NIK zajął się odpadami medycznymi

NIK sprawdza, jak w polskich szpitalach funkcjonuje system unieszkodliwiania odpadów medycznych. Nieprawidłowe gospodarowanie tego typu materiałami może stanowić poważny problem, włącznie z zagrożeniem epidemiologicznym.Impulsem do podjęcia kontroli były napływające do NIK sygnały o problemach z gospodarowaniem odpadami medycznymi. Wskazywano w nich na zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania procedur, szczególnie w spalarniach.

Jak informują inspektorzy analiza przedkontrolna potwierdziła, że kwestia odpadów medycznych to istotny problem.

Dwa tygodnie temu kontrolerzy weszli do pierwszych szpitali.

Inspektorzy NIK oceniają sposoby postępowania z odpadami medycznymi, w tym przestrzeganie warunków decyzji administracyjnych oraz funkcjonowanie nadzoru sanitarnego nad warunkami higieny.

Izbę wspiera Inspekcja Ochrony Środowiska. Jej pracownicy sprawdzają zakłady termicznego unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych. To ważne, bo zdarzają się sytuacje, że odpady wywożone są w miejsca, w które trafić nie powinny, np. do spalarni śmieci komunalnych, których usługi są tańsze.

Kontrola obejmuje 12 publicznych szpitali (ze względu na znaczne ilości wytwarzanych tam odpadów medycznych) i sześć powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Dokładnie sprawdzane są też instalacje w zakładach termicznego unieszkodliwiania odpadów zakaźnych.

Więcej:  www.nik.gov.pl


autor/ źródło: NIK/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
e-WUŚ wskazuje, że liczba nieubezpieczonych spadła poniżej 7 proc.


Po raz pierwszy od początku funkcjonowania e-WUŚ, liczba nieubezpieczonych Polaków spadła poniżej 7 procent; na koniec kwietnia wyniosła…Nawet 60 proc. osób otyłych cierpi na depresję

Sześciu kandydatów na stanowisko prezesa NFZ

Redakcja

Śląskie: czy kontrolerzy NFZ udawali, że sprawdzają EuroMedic?

Urzędniczka, która była wówczas w szpitalu, opisała to w notatce. W końcowym dokumencie kontroli nie było jednak o tym już mowy. Urzędniczka powiedziała agentom CBA, że "zmieniła zdanie po konsultacji" z kierownictwem działu kontroli - informuje…
Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia
Prasa

Narodowa Rada Rozwoju błędnie ocenia sytuację w…

Pielęgniarki piszą do premiera: nie ma możliwości…

Profesor etyki KUL o klauzuli sumienia: lekarze powinni…

Prezydenckie nominacje profesorskie

Lekarze rodzinni przeciw orzekaniu o zdolności do…

Premier porozmawia z ministrem zdrowia o badaniach…