Nobel 2015 z medycyny dla Williama C. Campbella, Satoshi Omury i Youyou Tu

Nagroda Nobla 2015 w dziedzinie medycyny i fizjologii trafi do rąk Williama C. Campbella i Satoshi Omury, którzy przyczynili się do leczenia takich chorób jak słoniowacizna oraz Youyou Tu za zwalczanie malarii.Medyczny Nobel 2015 został przyznany za zwalczanie chorób, które stanowią przede wszystkim problem krajów rozwijających się. Irlandczyk William C. Campbell i Japończyk Satoshi Omura dostali nagrodę za odkrycie leku zwalczającego choroby wywoływane przez nicienie - m.in. słoniowaciznę i ślepotę rzeczną.

"Tegoroczni laureaci Nobla opracowali terapie, które zrewolucjonizowały leczenie niektórych z najbardziej wyniszczających chorób pasożytniczych" - uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski.

Drugą połowę nagrody otrzymała Chinka, Youyou Tu, która opracowała lek zmniejszający śmiertelność wśród pacjentów cierpiących na malarię.

R E K L A M A


Według Komitetu "te dwa odkrycia dały ludzkości nowe mocne narzędzia do walki z tymi ciężkimi schorzeniami, na które zapadają setki milionów ludzi rocznie".

Youyou Tu (ur. w 1930 r.) jest dwunastą kobietą nagrodzoną Noblem w dziedzinie medycyny i fizjologii. Swoją karierę naukową poświęciła badaniom nad tradycyjną medycyną chińską; jest profesorem Akademii Chińskiej Medycyny Tradycyjnej.

William C. Campbell (ur. 1930 r. w Irlandii) od lat 50. XX w. pracuje na uczelniach amerykańskich. Obecnie jest emerytowanym badaczem na Drew University w Madison (stan New Jersey).

Satoshi Omura (ur. w 1935 r. w Japonii) jest światowym ekspertem w dziedzinie chemii bioorganicznej, emerytowanym profesorem na Uniwersytecie Kitasato.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Koszty cukrzycy są coraz wyższe. Najdroższe jest leczenie powikłań


Kilkaset milionów złotych rocznie kosztuje hospitalizacja pacjentów z cukrzycą. Znacznie droższe jest leczenie powikłań, które mogą…Stwardnienie rozsiane nie musi doprowadzić do wózka…

Przewlekła białaczka szpikowa z możliwością odstawienia…

Lekarze nie chcą sądzić swojego kolegi

Redakcja

NFZ: nie będzie ograniczenia dostępności do chirurgii naczyniowej

Burzę wokół świadczeń z zakresu chirurgii naczyniowej wywołał artykuł w Gazetecie Wyborczej. Jak podała Gazeta w projekcie nowych przepisów, które mają wejść w życie już od maja, o kontrakt na wszczepienia najdroższych stentgraftów…
RZ, NFZ/Rynek Zdrowia
NFZ

Rząd zajmie się projektem dot. konsultantów medycznych

Bezpłatne szkolenia dla młodych lekarzy - jak rozmawiać…

Czy Ewa Kopacz widzi w rządzie Bartosza Arłukowicza?

Wyrokiem sądu nadwykonania do zwrotu dla szpitala

NFZ przypomina o obowiązku przestrzegania kontraktu…