Łódź: transmisja z zabiegów hemodynamicznych na międzynarodowym sympozjum

Kardiolodzy z całego świata oglądali niecodzienne zabiegi wykonywane w pracowni hemodynamiki Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Transmisja odbyła się podczas prestiżowej konferencji w Utrechcie.


Na sympozjum do Utrechtu przyjeżdżają z całego świata kardiolodzy zajmujący się leczeniem wrodzonych wad serca bez użycia skalpela. Wiele takich wad można korygować w pracowniach kardiologii interwencyjnej. Kardiolodzy dziecięcy, za pomocą cewników powiększają zbyt małe tętnice, zatykają dziury w sercu, a nawet wymieniają zastawki.

Kiedy kilka lat temu na konferencji w Utrechcie łodzianie pochwalili się swoimi osiągnięciami, zostali poproszeni, by pokazali je specjalistom z najlepszych na świecie ośrodków.

Transmisja z Łodzi zaczęła się w piątek (6 lutego) o godz. 10. Pokazowych operacji było kilka. Jedną z najpoważniejszych przeszła czteroipółletnia dziewczynka. Urodziła się z ciężką wadą - zespołem hipoplazji lewego serca, czyli nie wykształciła się u niej jedna z komór serca. Dziecko przeszło trzy operacje. Wczorajszy zabieg był ukoronowaniem leczenia.

Po transmisji z Łodzi, lekarze w Utrechcie oglądali zabiegi z Nowego Jorku, Toronto, a także ze szpitali w Korei i Izraelu.

Więcej: lodz.gazeta.pl


autor/ źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Nowe standardy medyczne mają poprawić bezpieczeństwo kobiet w ciąży z powikłaniami. Zaczną obowiązywać od czerwca


2 czerwca wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia ustanawiające nowe standardy opieki nad kobietami w ciąży zagrożonej. Mają…Trwają prace nad szczepionką na koronawirusa. Nawet…

Wiceminister Warczyński po pikiecie pielęgniarek:…

Praca lekarzy dużo łatwiejsza dzięki wykorzystaniu…

Kozłowska-Rajewicz ws. klauzuli sumienia: niech szpital…

Redakcja

Aptekarz też lekarz, czyli nowe trendy w systemie ochrony zdrowia

To ma być jeden z wiodących trendów przyszłości ochrony zdrowia. Farmaceuci mogą z powodzeniem wziąć na siebie część kompetencji lekarzy POZ. W dolegliwościach nie wymagających specjalistycznych badań farmaceuta może doradzić właściwą terapię,…
W. Laskowski, Medexpres.pl
Farmacja

Światło UV-C zabija 99,9 proc. koronawirusa w ciągu…

NFZ żąda od lekarzy zwrotu nienależnej refundacji.…

Polscy naukowcy opracowali testy genetyczne pomocne…

Telemedycyna może zrewolucjonizować rynek usług…