Napoje zawierające niskokaloryczne substancje słodzące pomagają w odchudzaniu

Przełomowe badania kliniczne opublikowane w czasopiśmie naukowym "Obesity" potwierdzają, że konsekwentne spożywanie napojów zawierających niskokaloryczne lub bezkaloryczne substancje słodzące (LNCS*) może pomóc w utracie masy ciała. Jest to pierwsze badanie, które w sposób bezpośredni porównuje wpływ napojów z LNCS oraz wody na utratę masy ciała, rzucając nowe światło na rolę napojów z LNCS w zdrowym odżywianiu.


Badanie trwało 12 tygodni i objęło 279 uczestników. Jego celem było zmierzenie wpływu spożywania napojów z LNCS na zmianę wagi w ramach behawioralnego programu utraty masy ciała. Zgodnie z wynikami badań, u osób, które spożywały napoje z LNCS stwierdzono większy spadek masy ciała (o 45%) - średnio 5,95 kg w ciągu 12 tygodni - niż u osób z grupy kontrolnej, które spożywały wodę, i które schudły w tym samym okresie średnio po 4,09 kg. Odnotowano także, że uczestnicy badania, którzy pili napoje z LNCS, twierdzili, że odczuwają mniejszy głód niż osoby z grupy kontrolnej, które piły tylko wodę.

Wyniki tego badania stanowią kolejny z licznych dowodów,  na to, że niskokaloryczne i bezkaloryczne substancje słodzące (LNCS) są bardzo przydatne dla osób, które chcą zmniejszyć ilość spożywanych kalorii lub lepiej ją kontrolować, ale nie chcą rezygnować z przyjemności spożywania słodkich produktów. Ponadto, zgodnie z danymi uzupełniającymi przedstawionymi przez profesora Adama Drewnowskiego na konferencji ISA w kwietniu 2014 roku, osoby, które spożywają niskokaloryczne i bezkaloryczne substancje słodzące (LNCS) mają tendencję do odżywania się w sposób zdrowszy i bardziej zbilansowany oraz do częstszego podejmowania aktywności fizycznej.

Jak twierdzi, prof. James O. Hill z Uniwersytetu w Colorado: "Wyniki badania w sposób jednoznaczny pokazują, że napoje o obniżonej lub zerowej zawartości kalorii pomagają w utracie wagi, obalając jednocześnie funkcjonujący przez lata mit, że spożywanie napojów dietetycznych miało odwrotny efekt i powodowało tycie. Badanie potwierdziło także, że u osób spożywających napoje dietetyczne nastąpił większy spadek wagi i rzadziej odczuwały głód, niż te, które piły tylko wodę. Zatem, jeśli ktoś chce zgubić zbędne kilogramy, może cieszyć się smakiem napojów o obniżonej lub zerowej kaloryczności. Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Substancji Słodzących (ISA) wierzy, że napoje zawierające niskokaloryczne i bezkaloryczne substancje słodzące (LNCS) odgrywają ważną rolę w osiągnięciu i utrzymaniu zbilansowanej diety".

 

Informacja o naukowcach, którzy przeprowadzili badanie

Badanie było prowadzone przez prof. Jamesa O. Hilla z Uniwersytetu w Kolorado oraz Dr Sharon Herring z Uniwersytetu w Temple. Oboje są ekspertami w dziedzinie otyłości i odżywiania, i wielokrotnie publikowali i prezentowali swoje prace na ten temat.

 

Miejsce publikacji

"Obesity" to oficjalne, recenzowane czasopismo naukowe stowarzyszenia Obesity Society - organizacji poświęconej poszerzaniu wiedzy, wspieraniu badań i propagowaniu lepszego traktowania osób cierpiących na otyłość oraz ich bliskich.

5 rzeczy, które warto wiedzieć o badaniu dotyczącym napojów dietetycznych i utraty masy ciała opublikowanym w czasopiśmie naukowym "Obesity":


autor/ źródło: On Board PR


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Ponad 150 tys. Polaków zapada co roku na nowotwory. Wciąż brakuje jednak kompleksowej opieki onkologicznej


Warunkiem skutecznej walki z nowotworami jest nie tylko dostęp do nowoczesnych terapii, lecz także objęcie pacjentów skoordynowaną opieką…OZZL: działanie NFZ wyrzuca tysiące lekarzy poza…

Jak lekarze mogą bronić się przed krzywdzącymi…

Obrót sfałszowanymi produktami leczniczymi ma być…

Rankingi lekarzy nie zawsze są narzędziem społecznej…

Polak otrzymał 50 tys. euro na badania nad roślinnym…

GIF wycofał lek dla chorych na białaczkę

NIL: stanowisko ws. systemu zapewnienia jakości w…

W Gliwicach w ciągu pięciu lat przeprowadzono ponad…

NRL zwróci się do RPO o skierownie do Trybunału…