Napoje zawierające niskokaloryczne substancje słodzące pomagają w odchudzaniu

Przełomowe badania kliniczne opublikowane w czasopiśmie naukowym "Obesity" potwierdzają, że konsekwentne spożywanie napojów zawierających niskokaloryczne lub bezkaloryczne substancje słodzące (LNCS*) może pomóc w utracie masy ciała. Jest to pierwsze badanie, które w sposób bezpośredni porównuje wpływ napojów z LNCS oraz wody na utratę masy ciała, rzucając nowe światło na rolę napojów z LNCS w zdrowym odżywianiu.


Badanie trwało 12 tygodni i objęło 279 uczestników. Jego celem było zmierzenie wpływu spożywania napojów z LNCS na zmianę wagi w ramach behawioralnego programu utraty masy ciała. Zgodnie z wynikami badań, u osób, które spożywały napoje z LNCS stwierdzono większy spadek masy ciała (o 45%) - średnio 5,95 kg w ciągu 12 tygodni - niż u osób z grupy kontrolnej, które spożywały wodę, i które schudły w tym samym okresie średnio po 4,09 kg. Odnotowano także, że uczestnicy badania, którzy pili napoje z LNCS, twierdzili, że odczuwają mniejszy głód niż osoby z grupy kontrolnej, które piły tylko wodę.

Wyniki tego badania stanowią kolejny z licznych dowodów,  na to, że niskokaloryczne i bezkaloryczne substancje słodzące (LNCS) są bardzo przydatne dla osób, które chcą zmniejszyć ilość spożywanych kalorii lub lepiej ją kontrolować, ale nie chcą rezygnować z przyjemności spożywania słodkich produktów. Ponadto, zgodnie z danymi uzupełniającymi przedstawionymi przez profesora Adama Drewnowskiego na konferencji ISA w kwietniu 2014 roku, osoby, które spożywają niskokaloryczne i bezkaloryczne substancje słodzące (LNCS) mają tendencję do odżywania się w sposób zdrowszy i bardziej zbilansowany oraz do częstszego podejmowania aktywności fizycznej.

Jak twierdzi, prof. James O. Hill z Uniwersytetu w Colorado: "Wyniki badania w sposób jednoznaczny pokazują, że napoje o obniżonej lub zerowej zawartości kalorii pomagają w utracie wagi, obalając jednocześnie funkcjonujący przez lata mit, że spożywanie napojów dietetycznych miało odwrotny efekt i powodowało tycie. Badanie potwierdziło także, że u osób spożywających napoje dietetyczne nastąpił większy spadek wagi i rzadziej odczuwały głód, niż te, które piły tylko wodę. Zatem, jeśli ktoś chce zgubić zbędne kilogramy, może cieszyć się smakiem napojów o obniżonej lub zerowej kaloryczności. Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Substancji Słodzących (ISA) wierzy, że napoje zawierające niskokaloryczne i bezkaloryczne substancje słodzące (LNCS) odgrywają ważną rolę w osiągnięciu i utrzymaniu zbilansowanej diety".

 

Informacja o naukowcach, którzy przeprowadzili badanie

Badanie było prowadzone przez prof. Jamesa O. Hilla z Uniwersytetu w Kolorado oraz Dr Sharon Herring z Uniwersytetu w Temple. Oboje są ekspertami w dziedzinie otyłości i odżywiania, i wielokrotnie publikowali i prezentowali swoje prace na ten temat.

 

Miejsce publikacji

"Obesity" to oficjalne, recenzowane czasopismo naukowe stowarzyszenia Obesity Society - organizacji poświęconej poszerzaniu wiedzy, wspieraniu badań i propagowaniu lepszego traktowania osób cierpiących na otyłość oraz ich bliskich.

5 rzeczy, które warto wiedzieć o badaniu dotyczącym napojów dietetycznych i utraty masy ciała opublikowanym w czasopiśmie naukowym "Obesity":


autor/ źródło: On Board PR


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Klauzula sumienia: kogo dotyczy i jakie daje uprawnienia


Specjalista nie może odmówić ubezpieczonemu udzielenia świadczenia zdrowotnego, którego sam nie chce wykonać ze względu na przekonania,…Starzejące się społeczeństwo to coraz większy…

List Unii Uzdrowisk Polskich do prezesa NFZ

Redakcja

Prezydent wręczył nominacje profesorskie

Akty nominacyjne w dziedzinie nauk medycznych otrzymali: Maciej Banach - Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Leszek Bidzan - Gdański Uniwersytet Medyczny, Katarzyna Emerich - Gdański Uniwersytet Medyczny, Tomasz Gaszyński - Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Brygida…
Prezyden.pl
Komunikat
Redakcja

Nobel z medycyny i fizjologii dla Amerykanina i Norwegów

Odkrycia noblistów "pozwoliły wyjaśnić jak mózg tworzy mapę przestrzeni, która nas otacza i w jaki sposób możemy się poruszać w złożonym otoczeniu" - uzasadnił Komitet Noblowski przyznanie tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny…
RMF24.pl/PAP
Nauka i Zdrowie

Opracowali opatrunek hydrożelowy do leczenia stopy…

Szeroki program rehabilitacji pomoże ozdrowieńcom…

Po leczeniu w szpitalu pacjentowi należy wydać dokumenty

NFZ skontrolował szpital we Wrocławiu - pacjent…

Redakcja

Ministerstwo Zdrowia zmienia statut NFZ; to minister ma władzę

Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w brzmieniu nadanym ustawą z 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej…
MZ
Ministerstwo Zdrowia