Nobel z medycyny i fizjologii dla Amerykanina i Norwegów

Amerykanin John O'Keefe oraz norweskie małżeństwo May-Bitt i Edvard Moser - to tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Nazwiska wyróżnionych ogłoszono w poniedziałek (6 października) w Sztokholmie w auli Instytutu Karolinska.


Odkrycia noblistów "pozwoliły wyjaśnić jak mózg tworzy mapę przestrzeni, która nas otacza i w jaki sposób możemy się poruszać w złożonym otoczeniu" - uzasadnił Komitet Noblowski przyznanie tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

"Skąd wiemy, gdzie jesteśmy? Jak potrafimy znaleźć drogę z jednego miejsca do drugiego? I w jaki sposób przechowujemy tę informację, że następnym razem, gdy przemierzamy tę samą trasę, potrafimy ją natychmiast odnaleźć? Tegoroczni laureaci Nobla odkryli w mózgu system pozycjonowania, wewnętrzny GPS, który pozwala nam orientować się w przestrzeni" - napisali w uzasadnieniu swojej decyzji członkowie Komitetu.

Ich zdaniem John O'Keefe oraz małżeństwo: May-Britt i Edvard Moser "rozwiązali problem, który przez wieki zajmował filozofów i naukowców".

Połowę nagrody wynoszącej 8 mln koron szwedzkich (ok. 3,6 mln złotych) otrzyma John O´Keefe (USA), małżeństwo Moserów podzieli się drugą połową tej kwoty.

W ubiegłym roku Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali dwaj Amerykanie - James E. Rothman i Randy W. Schekman i urodzony w Niemczech Thomas C. Suedhof. Wszyscy zostali nagrodzeni za odkrycie, w jaki sposób komórki organizują transport, by cząsteczki istotne dla procesów życiowych trafiały tam, gdzie trzeba, dokładnie w tej chwili, gdy są potrzebne.


autor/ źródło: RMF24.pl/PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Ministerstwo Zdrowia rekordzistą w opieszałości wydawania rozporządzeń do ustaw


W opinii Business Centre Club procedura wydawania aktów wykonawczych do ustaw jest dokuczliwą bolączką polskiego systemu państwowego. Według…Co stoi na przeszkodzie, żeby każdy Kowalski sam…

Kroki do e-zdrowia

Alarmująca liczba chorych na krztusiec. Czy faktycznie…

Nowa lista leków refundowanych. Skorzystają chorzy…

Ministerstwo opublikowało projekt rozporządzenia…

NFZ skontrolował szpital we Wrocławiu - pacjent…

Redakcja

GIF wycofuje z obrotu kwas foliowy

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Acidum Folicum Richter, tabletki 5 mg, serie: H43003A, data ważności: 03.2016 oraz H43004A, data ważności; 03.2016. Podmiotem odpowiedzialnym jest Gedeon Richter…
GIF
Komunikat

Modyfikacje w obrębie kodu DNA mogą pomóc w terapii…

Kardiologia w Polsce rozwinęła się nierównomiernie