Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków łuszczycy

W Polsce wzrasta wykrywalność łuszczycy - uważają dermatolodzy, którzy brali udział w konferencji dotyczącej leczenia tej choroby. Coraz więcej ludzi chce wyglądać dobrze i idzie do lekarza, by pozbyć się defektów skóry - tłumaczy dr Aneta Szczerkowska-Dobosz z Akademii Medycznej w Gdańsku.Łuszczyca jest genetycznie uwarunkowaną, przewlekłą chorobą skóry polegającą m.in. na powstawaniu łusek czy krostek oraz występowaniu rumienia. Mimo że szacunki europejskie mówią o 2-3 proc. chorych w populacji, to - jak oceniają specjaliści dermatolodzy - leczenie łuszczycy w Polsce jest niedoszacowane i niedoinwestowane.

Według dr hab. Anety Szczerkowskiej-Dobosz z Akademii Medycznej w Gdańsku nie ma bazy chorych na łuszczycę. Jak dodała, z doświadczenia lekarzy praktyków wynika, że ok. 80-90 proc. chorujących na łuszczycę i leczących tę chorobę doświadcza jej łagodnego przebiegu, pozwalającego na w miarę normalne funkcjonowanie.

- Są też i tacy, którzy wiedzą, że coś im dolega, ale nie mają pojęcia, że to jest łuszczyca, bo np. mają lekko zdeformowane paznokcie czy jakieś zmiany na skórze głowy, które kojarzą z łupieżem - powiedziała Szczerkowska-Dobosz. Ale - jak dodała - coraz więcej ludzi chce wyglądać dobrze i być wolnymi od defektów skórnych, do lekarzy trafia coraz więcej chorych na łuszczycę i rośnie wykrywalność choroby. Z drugiej strony jednak z tego samego powodu poziom życia osób chorych na łuszczycę jest daleki od komfortu.

- Jeśli zmiany łuszczycowe występują na twarzy czy na dłoniach, a są to osoby aktywne zawodowo, to nie czują się z tą chorobą komfortowo pod względem psychicznym, zwłaszcza że żyjemy w świecie, gdzie każdy chce być piękny i młody - powiedziała PAP Szczerkowska-Dobosz i dodała, że dostępne badania wskazują, że poziom życia chorych z łuszczycą odpowiada poziomowi życia ludzi z cukrzycą czy nawet nowotworami.

Zdaniem biorących udział w spotkaniu dermatologów, lekarze rodzinni nie zawsze potrafią łuszczycę rozpoznać i leczyć. Prof. Waldemar Placek, który na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim kieruje Katedrą i Kliniką Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej przyznał, że trafiają się pacjenci z łuszczycą, którym lekarze serwują nieodpowiednie leki, np. maści sterydowe, czy sterydowe z antybiotykami; są lekarze, którzy łuszczycę próbują leczyć lekami przeciwgrzybicznymi.

- Takie nieprawidłowe leczenie na wstępnym etapie choroby zaciera potem jej obraz i utrudnia leczenie - przyznał prof. Placek.

Grono ludzi, którzy cierpią na ostrzejsze formy łuszczycy, trafia często do szpitali. Takim pacjentom choroba może zaatakować np. stawy czy ścięgna i prowadzić do kalectwa. Leczenie najcięższych postaci łuszczycy kosztuje ok. 60 tys. zł rocznie i nie zawsze jest refundowane przez NFZ. Z tego powodu, jak przyznał  prof. Placek, kilkadziesiąt osób w Polsce przebywa na rentach chorobowych.

Dr hab. Adam Reich w swoim wystąpieniu na konferencji przedstawił wyniki najnowszych badań klinicznych tzw. leków biologicznych. Wynikało z nich, że ich skuteczność w leczeniu łuszczycy będzie dużo większa niż dotychczas stosowanych specyfików. Zdaniem Reicha leki te powinny trafić na polski rynek w przyszłym roku.

Lekarze biorący udział w ogólnopolskiej konferencji łuszczycowej, która trwała do piątku (19 września) w Olsztynie przypomnieli, że łuszczyca może wystąpić zarówno w wieku dziecięcym, jak i po 40. czy 50. roku życia.

Konferencję naukową zorganizowali wspólnie: Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie.


autor/ źródło: PAP/fot. zdrowaskora.info.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NRL: w Trybunale sprawa rozporządzenia o ogólnych warunkach umów zamknięta


Prezes NRL Maciej Hamankiewicz poinformował, że TK ostatecznie odmówił nadania dalszego biegu wnioskowi Nadzwyczajnego XI Krajowego Zjazdu…Opracowali opatrunek hydrożelowy do leczenia stopy…

Redakcja

Pacjenci mogą mieć problem z kupieniem szczepionki Pentaxim

Pentaxim to szczepionka skojarzona przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis i Hib. Warto skontaktować się z lekarzem w sytuacji, jeżeli dziecko już zaczęło przyjmować dawki szczepionki Pentaxim. Przypomnijmy: GIF…
RMF
Farmacja

W wiosennej sesji 1612 miejsc rezydenckich, w całym…

Mikrosonda zamiast biopsji w diagnostyce nowotworów.…

Zmiany w dokumentacji medycznej lekarzy AOS

Na mocy rozporządzenia informacja sporządzona przez lekarza leczącego pacjenta w poradni specjalistycznej, który przekazuje lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej informację o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach,…
Ekspert

Nie szczepią dzieci - działają aspołecznie

Polski kalendarz szczepień jest przestarzały –…

Co dziesiąte badanie podstawowe finansowane jest…

Sąd wydał pierwszy wyrok nakazujący NFZ zwrot kosztów…