MZ oczekuje od firm farmaceutycznych obniżek cen leków

Ministerstwo Zdrowia chce, aby firmy farmaceutyczne obniżyły ceny leków. Od producentów generyków resort domaga się 40-procentowej obniżki, od tych, którzy produkują leki innowacyjne nawet 85 proc. Przedsiębiorcy protestują - informuje Puls Biznesu.Firmy są w trakcie negocjacji z Ministerstwem Zdrowia umów refundacyjnych (po raz trzeci od wejścia w 2012 r. ustawy refundacyjnej), w których sporną kwestią niezmiennie pozostaje cena. Po raz kolejny MZ próbuje nakłonić producentów do znaczących obniżek.

Dwa tygodnie temu były to kwoty sięgające 40-50 proc. obecnie w przypadku leków innowacyjnych dochodzą nawet do 85 proc.

Zdaniem Ireny Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska propozycje są nie do zaakceptowania, szczególnie, że są to trzecie z rzędu tak duże obniżki od wejścia w życie ustawy refundacyjnej. Część firm podpisała już protokoły rozbieżności i bierze pod uwagę wyjście z systemu refundacji.

Według informacji podanych przez Puls Biznesu, są takie firmy, które nie mogą dojść do porozumienia z urzędnikami w sprawie produktów, które stanowią nawet 40 proc. ich portfela.

Więcej: www.pb.pl


autor/ źródło: Puls Biznesu


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Narodowy program zwalczania raka powinien być przyjęty w tym roku


Towarzystwa naukowe i organizacje pacjentów onkologicznych chcą, by jeszcze w tej kadencji parlamentu przyjęty został Narodowy Program Zwalczania…GIODO: rozporządzenie nie daje podstaw do zbierania…

We Wrocławiu uśmierzają ból onkologiczny alkoholem

Ponad 800 tys. Polaków choruje na zaćmę. Większość…

Warmińsko-Mazurskie: rośnie liczba chorych na grypę

Ministerstwo Zdrowia policzyło zarobki lekarzy

Arłukowicz: chcemy premiować efekt leczenia, a nie…

Czy powstanie szczepionka na wirusa RSV?

W USA odnotowano pierwszy przypadek zakażenia wirusem…

Rośnie zużycie antybiotyków