Naukowcy wyhodowali pochwy z komórek pobranych od pacjentek

Sukces medycyny regeneracyjnej – cztery kobiety z zespołem Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera (MRKH) otrzymały wyhodowane z ich własnych komórek pochwy.U dziewcząt urodzonych z MRKH, rzadkim schorzeniem genetycznym, pochwa i macica albo nie występują wcale, albo są rozwinięte tylko w niewielkim stopniu, przy czym zewnętrzne narządu płciowe wykształcone są prawidłowo. Naukowcy z Instytutu Medycyny Regeneracyjnej Wake Forest Baptist Medical Center znaleźli sposób, by im pomóc.

Komórki mięśni gładkich i nabłonka uzyskano od samych pacjentek na drodze biopsji zewnętrznych narządów płciowych. Następnie umieszczano je po dwóch różnych stronach biodegradowalnego materiału. Wyhodowaną tkankę ręcznie zszywano w kształt pochwy, dostosowując wymiary do konkretnej pacjentki. Chirurdzy tworzyli w miednicy chorych kanał, w którym następnie umieszczali utworzone uprzednio rusztowanie.

Po implantacji wyhodowanej tkanki zaczynały powstawać nerwy i naczynia krwionośne, narząd rozwijał się, tworząc własną strukturę podporową, a sztuczne rusztowanie było stopniowo wchłaniane. Biopsje tkanki, obrazowanie rezonansem magnetycznym i badanie wewnętrzne pokazały, że pochwy uzyskane w wyniku działań inżynieryjnych wyglądały i funkcjonowały podobnie do naturalnych.

Operacje przeprowadzono w latach 2005–2008, ale ich wyniki opublikowano dopiero teraz. W momencie wszczepienia sztucznie wyhodowanych wagin pacjentki miały od 13 do 18 lat. Z czasem okazało się, że nawet 8 lat po zabiegu narządy działają prawidłowo.

Na podstawie odpowiedzi udzielonych w 19-pytaniowej ankiecie FSFI (Female Sexual Function Index) naukowcy stwierdzili, że po leczeniu funkcjonowanie seksualne kobiet było normalne: występowało u nich pożądanie, lubrykacja, a odbywanie stosunku nie było bolesne i prowadziło do orgazmu.

Metodę będzie można w przyszłości stosować także u pań, których pochwa uległa uszkodzeniu w wyniku urazu lub nowotworu.


autor/ źródło: The Lancet / BBC News / KopalniaWiedzy


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Arłukowicz oburzony słowami krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych


Najważniejsze jest opanowanie emocji – powiedział minister zdrowia w odniesieniu do słów prof. Andrzeja Horbana, konsultanta krajowego…NFZ przypomina o obowiązku przestrzegania kontraktu…

Duży postęp w leczeniu zaawansowanego czerniaka,…

MZ o umowach na wystawianie recept refundowanych

Czy samorząd lekarski będzie miał nowego prezesa?

Kielce: sąd utrzymał wyrok dla ginekologa z Pińczowa

Redakcja

NFZ: ws. wielkości kwoty refundacji

W związku z wątpliwościami dotyczącymi sprawozdawania i rozliczania świadczeń związanych z leczeniem onkologicznym w ramach umowy leczenie szpitalne - pakiet onkologiczny, Narodowy Fundusz Zdrowia uprzejmie informuje,  że: …
nfz.gov.pl
NFZ

70 proc. Polaków należy do grupy zagrożonej czerniakiem

Redakcja

OZZL przypomina rezydentom, że maja takie same prawa jak lekarze

Jedyną różnicą jest administracyjne (na drodze rozporządzenie ministra zdrowia ) ustalenie wysokości płacy zasadniczej lekarza rezydenta. (Dyrektor może ogólne wynagrodzenie rezydenta podnieść przez przyznanie dowolnego dodatku).Lekarzy…
OZZL
Prawo i zarządzanie

Nowe normy czasu pracy pracowników medycznych, m.in.…