Minister i wiceministrowie zdrowia będą działać wbrew swoim przekonaniom?

Nowy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i ekipa jego zastępców w resorcie zdrowia mają poglądy rozbieżne z pomysłami PiS na reformę w ochronie zdrowia. Jakie efekty przyniesie ta sytuacja? - zastanawia się Gazeta Wyborcza.


Obietnice PiS, że każdy obywatel dostanie pomoc medyczną szybko i bezpiecznie, że nastąpi oddzielenie publicznej służby zdrowia od komercyjnej, że do szkół wrócą lekarze i dentyści, a seniorzy po 75 r.ż. dostaną bezpłatne leki, ma zrealizować minister Radziwiłł i ludzie, których sobie dobrał. W ocenie Gazety Wyborczej wygląda jednak na to, że będą działać wbrew swoim przekonaniom.

Sam Konstanty Radziwiłł do niedawna przedstawiał się jako zwolennik systemu ubezpieczeniowego i współpłacenia za leczenie.

Wiceministrem, który ma zając się nauką i zdrowiem publicznym, jest Jarosław Pinkas, który głośno opowiadał się przez lata za prywatnymi inwestycjami w ochronie zdrowia. Przekonywał, że dzięki nim udało się osiągnąć sukcesy np. w leczeniu zawałów serca.

Z kolei polityką lekową ma się zająć wiceminister Krzysztof Łanda, szef fundacji Watch Health Care, który jeszcze niedawno powtarzał, że pacjenci powinni dokładać się do leczenia, opłacając dodatkowe ubezpieczenia, i krytykował pomysł bezpłatnych leków dla seniorów wskazując, że to idea rodem z PRL. która doprowadzi do wielkich nadużyć oraz marnowania leków.

Więcej: www.gazeta.pl


autor/ źródło: Gazeta Wyborcza


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Nigdzie w Europie nie umiera tyle osób na raka co w Polsce


Leczenie chorych na raka w Polsce rozpoczyna się średnio dopiero po 87 dniach od diagnozy. Niektórzy chorzy czekają nawet rok i dwa miesiące…Niebezpieczne związki, czyli do szpitala bez kolejki

W ocenie TK racjonalne, aby NFZ wskazywał innego…

NFZ nakłada wysokie kary na szpitale za kolejki

Małopolskie: dramatyczny brak pielęgniarek. Sytuację…

Rośnie zapadalność na szpiczaka mnogiego.

Co stoi na przeszkodzie, żeby każdy Kowalski sam…

Będą zmiany w finansowaniu zakładów opiekuńczo-leczniczych

Kraków ma supernowoczesny SOR - co będzie z finansowaniem?

Prof. Brydak: przed epidemią grypy uchroniła nas…