Nowe rozporządzenie, nowe kłopoty dla pielęgniarek?

1 kwietnia wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia, które daje dyrektorom szpitali uprawnienie do samodzielnego ustalania liczby etatów pielęgniarskich na poszczególnych oddziałach.


W rezultacie, jak twierdzą pielęgniarki, może to doprowadzić do szukania oszczędności finansowych poprzez znaczne ograniczenia liczby personelu. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku pracuje ponad 550 pielęgniarek. Po przeprowadzce szpitala do nowego budynku dyrektor zatrudnił około stu nowych. - Teraz nie planuję żadnych zwolnień i ruchów kadrowych - zapewnia Ryszard Stus, dyrektor szpitala. 

Nie ukrywa, że jego również nowe rozporządzenie ministra nie satysfakcjonuje. 

- Środowisko spodziewało się, że powstaną normatywy określające liczbę pielęgniarek na oddziałach w stosunku do liczby łóżek lub pacjentów - mówi dyrektor Stus. 


Pielęgniarki chciałby wpisania ich w system funkcjonowania szpitali. Obecnie szpital nie może podpisać kontraktu z NFZ, jeśli na poszczególnych oddziałach nie zatrudnia wymaganej liczby lekarzy. Taka sama zasada powinna obowiązywać w przypadku pielęgniarek.


Więcej: http://www.gp24.pl/


autor/ źródło: GP24.PL


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Polscy naukowcy budują nowoczesny system do radioterapii


Rozpoczynają się prace nad innowacyjnym systemem do radioterapii śródoperacyjnej. Naukowcy chcą udoskonalić rozwiązania służące do…Od kiedy pielęgniarki będą mogły ordynować leki?

KIDL: przygotowania do Zjazdu Diagnostów Laboratoryjnych

NIK: rehabilitacja lecznicza w Polsce kuleje

Prezydium NRL powołało zespół ekspertów ds. homeopatii

UOKiK sprawdza firmy oferujące płatne pakiety medyczne

Fabryki krwi? Tak, ale jeszcze nie teraz

Przewlekła białaczka szpikowa z możliwością odstawienia…

Rak piersi z powodu pigułek antykoncepcyjnych?

List otwarty pielęgniarek i położnych do premier…