Nowa aplikacja mobilna dla chorych na cukrzycę

Podczas XIV Konferencji Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego odbywającej się we Wrocławiu 24-26 kwietnia, poświęconej cukrzycy typu 1, została przedstawiona nowa aplikacja mobilna kalkulatora wymienników na telefony i tablety z systemem Android.Aplikacja daje możliwość obliczania wymienników węglowodanowych i białkowo - tłuszczowych oraz kilokalorii w posiłkach. Aplikacja dedykowana jest osobom chorującym na cukrzycę oraz wszystkim tym, którzy chcą kontrolować ilość spożywanych kalorii. Korzystanie z niej jest bezpłatne.

Jednym z podstawowych problemów, z którymi zmagają się osoby z cukrzycą to osiągnięcie wyrównania metabolicznego (normoglikemii), czyli prawidłowego poziomu cukru we krwi. Wymaga to od pacjenta wyrzeczeń, punktualności i znajomości produktów, które spożywa. Uzyskanie dobrych wyników terapeutycznych w leczeniu cukrzycy jest możliwe dzięki prawidłowemu wyliczeniu dawki insuliny, która uwzględni cały posiłek - węglowodany, białka i tłuszcze.

Pacjenci mogą precyzyjnie obliczyć potrzebną w danym momencie dawkę insuliny. Aby jednak tak się stało, konieczne jest prawidłowe obliczenie wymienników, które należy wpisać do kalkulatora, co w praktyce codziennej okazuje się jednym z najtrudniejszych aspektów leczenia.

Pomysłodawcą aplikacji jest firma Medtronic we współpracy z Oddziałem Klinicznym Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

- Aplikacja mobilna kalkulator to duże ułatwienie dla pacjentów z cukrzycą - podkreśla doc. Agnieszka Szypowska z Oddziału Klinicznego Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Dodała: - Metoda obliczania wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych powstała na bazie naszych wieloletnich praktycznych doświadczeń. Bardzo cieszymy się, że udostępniając wzory do obliczeń wymienników, mamy swój udział w realizacji tego pomysł.


autor/ źródło: MSX/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Pakiet onkologiczny: zielona karta dostępna w pilotażu


NFZ udostępnił w formie pilotażu narzędzie informatyczne, za pomocą którego lekarze będą wystawiać pacjentom od stycznia zielone karty…RPO: NFZ odmawia danych pełnomocnikom osób ubezwłasnowolnionych

Polacy coraz częściej mają zaburzenia słuchu.…

Choroba genetyczna powoduje podwyższony poziom cholesterolu…

Szansa na lek na chorobę Alzheimera

Wątpliwości RPO ws. udostępniania dokumentacji…

Ustalono pochodzenie zabójczego wirusa MERS

MZ przedstawiło projekt dekomercjalizacji szpitali

Badania profilaktyczne wzroku konieczne przynajmniej…

RzPP otrzymał ok. 300 sygnałów o ograniczonym dostępie…