Neumann: poinformujemy przychodnie o proponowanych zmianach w POZ

Będziemy starali się zbudować własny przekaz, pokazując poszczególnym przychodniom i lekarzom rodzinnym, ile zyskają na nowym rozwiązaniu, dotyczącym zmian w POZ, i czego od nich oczekujemy - zapowiedział w czwartek (11 grudnia) wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.- Po wielotygodniowych rozmowach i zbliżaniu stanowisk, zostaliśmy zaskoczeni stanowiskiem liderów Porozumienia Zielonogórskiego, którzy, mam wrażenie, przez cały dzień, przez cały ten czas negocjacji, mieli w planie je zakończyć bez dojścia do kompromisu - powiedział Neumann.

Dodał, że liderzy PZ zgłaszali w trakcie negocjacji zaskakujące żądania. Dotyczyły one m.in. tego, by lekarze rodzinni mieli prawo do zamykania przychodni w dowolny dzień tygodnia, a także wprowadzenia pobieranej od pacjentów opłaty za wstęp do przychodni.

- To są rzeczy, których nie możemy zaakceptować, dlatego będziemy starali się informować lekarzy rodzinnych, w tych małych miejscowościach, którzy prowadzą swoje przychodnie, ponieważ mamy wrażenie, że przekaz, który idzie z negocjacji, kierowany przez liderów do poszczególnych członków PZ jest chyba przekazem nie do końca prawdziwym, nie do końca wiarygodnym - powiedział wiceminister.

Dodał: - Uznaliśmy, że będziemy starali się zbudować własny przekaz, pokazując prawdziwe, rzeczywiste dane poszczególnym przychodniom - ile zyskają na nowym rozwiązaniu i czego od nich oczekujemy.

Czwartkowe spotkanie kończy konsultacje projektu zarządzenia NFZ ws. kontraktowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) na 2015 rok. Przedstawiciele kierownictwa resortu zdrowia spotkali się w tej sprawie z lekarzami. Nie osiągnięto jednak porozumienia.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Zapaść szpitali dzięcięcych. Których?


Szpital przy Niekłańskiej i szpital w Dziekanowie Leśnym stoją na skraju bankructwa. Jak władze Mazowsza zamierzają pomóc placówkom?Co dziesiąte badanie podstawowe finansowane jest…

Redakcja

NFZ: ws. wielkości kwoty refundacji

W związku z wątpliwościami dotyczącymi sprawozdawania i rozliczania świadczeń związanych z leczeniem onkologicznym w ramach umowy leczenie szpitalne - pakiet onkologiczny, Narodowy Fundusz Zdrowia uprzejmie informuje,  że: …
nfz.gov.pl
NFZ

Nadal w sposób nieludzki traktujemy m.in. chorych…

NIL: stanowisko ws. systemu zapewnienia jakości w…

Kasy fiskalne u lekarzy i dentystów od 1 stycznia…

XI Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

GIF wycofuje szczepionkę stosowaną na odczulanie.…

Gen ryzyka chorób serca, wpływa korzystnie na płodność…

Znowu zwłoka ws. zwrotu kosztów leczenia za granicą?