Nowa aplikacja mobilna dla chorych na cukrzycę

Podczas XIV Konferencji Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego odbywającej się we Wrocławiu 24-26 kwietnia, poświęconej cukrzycy typu 1, została przedstawiona nowa aplikacja mobilna kalkulatora wymienników na telefony i tablety z systemem Android.Aplikacja daje możliwość obliczania wymienników węglowodanowych i białkowo - tłuszczowych oraz kilokalorii w posiłkach. Aplikacja dedykowana jest osobom chorującym na cukrzycę oraz wszystkim tym, którzy chcą kontrolować ilość spożywanych kalorii. Korzystanie z niej jest bezpłatne.

Jednym z podstawowych problemów, z którymi zmagają się osoby z cukrzycą to osiągnięcie wyrównania metabolicznego (normoglikemii), czyli prawidłowego poziomu cukru we krwi. Wymaga to od pacjenta wyrzeczeń, punktualności i znajomości produktów, które spożywa. Uzyskanie dobrych wyników terapeutycznych w leczeniu cukrzycy jest możliwe dzięki prawidłowemu wyliczeniu dawki insuliny, która uwzględni cały posiłek - węglowodany, białka i tłuszcze.

Pacjenci mogą precyzyjnie obliczyć potrzebną w danym momencie dawkę insuliny. Aby jednak tak się stało, konieczne jest prawidłowe obliczenie wymienników, które należy wpisać do kalkulatora, co w praktyce codziennej okazuje się jednym z najtrudniejszych aspektów leczenia.

Pomysłodawcą aplikacji jest firma Medtronic we współpracy z Oddziałem Klinicznym Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

- Aplikacja mobilna kalkulator to duże ułatwienie dla pacjentów z cukrzycą - podkreśla doc. Agnieszka Szypowska z Oddziału Klinicznego Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Dodała: - Metoda obliczania wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych powstała na bazie naszych wieloletnich praktycznych doświadczeń. Bardzo cieszymy się, że udostępniając wzory do obliczeń wymienników, mamy swój udział w realizacji tego pomysł.


autor/ źródło: MSX/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Nowa terapia leczenia bólu dla pacjentów onkologicznych


Polscy lekarze od listopada br. mogą stosować innowacyjny preparat u pacjentów z bólem nowotworowym i zaparciami poopioidowymi - informuje…Niebezpieczne związki, czyli do szpitala bez kolejki

NIK zapowiada wielką kontrolę medycyny

Ułatwienia w zakresie wstępnych badań lekarskich

Eksperci: reforma kolejkowa wymaga miliardowych nakładów

Dla NFZ tzw. deklaracja wiary nie może być podstawą…

Rodzice żądają 1 mln zł zadośćuczynienia za…

Pakiet kolejkowy uchwalony

Eksperci: program lekowy dla chorych na szpiczaka…

NRL: : Osoby starsze powinny mieć większy dostęp…