Naukowcy wyhodowali pochwy z komórek pobranych od pacjentek

Sukces medycyny regeneracyjnej – cztery kobiety z zespołem Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera (MRKH) otrzymały wyhodowane z ich własnych komórek pochwy.U dziewcząt urodzonych z MRKH, rzadkim schorzeniem genetycznym, pochwa i macica albo nie występują wcale, albo są rozwinięte tylko w niewielkim stopniu, przy czym zewnętrzne narządu płciowe wykształcone są prawidłowo. Naukowcy z Instytutu Medycyny Regeneracyjnej Wake Forest Baptist Medical Center znaleźli sposób, by im pomóc.

Komórki mięśni gładkich i nabłonka uzyskano od samych pacjentek na drodze biopsji zewnętrznych narządów płciowych. Następnie umieszczano je po dwóch różnych stronach biodegradowalnego materiału. Wyhodowaną tkankę ręcznie zszywano w kształt pochwy, dostosowując wymiary do konkretnej pacjentki. Chirurdzy tworzyli w miednicy chorych kanał, w którym następnie umieszczali utworzone uprzednio rusztowanie.

Po implantacji wyhodowanej tkanki zaczynały powstawać nerwy i naczynia krwionośne, narząd rozwijał się, tworząc własną strukturę podporową, a sztuczne rusztowanie było stopniowo wchłaniane. Biopsje tkanki, obrazowanie rezonansem magnetycznym i badanie wewnętrzne pokazały, że pochwy uzyskane w wyniku działań inżynieryjnych wyglądały i funkcjonowały podobnie do naturalnych.

Operacje przeprowadzono w latach 2005–2008, ale ich wyniki opublikowano dopiero teraz. W momencie wszczepienia sztucznie wyhodowanych wagin pacjentki miały od 13 do 18 lat. Z czasem okazało się, że nawet 8 lat po zabiegu narządy działają prawidłowo.

Na podstawie odpowiedzi udzielonych w 19-pytaniowej ankiecie FSFI (Female Sexual Function Index) naukowcy stwierdzili, że po leczeniu funkcjonowanie seksualne kobiet było normalne: występowało u nich pożądanie, lubrykacja, a odbywanie stosunku nie było bolesne i prowadziło do orgazmu.

Metodę będzie można w przyszłości stosować także u pań, których pochwa uległa uszkodzeniu w wyniku urazu lub nowotworu.


autor/ źródło: The Lancet / BBC News / KopalniaWiedzy


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Rzecznik praw dziecka interweniuje w sprawie książeczek zdrowia dziecka


Rzecznik praw dziecka Marek Michalak wystąpił do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w sprawie książeczki zdrowia dziecka. To nie pierwsza…NSA: minister nie mógł odmówić sprowadzenia i…

Redakcja

NFZ o świadczeniach pielęgnacyjnych i opiekuńczych

NFZ przedstawił do konsultacji projekt zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Więcej: 
nfz.gov.pl
NFZ

Przełom w leczeniu raka skóry. Chorym pomóc może…

W Rzeszowie tylko 13 osób na liście przyjętych…

Wiceprezes NFZ o pacjentach z podejrzeniem raka w…

Andrzej Sośnierz o pakiecie onkologicznym - to marnowanie…

Zwolnienia pod kontrolą ZUS. Podsumowanie kontroli.

MZ: rozważamy wprowadzenie porady diabetologicznej…

Opole: konkurs na dyrektora szpitala - unieważniony