczelową. Ma ono budowę dwupęczkową składa się bowiem z pęczka tylno-bocznego oraz pęczka przednio-przyśrodkowego. Leczenie zerwanego więzadła polega zazwyczaj na jego operacyjnej rekonstrukcji. Nowoczesne techniki operowania pozwalają osiągnąć bardzo dobre wyniki i odtworzyć więzadło w kształcie jak najbardziej zbliżonym do naturalnego. Podstawą sukcesu jest jednak doskonała znajomość anatomii więzadła.

– Więzadło krzyżowe przednie jest strukturą płaską. Ono było wcześniej opisywane jako struktura o innym kształcie, np. owalna. W świetle najnowszych badań wiemy, że więzadło jest płaskie, przyczepia się w sposób odpowiedni do kości udowej i do kości piszczelowej – mówi Robert Śmigielski.

Dotychczas standardem leczenia była rekonstrukcja jednopęczkowa, w której chirurdzy wykorzystywali tylko jeden pęczek więzadła. Odtwarzano tylko część więzadła, co skutkowało znacznym ograniczeniem funkcjonalności stawu oraz dolegliwościami bólowymi. Metoda ta nadal jest wykorzystywana, cieszy się jednak coraz mniejszą popularnością. Nowoczesna metoda rekonstrukcji dwupęczkowej uwzględnia kształt więzadła, zmienia więc całą filozofię zarówno leczenia operacyjnego, jak i rehabilitacji po zabiegu.

– To powoduje pewną zmianę narzędzi, które są do tego używane, i te narzędzia są już w tej chwili dostępne. Są to narzędzia zrobione właśnie na bazie badań naukowych, które były przeprowadzone i które udowodniły kształt tego więzadła – mówi Robert Śmigielski.

Operacja przeprowadzana jest metodą artroskopową i umożliwia szybszy powrót do zdrowia. Nie ma konieczności zakładania opatrunku gipsowego ani aparatu ortopedycznego, możliwe jest w miarę szybkie obciążanie operowanego kolana, a rehabilitacja wdrażana jest już dobę po zabiegu. Ponadto rekonstrukcja anatomiczna daje ponad 90 proc. skuteczności w przywracaniu sprawności stawu. Przyspiesza też powrót do uprawiania aktywności fizycznej.


autor/ źródło: Infonfz/Newseria


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
W Polsce maleje liczba badań klinicznych


„Badania kliniczne – korzyści i szanse” – pod takim hasłem odbyła się 20 maja br. konferencja, zorganizowana wspólnie przez Związek…Skrócenie kolejek oznacza naruszenie czyichś interesów

Redakcja

Czy polska ochrona zdrowia może być innowacyjna?

Cykl konferencji Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia to jedno z najważniejszych w roku spotkań ekspertów, przedstawicieli instytucji działających na rynku, menedżerów szpitali i przychodni, lekarzy, świata nauki oraz biznesu, środowisk…
PAP/OSOZ
Konferencje

Prezes AstraZeneca: Polska ma szansę stać się wiodącym…

Co trzeci mężczyzna przegrywa walkę z rakiem prostaty

Redakcja

SLD chce odwołania prof. Chazana ze stanowiska

Lewica dołącza też wniosek o kontrolę szpitala ginekologiczno-położniczego im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego na Mokotowie. Chce odwołania ze stanowiska jego dyrektora prof. Bogdana Chazana, który jest jednym z 3 tys. sygnatariuszy deklaracji…
Gazeta Wyborcza
Prasa

Ogólnopolski rejestr i lepszy dostęp do specjalistów…

Premier Tusk ws. in vitro: potrzebne są ramy prawne

Koniec nielegalnych zabiegów medycyny estetycznej

Średnio co 8 minut ktoś w Polsce dostaje udaru mózgu.…