Lekarze POZ stali się chłopcami do bicia

Kolejne problemy związane z pakietem onkologicznym dopiero przed nami – ostrzegali uczestnicy debaty organizowanej przez Fundację im. Lesława A. Pagi. Jakie jeszcze scenariusze czekają pacjentów i lekarzy?Zdaniem prof. Tadeusza Pieńkowskiego przez zmiany, które wprowadziło Ministerstwo Zdrowia lekarze będą mieli mniej czasu dla pacjentów. Wszystko dlatego, że pakiet onkologiczny zawiera wiele błędów i luk. – Koncepcja medycyny rodzinnej została zachwiana. Lekarz rodzinny nie zajmuje się leczeniem raka, ma on jednak duży wpływ na profilaktykę. Może mieć wpływ raczej na to, czy pacjent pali mniej papierosów. A pakiet skupia się na diagnostyce. Tymczasem leczenie raka, to nie tylko diagnostyka. Również nie chodzi o to, żeby pacjentów badać szybko, jak zakłada szybka ścieżka onkologiczna, a dobrze. Szybkość jest w tym przypadku nierównoznaczna z jakością – powiedział prof. Tadeusz Pieńkowski onkolog z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku. Jego zdaniem pakiet onkologiczny i dodatkowe obowiązki, doprowadzą do tego, że lekarz będzie miał mniej czasu dla chorego.

Zdaniem mec. Pauliny Kieszkowskiej-Knapik z Kancelarii prawnej Kieszkowska Rutkowska Kolasiński lekarze wcale nie dostali więcej pieniędzy, bo dodatkowe środki, o których mówił minister zdrowia mają być przeznaczone na diagnostykę. – Lekarze POZ stali się chłopcami do bicia. Lekarze nie dostaną żadnych dodatkowych pieniędzy. Argument, że lekarze chcieli 20 dni wolnych jest jak najbardziej słuszny. Znam lekarzy, którzy od 20 lat leczą chorych i nie mają ani jednego dnia wolnego. To jest nienormalne. Podczas sporu lekarzy z Ministerstwem zabrakło dialogu. Idea pakietu jest szczytna, ale diabeł tkwi w szczegółach – powiedziała mec. Paulina Kieszkowska-Knapik.

Zdaniem ekspertów kolejne niedociągnięcia pakietu onkologicznego za kilka tygodni bądź miesięcy ujrzą światło dzienne. Pakiet zamiast pomóc, doprowadzi do rozczarowania wśród pacjentów i jeszcze bardziej obniży zaufanie pacjentów do lekarzy.


autor/ źródło: Alicja Dusza, Medexpress


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Pacjentka żąda od szpitala 2 mln zł odszkodowania


Do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu trafił pozew przeciwko szpitalowi w Mielcu. 39-letnia mieszkanka powiatu opatowskiego domaga się odszkodowania…Redakcja

Piecha i Balicki bardzo różnie o lekarskim sumieniu

Według doniesień medialnych prof. Chazan miał powołać się na klauzulę sumienia przy odmowie aborcji i nie wskazał szpitala, który wykona zabieg. - W Polsce obowiązuje ustawa o zawodzie lekarza, która zawiera klauzulę sumienia. Być może…
LJ/Rynek Zdrowia
Prasa

Nowe nadzieje w prewencji chorób sercowo-naczyniowych

Czy apteka będzie ukarana za obniżkę ceny leków?

Szwajcaria: wstrzymano badania nad szczepionką przeciwko…

Polska w tyle Europy pod względem dostępu pacjentów…

Każda kobieta powinna przejść badania prenatalne

Ceny leków w Polsce należą do najniższych w Europie

Bartosz Arłukowicz o stawce kapitacyjnej

Szpital przyjął o 600 pacjentów za dużo?