Nobel 2015 z medycyny dla Williama C. Campbella, Satoshi Omury i Youyou Tu

Nagroda Nobla 2015 w dziedzinie medycyny i fizjologii trafi do rąk Williama C. Campbella i Satoshi Omury, którzy przyczynili się do leczenia takich chorób jak słoniowacizna oraz Youyou Tu za zwalczanie malarii.Medyczny Nobel 2015 został przyznany za zwalczanie chorób, które stanowią przede wszystkim problem krajów rozwijających się. Irlandczyk William C. Campbell i Japończyk Satoshi Omura dostali nagrodę za odkrycie leku zwalczającego choroby wywoływane przez nicienie - m.in. słoniowaciznę i ślepotę rzeczną.

"Tegoroczni laureaci Nobla opracowali terapie, które zrewolucjonizowały leczenie niektórych z najbardziej wyniszczających chorób pasożytniczych" - uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski.

Drugą połowę nagrody otrzymała Chinka, Youyou Tu, która opracowała lek zmniejszający śmiertelność wśród pacjentów cierpiących na malarię.

R E K L A M A


Według Komitetu "te dwa odkrycia dały ludzkości nowe mocne narzędzia do walki z tymi ciężkimi schorzeniami, na które zapadają setki milionów ludzi rocznie".

Youyou Tu (ur. w 1930 r.) jest dwunastą kobietą nagrodzoną Noblem w dziedzinie medycyny i fizjologii. Swoją karierę naukową poświęciła badaniom nad tradycyjną medycyną chińską; jest profesorem Akademii Chińskiej Medycyny Tradycyjnej.

William C. Campbell (ur. 1930 r. w Irlandii) od lat 50. XX w. pracuje na uczelniach amerykańskich. Obecnie jest emerytowanym badaczem na Drew University w Madison (stan New Jersey).

Satoshi Omura (ur. w 1935 r. w Japonii) jest światowym ekspertem w dziedzinie chemii bioorganicznej, emerytowanym profesorem na Uniwersytecie Kitasato.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Grypa zbiera żniwo. Winne ruchy antyszczepionkowe?


Tylko w pierwszych tygodniach stycznia zachorowało 200 tys. Polaków. Dane na ten temat opublikował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.…Od 2015 r. chcemy tworzyć domy dziennego pobytu dla…

Pomysł na finansowe wsparcie szpitali - czy placówki…

O stwardnieniu guzowatym niewiele wiedzą nawet lekarze

Czy szpital musi finansować pacjentowi wszystkie…

Czy będzie kompromis ws. finansowania POZ?

Książeczka zdrowia dziecka będzie dokumentacją…

Redakcja

AOTM: stanowiska i opinie - 10. posiedzenie Rady Przejrzystości

Rada Przejrzystości uznaje za zasadne objęcie refundacją leku Noxafil (pozakonazol) we wskazaniu zapobieganie inwazyjnym zakażeniom grzybiczym u pacjentów z ostrą białaczką szpikową lub zespołem mielodysplastycznym. Rada Przejrzystości uważa…
AOTM
Farmacja

OZZL: SPZOZ może podpisać z lekarzem umowę cywilnoprawną…

Odpowiedź odpornościowa po szczepieniu przeciw błonicy