Neumann: jest szansa, że system e-zdrowie ruszy w tym roku

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, które realizuje m.in. projekt platformy e-zdrowie (projekt P1), poinformowało, że wykonawca odpowiedzialny za realizację kluczowego elementu platformy (tzw. Szyny Usług) wycofał się z umowy.Uruchomienie platformy e-zdrowie (projekt P1) ułatwić pracownikom ochrony zdrowia i samym pacjentom dostęp do danych medycznych. Sprawniejsza ma być też obsługa pacjentów, m.in. dzięki elektronicznym receptom.

Po przeprowadzeniu negocjacji z firmami z branży IT, które mogłyby dokończyć prace, ostatecznie ofertę opiewającą na 89,2 mln zł złożyło tylko jedno konsorcjum. W pierwotnym budżecie CSIOZ na wykonanie Szyny Usług przewidziana została kwota 10 mln zł brutto.

Tym samym planowany wcześniej termin uruchomienia P1 - w lipcu 2015 r. - został poważnie zagrożony.

- Oferta, która już wpłynęła, jest złożona przez wykonawcę, który bierze udział w tym projekcie od dawna i zna go doskonale. Ta oferta przewiduje utrzymanie terminów, może z małym, kilkumiesięcznym poślizgiem, ale generalnie utrzymanie terminów tegorocznych - powiedział dziennikarzom wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

- Jest kwestia dodatkowych środków, które trzeba na to przeznaczyć i tych środków poszukujemy - dodał. Pytany o to, czy od wykonawcy, który odstąpił od umowy na wykonanie Szyny Usług będzie dochodzone odszkodowanie, wiceminister powiedział, że zgodnie z umową miał on do tego prawo. - Nie możemy tutaj nic zrobić - stwierdził Sławomir Neumann.

Więcej: onet.pl


autor/ źródło: onet.pl, PAP/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NFZ nie może karać lekarza za każdy błąd w dokumentacji dotyczącej refundacji


W piątek, 14 listopada Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie kary finansowej dla lekarza za błędy w dokumentacji medycznej, na podstawie…Zembala: środowisko pielęgniarek popiera działania…

Lekarze rozśmieszeni (?) pakietem onkologicznym i…

"Pokonać sepsę" - kongres we Wrocławiu

Ministerstwo Zdrowia zerwało negocjacje ws. zasad…

Błąd lekarski? Pacjent stracił wzrok z powodu zakażenia…

Męska profilaktyka: o czym należy pamiętać

Zwrot kosztów za leczenie za granicą - kogo będzie…

Pakiet onkologiczny nie sprawdzi się u najmłodszych

Ministerialna lista leków z zagrożoną dostępnością…