mZdrowie - potrzebne europejskie przepisy chroniące dane osobowe

Rozwój nowych technologii sprawia, że ochrona danych osobowych potrzebuje obecnie odpowiedniego zabezpieczenia. Jest to szczególnie ważne w dziedzinie mZdrowia, świadczeniu usług medycznych za pośrednictwem urządzeń mobilnych.Unia od 2,5 roku pracuje nad nowymi bardziej jednolitymi regułami ochrony danych osobowych przystosowanymi do wyzwań internetu. Mają one zastąpić reguły sprzed epoki cyfrowej, z 1995 r., i wprowadzić rozwiązania zwiększające prawo do prywatności online, ale też nałożyć na biznes większą odpowiedzialność za ochronę powierzonych danych i ich dokumentowanie.

"Firmy są coraz bardziej świadome, jak ważne jest zabezpieczanie wrażliwych danych. Jednak ciągle niewystarczająco je chronią, przez co wykradane lub bezpowrotnie tracone są ogromne ilości informacji" - wskazano w zeszłorocznym raporcie firmy PwC Polska.

Takie dane stają się potem przedmiotem handlu. Oprócz notorycznych wycieków z baz danych firm, które uchodzą za technologicznych liderów, problemem staje się postępująca integracja kolejnych usług i coraz większa ilość danych, które zbierają na nasz temat urządzenia i aplikacje, także z wykorzystaniem np. naszej lokalizacji.

Problem polega na tym, że przekazujemy mniej lub bardziej świadomie nasze dane na każdym kroku. Co się z nimi dzieje, którędy wędrują i gdzie są przechowywane (np. na serwerach poza granicami UE, gdzie prawo europejskie nie sięga, czy w chmurze) - nie do końca wiadomo. Nie wiadomo też, kto ma do nich dostęp. Nowe unijne przepisy dotyczące danych osobowych mają, nie hamując rozwoju technologii i usług cyfrowych, zapewnić adekwatny stopień ich ochrony.

REKLAMA

Advertisement

Negocjacje są obecnie w fazie trójstronnych ustaleń - między Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi oraz Komisją Europejską. Zdaniem Giovanniego Buttarellego, szefa Europejskiego Inspektoratu Ochrony Danych, jest szansa, że zakończą się do końca roku, aby przyjęcie nowego prawa było możliwe w połowie przyszłego roku, a wejście w życie w roku 2018.

- Jednostki powinny mieć większą kontrolę nad swymi danymi i tym, co się z nimi dzieje. (...) Dla przepływu dużych, zmiennych i różnorodnych zbiorów danych (ang. big data) niezbędna jest przejrzystość i kontrola - zaznaczył Buttarelli na spotkaniu z przedstawicielami biznesu technologii cyfrowych w zakresie mZdrowia, zorganizowanym w tym tygodniu w PE przez europosła Michała Boniego.

Przykładem takich wrażliwych danych mogą być dane z zakresu aplikacji związanych z mZdrowiem. Mobilne zdrowie to badanie i ocena jednego lub wielu wskaźników dotyczących naszego zdrowia i przesłanie informacji dalej. Ważne jest, dokąd te dane powędrują i kto będzie miał do nich dostęp.

- Za sprawą telefonii komórkowej liczba przedmiotów i urządzeń zbierających informacje wzrasta. Na rynku już dziś jesteśmy otoczeni przedmiotami, które łączą się ze sobą przy użyciu internetu. Ich liczba będzie przyrastała w tempie geometrycznym, za 10-15 lat większość przedmiotów będzie podłączona do internetu i będzie przekazywała dane. Duża część będzie dotyczyła naszego zdrowia - wskazywał Wojciech Wiewiórowski, zastępca Europejskiego Inspektora Danych Osobowych.

- Z drugiej strony mobilne zdrowie bardzo poprawi jakość usług medycznych, ponieważ daje możliwość stałego monitorowania przez lekarza danych, co zmieni całą filozofię ochrony zdrowia. Poprzez system wczesnego ostrzegania (właśnie dzięki zdalnemu monitorowaniu wskaźników zdrowia pacjenta) mamy szansę przestawić się na leczenie wcześnie wykrytych przyczyn, a co za tym idzie na obniżenie kosztów - przekonywał europoseł Michał Boni.

Zdaniem eurodeputowanego tam, gdzie aplikacje mają służyć jako urządzenia medyczne badające i opisujące stan zdrowia pacjenta, reguły i standardy powinny być twarde.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Lekarz rodzinny nie tylko nie powinien, ale i nie może kwalifikować do zajęć sportowych


Federacja Porozumienie Zielonogórskie przypomina o zasadach orzekania o zdolności do uprawiania sportu. "Lekarz rodzinny nie tylko nie powinien,…Redakcja

Weszły w życie kolejne regulacje w ramach pakietów kolejkowego i onkologicznego

Ministerstwo Zdrowia wskazuje główne rozwiązania zawarte w rozporządzeniu: - Pacjenci nie będą musieli co miesiąc zgłaszać się do lekarza po receptę.  Wydłużono czas na jaki lekarz będzie mógł wystawić receptę na…
R.Z./MZ.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia

Brakuje lekarzy, a liczba świadczeń medycznych systematycznie…

Czy można zniszczyć oryginał dokumentacji medycznej?

Redakcja

AOTM o zamianie schematu dawkowania szczepionki

Agencja Oceny Technologii Medycznych informuje, że w zakresie oceny projektów programów zdrowotnych dotyczących profilaktyki zakażeń HPV po zmianie szczepionki 3. dawkowej na 2. dawkową, skutkiem takiego przejścia jest jedynie skutek finansowy.…
AOTM
Komunikat

Kinetyczny piasek może skutecznie pomóc w walce…

Jak lekarze mogą bronić się przed krzywdzącymi…

Szkolenie z zakresu szacowania potrzeb zdrowotnych

Leczenie w szpitalu, noclegi w hotelu

Raport: w 2050 r. oporność na antybiotyki może…