NIK zapowiada wielką kontrolę medycyny

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, dlaczego w Polsce jest za mało lekarzy. Weźmie pod lupę resort zdrowia i uczelnie medyczne - dowiedziała się "Rzeczpospolita".Według informacji "Rzeczpospolitej", Najwyższa Izba Kontroli zbada, jak uczelnie szkolą lekarzy i dlaczego brakuje specjalistów. Sprawdzi m.in. jakie są bariery w dostępie do specjalizacji i co robi resort zdrowia, by zahamować emigrację lekarzy.

- Sądzę, że NIK dojdzie do wniosków, o których od dawna mówi środowisko medyczne. Ze szkoły medyczne kształcą za mało lekarzy w stosunku do potrzeb, a powodem braku specjalistów jest bariera zbyt małej liczby miejsc specjalizacyjnych - mówi dr Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Kontrola została zaplanowana wcześniej, nie jest więc reakcją na obecny konflikt lekarzy z resortem zdrowia. Jej plan zostanie opracowany na podstawie wskazówek zewnętrznych ekspertów.

- Panel z udziałem zewnętrznych specjalistów odbędzie się wkrótce. NIK na podstawie ich opinii uzupełni program kontroli i rozpocznie audyt w drugim kwartale 2015 roku. Wyniki kontroli przedstawimy pod koniec trzeciego kwartału - mówi Paweł Biedziak, rzecznik Izby.

Więcej: www.rp.pl


autor/ źródło: Rzeczpospolita/ AP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Bez opłat uzdrowiskowych w każdym szpitalu


Osoby przebywające w szpitalach uzdrowiskowych, niezależnie od celu pobytu i rodzaju pobieranych przez te osoby świadczeń, nie muszą płacić…Okuliści zdecydowanie przeciwni skierowaniom

Szpital ma milionowe długi, ale pielęgniarki i radiolodzy…

Co roku o 40 proc. rośnie liczba nieszczepionych…

Przy MZ powstał zespół oceniający minimalne normy…

O stwardnieniu guzowatym niewiele wiedzą nawet lekarze

Męska profilaktyka: o czym należy pamiętać

Redakcja

Odkrycie dot. komórek w trzustce otworzy nowe możliwości leczenia cukrzycy

W trzustce istnieją trzy rodzaje komórek, alfa, beta i delta. Komórki alfa produkują glukagon, który zwiększa poziom cukru we krwi, beta produkują insulinę, która obniża poziom glukagonu. Komórki delta produkują somatostatynę,…
Rzeczpospolita
Prasa

"Co najmniej" dwóch ratowników w karetce P to za…

Kosiniak-Kamysz: projekt ws. świadczeń pielęgnacyjnych…