MZ oczekuje od firm farmaceutycznych obniżek cen leków

Ministerstwo Zdrowia chce, aby firmy farmaceutyczne obniżyły ceny leków. Od producentów generyków resort domaga się 40-procentowej obniżki, od tych, którzy produkują leki innowacyjne nawet 85 proc. Przedsiębiorcy protestują - informuje Puls Biznesu.Firmy są w trakcie negocjacji z Ministerstwem Zdrowia umów refundacyjnych (po raz trzeci od wejścia w 2012 r. ustawy refundacyjnej), w których sporną kwestią niezmiennie pozostaje cena. Po raz kolejny MZ próbuje nakłonić producentów do znaczących obniżek.

Dwa tygodnie temu były to kwoty sięgające 40-50 proc. obecnie w przypadku leków innowacyjnych dochodzą nawet do 85 proc.

Zdaniem Ireny Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska propozycje są nie do zaakceptowania, szczególnie, że są to trzecie z rzędu tak duże obniżki od wejścia w życie ustawy refundacyjnej. Część firm podpisała już protokoły rozbieżności i bierze pod uwagę wyjście z systemu refundacji.

Według informacji podanych przez Puls Biznesu, są takie firmy, które nie mogą dojść do porozumienia z urzędnikami w sprawie produktów, które stanowią nawet 40 proc. ich portfela.

Więcej: www.pb.pl


autor/ źródło: Puls Biznesu


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Ustawa o transgranicznej opiece zdrowotnej obowiązuje


Pacjent ubezpieczony w Polsce, który był leczony w innym państwie Unii Europejskiej, będzie mógł otrzymać zwrot kosztów według stawek…"Nawet dobre pomysły obecnego ministra mogą nie…

Krzywdząca opinia o prywatnych szpitalach

Wykaz nielegalnych substancji psychoaktywnych będzie…

Opiekun medyczny: zawód niechciany czy profesja przyszłości?

Białko z mitochondriów kluczowe w procesie starzenia…

"Praca lekarza jest jedną z form reklamy komercyjnej..."

Arłukowicz po spotkaniu z premier Kopacz: ustępstw…

Krótkowzroczność można leczyć niechirurgicznie…

Drobne zmiany w diecie wychodzą na zdrowie