MZ konsultuje projekt rozporządzenia o centrach urazowych dla dzieci

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano do konsultacji projekt rozporządzenia ministra zdrowia ws. centrum urazowego dla dzieci.Projektowane rozporządzenie określa szczegółowe wymagania organizacyjne centrum urazowego dla dzieci, w zakresie minimalnego wyposażenia diagnostycznego oraz technicznego, minimalne zasoby kadrowe zespołu urazowego, kryteria kwalifikacji osoby poniżej 18 roku życia w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego do leczenia w centrum urazowym dla dzieci oraz sposób postępowania z pacjentem urazowym dziecięcym. 

Treść rozporządzenia jest wzorowana na rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 czerwca 2010 r. w sprawie centrum urazowego (Dz. U. Nr 118, poz. 803), określającym analogiczne wymagania w odniesieniu do centrum urazowego dla dorosłych.

W chwili obecnej funkcjonuje 14 centrów urazowych, które są dedykowane dorosłym pacjentom. Leczenie pacjentów urazowych dziecięcych w tych ośrodkach napotykało znaczne trudności, w szczególności ze względu na specyfikę leczenia dzieci. Personel medyczny w tych centrach urazowych nie jest przygotowany do udzielania świadczeń zdrowotnych dzieciom. W związku z tym istnieje potrzebą uruchomienia analogicznych ośrodków dla dzieci.

 Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2016 r.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl


autor/ źródło: MZ/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Leczenie po sąsiedzku - jakie ceny u specjalistów w Kaliningradzie?


W Trójmieście kardiolog, okulista, ortopeda przyjmą najwcześniej za miesiąc. Może być szybciej, jeśli umówimy się na wizytę prywatną.…To byłaby rewolucja. Rekomendują stworzenie nowego…

Naukowcy odkryli mutacje 108 genów związanych z…

Gorzów Wlkp.: Sanepid zawiadamia prokuraturę ws.…

Lekarze rodzinni przedłużą umowy z NFZ. To efekt…

ZIP poinformuje pacjenta o zmianie statusu ubezpieczenia

Blisko 180 szpitali z akredytacją

Raka jajnika nawet w zaawansowanym stadium można…

Będziemy walczyć z fałszywymi informacjami w reklamach…

Wiemy, jak zmusić rodziców, by szczepili dzieci