Nadal bez ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Dlaczego?

Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska apeluje, że wbrew wcześniejszym obietnicom nadal nie ma ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Stowarzyszenie projekt ustawy w tej sprawie przekazało ministrowi zdrowia w marcu 2013 r.- Naszym zdaniem, wynikającym z wielu nieoficjalnych rozmów z posłami RP, pracownikami MZ oraz wieloma pacjentami głównym powodem blokowania naszej ustawy jest bardzo wąska grupa lekarzy ze specjalizacją rehabilitacja medyczna. Ta licząca około 1400 osób specjalizacja obsługuje około 5000 placówek rehabilitacyjnych w Polsce, które mają podpisaną umowę z NFZ (jedno z wymagań NFZ to zatrudnianie takiego specjalisty). Rachunek matematyczny nie jest zbyt trudny, by stwierdzić, że każdy z nich obsługuje średnio około trzech palcówek. Z informacji naszych koleżanek i kolegów fizjoterapeutów wiemy, że ta obsługa często polega tylko i wyłącznie na „sprzedawaniu” nazwiska za stawkę wahającą się pomiędzy 150 a 250 złotych za godzinę, co w efekcie daje niewyobrażalne miesięczne dochody pomiędzy 20 a 30 tys. zł – informuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.

Zdaniem fizjoterapeutów w naszym kraju również źle działa system diagnozowania chorych, którzy najpierw trafiają na wizytę do lekarza ortopedy, a dopiero ten decyduje o rehabilitacji. „W każdym logicznie funkcjonującym kraju pacjent szuka sobie placówki fizjoterapeutycznej i się do niej udaje na indywidualną terapię, którą programuje i wykonuje fizjoterapeuta po uprzednio przeprowadzonym badaniu fizjoterapeutycznym. Polski pacjent zanim trafi do fizjoterapeuty, musi czekać średnio sześć miesięcy, aby „zbadał” go lekarz rehabilitacji medycznej i skierował do fizjoterapeuty. Nasze pytanie, które ciągle zadajemy, dlaczego pacjent musi być badany dwa razy, argumentuje się  dobrem pacjenta. Ale nam wydaje się być to bardziej dbaniem o portfel tej wąskiej grupy specjalistów” – informują fizjoterapeuci.

5 maja 2014 r. w Warszawie odbędzie się „Manifestacja Godności”, którą organizują pacjenci. Będą w niej uczestniczyć również fizjoterapeuci.


autor/ źródło: Mat. prasowe


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Beata Małecka – Libera nowym ministrem zdrowia?


Tomasz Latos (PiS) zapowiedział w radiowej Jedynce, że zgłosi odpowiednim organom sprawę wywozu leków za granicę i ich braku w polskich…OZZL: działanie NFZ wyrzuca tysiące lekarzy poza…

Ekspert: w reklamach suplementów można obiecać…

Mastektomia na koszt państwa, ale tylko na papierze

Prywatne przychodnie podnoszą ceny, bo w publicznych…

W opinii MZ technicy radioterapii nie pracują w szkodliwych…

Kinetyczny piasek może skutecznie pomóc w walce…

Redakcja

List otwarty PPOZ do premiera

Według lekarzy rodzinnych obecna sytuacja w ochronie zdrowia jest coraz bardziej napięta, czego przykładem jest protest lekarzy OZZL, wystąpienia prezesa NRL oraz sprzeciw samego środowiska specjalistów onkologów i lekarzy rodzinnych, ale i pacjentów.…
PPOZ/medexpress.pl
Prasa

Ustawa o zdrowiu publicznym już jesienią - twierdzi…

Rusza sezon szczepień przeciwko grypie