Minister Radziwiłł na zjeździe lekarzy: plany mamy rozległe

Plany mamy rozległe - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, w przeszłości sekretarz i prezes NRL, zabierając głos w piątek (13 maja) podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Lekarzy. Minister mówił o zmianach w służbie zdrowia.Dotyczą one m.in. zmian systemowych, kształcenia dyplomowego i podyplomowe lekarzy, opracowania map potrzeb zdrowotnych i Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ), dekomercjalizacji służby zdrowia i budowy opieki koordynowanej ze szczególną rolą podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Resort zamierza też wprowadzić regulację, która zakłada, że każdy, niezależnie od posiadanego statusu ubezpieczeniowego, ma mieć zagwarantowany dostęp do bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej.

Kwestie systemowe obejmować mają m.in. gwarancję niemalejących środków w kolejnych ustawach budżetowych; "znaczone" środki na ochronę zdrowia np. Państwowy Fundusz Celowy w dyspozycji ministra zdrowia oraz mapę drogową zapewniająca coroczny wzrost tych środków.

W obszarze kształcenia lekarzy planowane są, jak wskazywał minister, m.in. wzrost limitów przyjęć na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny, przywrócenie stażu podyplomowego i wzrost liczby etatów rezydenckich.

Minister przypominał, że na etapie konsultacji jest projekt zmiany ustawy o działalności leczniczej. Resort chce odejść od konieczności przekształcania szpitali w spółki kapitałowe w przypadku wystąpienia straty, a jeśli szpital jest już prowadzony w formie spółki - zakazać zbywania jego akcji i udziałów podmiotom prywatnym, aby nie stawały się one właścicielem większościowym.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Jak lekarze mogą bronić się przed krzywdzącymi wpisami w Internecie?


Serwisy oceniające lekarzy cieszą się dużą popularnością. Sami lekarze nie są zachwyceni, szczególnie negatywnymi komentarzami, które…Rzecznik praw dziecka interweniuje w sprawie książeczek…

Śledztwo dot. Mengele włączone do śledztwa ws.…

NRL odpowiada resortowi w sprawie "Niebieskiej Karty"

Znak czasów? W Żarach chcą geriatrii zamiast porodówki

Zespół "złamanego serca" równie niebezpieczny…

XI Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

Tłuszcz – wróg czy przyjaciel? 10 faktów, o których…

Nutrigenetyka może znacznie ograniczyć występowanie…

Szpital nie może być zamykany na noc