Ministerstwo Zdrowia zerwało negocjacje ws. zasad funkcjonowania POZ

Zamiast kontynuować negocjacje prowadzone od tygodni w zakresie ustalenia zasad funkcjonowania POZ w roku 2015, resort przekazał świadczeniodawcom projekty wraz z formularzem do głosowania, zrywając tym samym negocjacje - informuje Bożena Janicka prezes PPOZ.Zaznacza, że 19 listopada minister zdrowia ogłosił plebiscyt na wybór jednego z dwóch wariantów finansowania świadczeń w POZ na rok 2015, z których żaden nie został uzgodniony do końca z reprezentacją świadczeniodawców.

Przypomina jednocześnie, że trwające od tygodni negocjacje w zakresie ustalenia warunków udzielania świadczeń  w podstawowej opiece zdrowotnej na rok 2015 - w tym realizacji pakietów onkologicznego  i antykolejkowego - miały obejmować kolejne spotkania w dniach 20 lub 21 listopada. Zaplanowano dalsze rozmowy o zakresie badań diagnostycznych w POZ, informatyzacji i zakresu sprawozdawczości, finansowania świadczeń oraz projektów zarządzeń prezesa NFZ.

- Zamiast spotkania i dalszych negocjacji, minister zdrowia spotkał się z dyrektorami oddziałów wojewódzkich NFZ i nakazał przekazanie do wszystkich świadczeniodawców, a jest ich około 6000 w Polsce - ankiet , wzorów oznakowań pakietu onkologicznego wraz z dwoma rozbieżnymi projektami zarządzeń prezesa NFZ w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej na rok 2015, z wnioskiem o dokonanie wyboru przez świadczeniodawców i przekazanie wyniku wraz z uwagami do 24 listopada br. - informuje Bożena Janicka.

Dodaje, że minister zdrowia nie uznał za zasadne dokończenie prowadzonych negocjacji, a wręcz przeciwnie - postanowił pominąć już dokonane ustalenia.

- To nie jest tworzenie racjonalnego prawa. Mając na uwadze wcześniejsze spotkania, gdzie doszło do wyraźnego zbliżenia stanowisk, co dobrze rokowało dalszym negocjacjom i zawarciu umów na 2015 rok ze świadczeniodawcami POZ, absolutnie niezrozumiałe są obecne działania ministra zdrowia, Działania te niweczą dotychczasowe niedokończone uzgodnienia, zrywając prowadzone negocjacje, a tym samym stawiając pod dużym znakiem zapytania możliwości zawarcia umów na rok 2015 - ocenia Bożena Janicka.


autor/ źródło: PPOZ


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Opieka transgraniczna – zwrot akcji?


Choć 22 lipca ogłoszono, że Komisja Zdrowia zajmie się ustawą transgraniczną dopiero po parlamentarnych wakacjach, na stronach Sejmu pojawiło…Olej, który pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi

Redakcja

Czy aptekarz ma obowiązek weryfikacji, komu sprzedaje lek na fakturze?

Przypadki miały miejsce w aptekach w ostatnich dniach w różnych miejscowościach województwa podlaskiego. Osobą dokonującą zakupu jest mieszkaniec/mieszkańcy jednego z województw w zachodniej Polsce. Jak ustalono nabywca podaje na fakturze…
OIA Białystok/ rynekaptek.p
Farmacja

Chorzy na białaczkę nie chcą być leczeni generykami

Czy można zniszczyć oryginał dokumentacji medycznej?

Opiekun medyczny: zawód niechciany czy profesja przyszłości?

Samorząd lekarski m.in. o opiece okołoporodowej

Elektrostymulacja pomocna w leczeniu niektórych migren

Projekt zmian na listach leków refundowanych - od…

Katowice: prokuratura stawia zarzuty w sprawie szpitala…