MZ o umowach na wystawianie recept refundowanych

Jak już informowaliśmy, resort zdrowia przygotowuje nowelizację przepisów, zakładającą, że NFZ nie będzie podpisywał z lekarzami umów dających im prawo wystawiania recept na leki refundowane.Organizacje środowiska medycznego, komentując dla nas projektowaną regulację, wskazują, że taka zmiana będzie miała istotne znaczenie dla lekarzy i pacjentów.

W Ministerstwie Zdrowia zapytaliśmy o główne cele planowanej nowelizacji.

- Resort nowelizuje przepisy dotyczące recept lekarskich i pielęgniarskich, ustawę o refundacji, ustawę - Prawo farmaceutyczne oraz ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, nie natomiast rozporządzenie w sprawie dokumentacji medycznej - informuje nas Krzysztof Bąk, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

- W zakresie samych umów upoważniających na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, które są zawierane przez lekarzy z dyrektorami wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia, to rezygnacja z nich wiąże się z procesem informatyzacji oraz nadaniem uprawnienia pielęgniarkom i położnym do wystawiania recept, w tym refundowanych - czytamy w odpowiedzi resortu.

- Umożliwienie wystawiania recept refundowanych kolejnej grupie zawodowej wiązałoby się z potrzebą generowania dodatkowych umów upoważniających, których obsługa stanowiłaby duże obciążenie dla Narodowego Funduszu Zdrowia - zaznacza rzecznik.

Dodaje: - Likwidacja umów upoważniających wiąże się z celem nadrzędnym dla Ministra Zdrowia, tj. zapewnienia pacjentom jak najszerszego dostępu do świadczeń gwarantowanych, którymi są m.in. leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne refundowane. 


autor/ źródło: MZ/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
W Łodzi podają dzieciom narkozę na czas transportu do innego szpitala


W standardowej karetce, którą dzieci wożone są na radioterapię z jednego łódzkiego szpitala do drugiego, nie mieszczą się rodzice,…NFZ zapłacił pacjentom 6,6 mln zł za operacje usuwania…

Zespół "złamanego serca" równie niebezpieczny…

Jak rozliczyć w AOS pacjenta bez karty DiLO?

NFZ opublikował zarządzenie dotyczące podwyżek…

Porada recepturowa od przyszłego roku?

Organizator szkolenia „Jak motywować i dyscyplinować…

Czy UOKiK odwoła się od wyroku ws. homeopatii?

MF ws. kas fiskalnych m.in. w gabinetach lekarskich

W Rzeszowie tylko 13 osób na liście przyjętych…