Likwidacji stażu podyplomowego była błędem

Decyzja o likwidacji stażu podyplomowego i zastąpieniu go dwusemestralnym praktycznym nauczaniem w dziedzinach klinicznych realizowanym w trakcie ostatniego roku studiów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, była błędna - uważa Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.Podjęło ono w piątek (8 maja) stanowisko ws. kształcenia przeddyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Postuluje w nim, aby władze państwowe ponownie przeanalizowały skutki likwidacji stażu zarówno pod kątem wpływu na jakość kształcenia kadr medycznych, prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych udzielanych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych i etycznych oraz uprawnienia osób kształcących się w zawodach lekarza i lekarza dentysty, do właściwych, w tym także bezpiecznych od strony prawnej, warunków zdobywania wiedzy praktycznej.

Samorząd lekarski uważa, że staż podyplomowy stanowi niezbędne uzupełnienie wiedzy, a zwłaszcza umiejętności praktycznych uzyskanych w trakcie studiów.

Więcej: www.nil.org.pl


autor/ źródło: NIL


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
TK odroczył rozstrzygnięcie ws. tworzenia rejestrów medycznych


Po ponad trzygodzinnej rozprawie Trybunał Konstytucyjny odroczył we wtorek (15 lipca) badanie kwestii konstytucyjności zasad tworzenia rejestrów…Zmiany w POZ będą wprowadzane stopniowo, część…

NIL do MZ ws. regulacji zawodów medycznych

Anafilaksja jest najcięższym rodzajem alergii. Może…

Wzrosła liczba przeszczepów od żywych dawców,…

Eksperci podczas I Kongresu Zdrowia: zakres medycyny…

Lekarze rozśmieszeni (?) pakietem onkologicznym i…

Profilaktyczne stosowanie diety bezglutenowej może…

Alarmująca liczba chorych na krztusiec. Czy faktycznie…

Samorząd lekarski zaskarży pakiet onkologiczny do…