MZ oczekuje od firm farmaceutycznych obniżek cen leków

Ministerstwo Zdrowia chce, aby firmy farmaceutyczne obniżyły ceny leków. Od producentów generyków resort domaga się 40-procentowej obniżki, od tych, którzy produkują leki innowacyjne nawet 85 proc. Przedsiębiorcy protestują - informuje Puls Biznesu.Firmy są w trakcie negocjacji z Ministerstwem Zdrowia umów refundacyjnych (po raz trzeci od wejścia w 2012 r. ustawy refundacyjnej), w których sporną kwestią niezmiennie pozostaje cena. Po raz kolejny MZ próbuje nakłonić producentów do znaczących obniżek.

Dwa tygodnie temu były to kwoty sięgające 40-50 proc. obecnie w przypadku leków innowacyjnych dochodzą nawet do 85 proc.

Zdaniem Ireny Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska propozycje są nie do zaakceptowania, szczególnie, że są to trzecie z rzędu tak duże obniżki od wejścia w życie ustawy refundacyjnej. Część firm podpisała już protokoły rozbieżności i bierze pod uwagę wyjście z systemu refundacji.

Według informacji podanych przez Puls Biznesu, są takie firmy, które nie mogą dojść do porozumienia z urzędnikami w sprawie produktów, które stanowią nawet 40 proc. ich portfela.

Więcej: www.pb.pl


autor/ źródło: Puls Biznesu


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Prezydium NRL podjęło cztery stanowiska


Prezydium NRL podjęło w piątek (21 listopada) 4 stanowiska. Dotyczą: projektu zmiany niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej;…Pakiet onkologiczny: zielona karta dostępna w pilotażu

MZ odpowiada NRL nt. regulacji zrównujących czas…

W Kolonii seria zakażeń bakterią oporną na antybiotyki

Naukowcy kwestionują skuteczność znanego leku na…

UOKiK sprawdza firmy oferujące płatne pakiety medyczne

Przez pandemię do lekarzy trafia więcej pacjentów…

Brakuje lekarzy, a liczba świadczeń medycznych systematycznie…

Chłopiec nie został przyjęty do szpitala, zmarł

Lekarze POZ chcą wiedzieć: kto zapłaci za nieubezpieczonych?