Nobel 2015 z medycyny dla Williama C. Campbella, Satoshi Omury i Youyou Tu

Nagroda Nobla 2015 w dziedzinie medycyny i fizjologii trafi do rąk Williama C. Campbella i Satoshi Omury, którzy przyczynili się do leczenia takich chorób jak słoniowacizna oraz Youyou Tu za zwalczanie malarii.Medyczny Nobel 2015 został przyznany za zwalczanie chorób, które stanowią przede wszystkim problem krajów rozwijających się. Irlandczyk William C. Campbell i Japończyk Satoshi Omura dostali nagrodę za odkrycie leku zwalczającego choroby wywoływane przez nicienie - m.in. słoniowaciznę i ślepotę rzeczną.

"Tegoroczni laureaci Nobla opracowali terapie, które zrewolucjonizowały leczenie niektórych z najbardziej wyniszczających chorób pasożytniczych" - uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski.

Drugą połowę nagrody otrzymała Chinka, Youyou Tu, która opracowała lek zmniejszający śmiertelność wśród pacjentów cierpiących na malarię.

R E K L A M A


Według Komitetu "te dwa odkrycia dały ludzkości nowe mocne narzędzia do walki z tymi ciężkimi schorzeniami, na które zapadają setki milionów ludzi rocznie".

Youyou Tu (ur. w 1930 r.) jest dwunastą kobietą nagrodzoną Noblem w dziedzinie medycyny i fizjologii. Swoją karierę naukową poświęciła badaniom nad tradycyjną medycyną chińską; jest profesorem Akademii Chińskiej Medycyny Tradycyjnej.

William C. Campbell (ur. 1930 r. w Irlandii) od lat 50. XX w. pracuje na uczelniach amerykańskich. Obecnie jest emerytowanym badaczem na Drew University w Madison (stan New Jersey).

Satoshi Omura (ur. w 1935 r. w Japonii) jest światowym ekspertem w dziedzinie chemii bioorganicznej, emerytowanym profesorem na Uniwersytecie Kitasato.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Czy i w jakiej formie wydawanać pacjentowi oryginały dokumentacji medycznej


W jakiej formie można pacjentowi udostępnić dokumentację medyczną? Czy dopuszcza się wydanie oryginałów dokumentacji medycznej za zatrzymaniem…Jak dieta śródziemnomorska obniża ciśnienie krwi

Wytyczne dot. bezpiecznego przetwarzania dokumentacji…

Redakcja

Lekarz od medycznej marihuany z CZD już nie pracuje w poradni

Lekarz przez kilka miesięcy prowadził eksperyment z użyciem medycznej marihuany w Centrum Zdrowia Dziecka. W lipcu został od niego odsunięty. Jego przełożeni zarzucali mu braki w dokumentacji medycznej i nielegalne prowadzenie badań. Doktor nie godził się z…
Gazeta Prawna.pl
Prasa

Leki na bazie marihuany można sprowadzać do Polski.…

Marszałek Sejmu o klinice "Przylądek nadziei": to…

Projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

Papierowa dokumentacja medyczna do 2017 roku

NSA: dla przyznania becikowego istotne są przyczyny…

Nowe normy czasu pracy pracowników medycznych, m.in.…