NFZ nie płaci za błędnie wskazania systemu e-WUŚ

Po styczniowej weryfikacji ubezpieczonych, NFZ zabrał nam od kilku do kilkunastu procent pacjentów, za których powinniśmy otrzymywać stawkę kapitacyjną. W tej grupie jest młodzież po 18. roku życia, której rodzice lub szkoły nie zgłosili do ubezpieczenia - alarmuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie.Od 1 stycznia br. wstrzymana została tzw. kapitacja w stosunku do pacjentów, których dane podczas rejestracji do lekarza wyświetlają się na ekranie komputera w kolorze czerwonym. Oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie wypłaci lekarzowi, u którego taki pacjent złożył wcześniej swoją deklarację, miesięcznej zapłaty za gotowość do udzielenia świadczeń, czyli stawki kapitacyjnej (np. w wysokości 11 złotych i 67 groszy).

Federacja Porozumienie Zielonogórskie zaznacza, że wprawdzie tacy pacjenci - w danym momencie błędnie zweryfikowani przez system e-WUŚ - mogą wypełnić oświadczenie, iż ich ubezpieczenie jest ważne, ale i tak NFZ odmawia uregulowania należności. Sytuacja ta powoduje rosnące straty po stronie świadczeniodawców, a ograniczenie budżetu świadczeniodawcy oznacza m.in. zmniejszoną możliwość zlecania badań.

Mimo szumnych zapowiedzi ministra zdrowia, problemy te nie zostały rozwiązane i już po pierwszym w tym roku miesiącu pracy, świadczeniodawcy skarżą się na rosnącą liczbę przypadków odrzucania przez system osób, które miały prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej - alarmuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Dodaje, że biorąc pod uwagę skalę pomyłek systemu, są to kwoty idące w dziesiątki milionów złotych.


autor/ źródło: Federacja PZ


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Posłowie uchwalili nowe przepisy dotyczące wyrobów medycznych


Sejm znowelizował ustawę o wyrobach medycznych. Nowe przepisy dotyczą m.in. systemu nadzoru nad rynkiem wyrobów medycznych, którym objęto…RPP bada czy w styczniu w POZ nie naruszano praw pacjenta

Sekretarz Polskiej Unii Onkologicznej: polska służba…

PPOZ ws. rozporządzenia dot. trzech wzorów deklaracji

Czy premier spotka się z lekarzami i wprowadzi pilotaż…

Redakcja

Nowoczesne metody rekonstrukcji więzadeł kolana pozwalają na niemal całkowity powrót do sprawności

Więzadła krzyżowe to największe i najważniejsze ze wszystkich jedenastu występujących w kolanie więzadeł, do ich zadań należy bowiem stabilizacja stawu i asekurowanie go podczas ruchu. Do ich zerwania dochodzi najczęściej u osób aktywnych…
Infonfz/Newseria
Nauka i Zdrowie

Częstsze raporty o kolejkach niczego nie zmienią

Redakcja

Nowe rozporządzenie, nowe kłopoty dla pielęgniarek?

W rezultacie, jak twierdzą pielęgniarki, może to doprowadzić do szukania oszczędności finansowych poprzez znaczne ograniczenia liczby personelu. 

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku pracuje ponad 550 pielęgniarek. Po przeprowadzce…
GP24.PL
Prawo i zarządzanie

Brakuje lekarzy, a liczba świadczeń medycznych systematycznie…

Od 2018 r. połowa absolwentów medycyny zostanie…