NIK zapowiada wielką kontrolę medycyny

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, dlaczego w Polsce jest za mało lekarzy. Weźmie pod lupę resort zdrowia i uczelnie medyczne - dowiedziała się "Rzeczpospolita".Według informacji "Rzeczpospolitej", Najwyższa Izba Kontroli zbada, jak uczelnie szkolą lekarzy i dlaczego brakuje specjalistów. Sprawdzi m.in. jakie są bariery w dostępie do specjalizacji i co robi resort zdrowia, by zahamować emigrację lekarzy.

- Sądzę, że NIK dojdzie do wniosków, o których od dawna mówi środowisko medyczne. Ze szkoły medyczne kształcą za mało lekarzy w stosunku do potrzeb, a powodem braku specjalistów jest bariera zbyt małej liczby miejsc specjalizacyjnych - mówi dr Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Kontrola została zaplanowana wcześniej, nie jest więc reakcją na obecny konflikt lekarzy z resortem zdrowia. Jej plan zostanie opracowany na podstawie wskazówek zewnętrznych ekspertów.

- Panel z udziałem zewnętrznych specjalistów odbędzie się wkrótce. NIK na podstawie ich opinii uzupełni program kontroli i rozpocznie audyt w drugim kwartale 2015 roku. Wyniki kontroli przedstawimy pod koniec trzeciego kwartału - mówi Paweł Biedziak, rzecznik Izby.

Więcej: www.rp.pl


autor/ źródło: Rzeczpospolita/ AP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
RPO: NFZ odmawia danych pełnomocnikom osób ubezwłasnowolnionych


Pacjenci ubezwłasnowolnieni, z niepełnosprawnościami lub obłożnie chorzy nie mogą wystąpić samodzielnie o wydanie dostępu do ZIP. Przepisy…Kujawsko-Pomorskie: Aleksander Goch konsultantem wojewódzkim…

Lekarze korespondują z MF w sprawie podatku dochodowego

OZZL wskazuje na kodeks etyki - chce ukarania "lekarza…

MZ publikuje projekt rozporządzenia o Krajowym Rejestrze…

Piecha i Balicki bardzo różnie o lekarskim sumieniu

Redakcja

Aptekarz też lekarz, czyli nowe trendy w systemie ochrony zdrowia

To ma być jeden z wiodących trendów przyszłości ochrony zdrowia. Farmaceuci mogą z powodzeniem wziąć na siebie część kompetencji lekarzy POZ. W dolegliwościach nie wymagających specjalistycznych badań farmaceuta może doradzić właściwą terapię,…
W. Laskowski, Medexpres.pl
Farmacja

MZ ws. przywrócenia stażu podyplomowego lekarzy

Polacy najgorsi w UE - zaledwie 1 proc. z nas ma zdrowe…

Minister zdrowia przedstawił pierwszą ocenę pakietu…