Nerka w technologii 3D. Tak szpital w Szczecinie przygotowuje operację

W Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie w technologii 3D są drukowane nerki. To odwzorowanie tych, jakie mają chorzy. Służą do edukacji pacjentów i planowania zabiegów.To pierwsze nerki w technologii 3D w Polsce. Poglądowe.

Szczecińscy lekarze wydrukowali ponad 20 modeli narządów z różnymi zmianami chorobowymi. Tomograf podczas badania chorego poza wynikami przygotowuje plik danych dla drukarki 3D. 

- To jest bardzo obrazowe, kiedy pacjent dostaje do ręki model swojego narządu i swojej choroby. Zwykle pacjenci są bardzo zaskoczeni. Często nawet nie mieli pojęcia, że tak wygląda nerka - mówi Gazecie Wyborczej prof. Marcin Słojewski, kierownik Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej na Pomorzanach.

Podkreśla, że model jest bardzo pomocny dla lekarzy, którzy chcą zaplanować operację, często wykonywaną metodą minimalnie inwazyjną.

Więcej:szczecin.gazeta.pl


autor/ źródło: szczecin.gazeta.pl/fot: Radio Szczecin


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NRL: stanowisko dot. specjalistów w centrach urazowych


Prezydium NRL podjęło w piątek (25 lipca) stanowisko ws. projektu zarządzenia zmieniającego zarządzenie prezesa NFZ ws. określenia warunków…Lekarze w sondażu o agresji pacjentów: jest coraz…

Wrocław: wiosną i latem rośnie liczba zawałów

Co piąty Polak jest bezpłodny

W katowickiej prokuraturze już powołano specjalny…

Część zabiegów medycyny estetycznej ma być wykonywana…

Wiosenne zapalenie spojówek najczęściej dotyka…

Redakcja

Chcą walczyć z nowotworami i biurokracją

Prezesem Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych został dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii dr hab. n. med. Adam Maciejczyk. Oprócz niego w zarządzie nowego zrzeszenia są szefowie największych…
Radio Merkury, Gazeta Wyborcza
Prasa

PPOZ krytycznie o pakiecie antykolejkowym

Elektrostymulacja mózgu może zwiększyć kreatywność.…