MZ o umowach na wystawianie recept refundowanych

Jak już informowaliśmy, resort zdrowia przygotowuje nowelizację przepisów, zakładającą, że NFZ nie będzie podpisywał z lekarzami umów dających im prawo wystawiania recept na leki refundowane.Organizacje środowiska medycznego, komentując dla nas projektowaną regulację, wskazują, że taka zmiana będzie miała istotne znaczenie dla lekarzy i pacjentów.

W Ministerstwie Zdrowia zapytaliśmy o główne cele planowanej nowelizacji.

- Resort nowelizuje przepisy dotyczące recept lekarskich i pielęgniarskich, ustawę o refundacji, ustawę - Prawo farmaceutyczne oraz ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, nie natomiast rozporządzenie w sprawie dokumentacji medycznej - informuje nas Krzysztof Bąk, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

- W zakresie samych umów upoważniających na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, które są zawierane przez lekarzy z dyrektorami wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia, to rezygnacja z nich wiąże się z procesem informatyzacji oraz nadaniem uprawnienia pielęgniarkom i położnym do wystawiania recept, w tym refundowanych - czytamy w odpowiedzi resortu.

- Umożliwienie wystawiania recept refundowanych kolejnej grupie zawodowej wiązałoby się z potrzebą generowania dodatkowych umów upoważniających, których obsługa stanowiłaby duże obciążenie dla Narodowego Funduszu Zdrowia - zaznacza rzecznik.

Dodaje: - Likwidacja umów upoważniających wiąże się z celem nadrzędnym dla Ministra Zdrowia, tj. zapewnienia pacjentom jak najszerszego dostępu do świadczeń gwarantowanych, którymi są m.in. leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne refundowane. 


autor/ źródło: MZ/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Według ginekologów test NIFTY to milowy krok w diagnostyce prenatalnej


Nieinwazyjne badania prenatalne są obecnie polecane każdej kobiecie w ciąży bez względu na wiek. Nowością w tej dziedzinie jest test…Kraków ma supernowoczesny SOR - co będzie z finansowaniem?

FPZ zmienia stanowisko ws. rozmów o pakiecie?

Co nowego w endometriozie i ginekologii operacyjnej?…

Naukowcy szukają leku, który może pomóc w gojeniu…

Diagnostyka molekularna pozwala ocenić predyspozycje…

Katowice: prokuratura stawia zarzuty w sprawie szpitala…

Klauzula sumienia: kogo dotyczy i jakie daje uprawnienia

Eksperci: program lekowy dla chorych na szpiczaka…

Sezon na ochronę oczu