NFZ nie płaci za błędnie wskazania systemu e-WUŚ

Po styczniowej weryfikacji ubezpieczonych, NFZ zabrał nam od kilku do kilkunastu procent pacjentów, za których powinniśmy otrzymywać stawkę kapitacyjną. W tej grupie jest młodzież po 18. roku życia, której rodzice lub szkoły nie zgłosili do ubezpieczenia - alarmuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie.Od 1 stycznia br. wstrzymana została tzw. kapitacja w stosunku do pacjentów, których dane podczas rejestracji do lekarza wyświetlają się na ekranie komputera w kolorze czerwonym. Oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie wypłaci lekarzowi, u którego taki pacjent złożył wcześniej swoją deklarację, miesięcznej zapłaty za gotowość do udzielenia świadczeń, czyli stawki kapitacyjnej (np. w wysokości 11 złotych i 67 groszy).

Federacja Porozumienie Zielonogórskie zaznacza, że wprawdzie tacy pacjenci - w danym momencie błędnie zweryfikowani przez system e-WUŚ - mogą wypełnić oświadczenie, iż ich ubezpieczenie jest ważne, ale i tak NFZ odmawia uregulowania należności. Sytuacja ta powoduje rosnące straty po stronie świadczeniodawców, a ograniczenie budżetu świadczeniodawcy oznacza m.in. zmniejszoną możliwość zlecania badań.

Mimo szumnych zapowiedzi ministra zdrowia, problemy te nie zostały rozwiązane i już po pierwszym w tym roku miesiącu pracy, świadczeniodawcy skarżą się na rosnącą liczbę przypadków odrzucania przez system osób, które miały prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej - alarmuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Dodaje, że biorąc pod uwagę skalę pomyłek systemu, są to kwoty idące w dziesiątki milionów złotych.


autor/ źródło: Federacja PZ


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Lewica: niekorzystne urynkowienie usług publicznych


Urynkowienie usług publicznych, które dokonuje się w Polsce w ochronie zdrowia, oświacie czy usługach pocztowych skutkuje obniżeniem jakości,…PPOZ o wątpliwościach dotyczących książeczki…

Od 2015 roku zmiany w przepisach dotyczących pracowniczych…

Badania profilaktyczne wzroku konieczne przynajmniej…

Zarządzenie ws. zmiany określania warunków umów…

NFZ ws. kryteriów oceny ofert

Badania medycyny pracy - czy powinny być opodatkowane?

Redakcja

NFZ ukarał szpital za nieprzeprowadzenie badania dziecka

Efektem kontroli przeprowadzonej przez Fundusz jest kara nałożona na szpital powiatowy w podszczecińskim Gryfinie w wysokości 1104 zł. Badano jak potraktowano w kwietniu czteroletniego chłopca, który podczas pobytu u dziadków na wsi został kopnięty…
Gazeta Wyborcza
Prasa

Prof. Nowiński, twórca komputerowych atlasów mózgu,…

Adam Kozierkiewicz: rozsądne propozycje dot. lekarzy…