Lekarze grożą ogólnopolskim strajkiem

Ministrowi zdrowia sytuacja wymyka się spod kontroli. OZZL i NIL popierają Porozumienie Zielonogórskie. Lekarze rozważają ogólnopolski strajk.- Lekarze rozważają zorganizowanie ogólnopolskiego protestu ze strajkiem włącznie – zagroził Zbigniew Szramik z OZZL. Jego zdaniem minister Arłukowicz naraził na szwank dobro pacjentów. 

To, co się dzieje, to wierzchołek góry lodowej; reforma, której elementem są zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej, została źle przygotowana – tłumaczył. 

Działania resortu zdrowia miały doprowadzić do skłócenia lekarzy rodzinnych; my jednak chcemy się zjednoczyć – powiedział z kolei Włodzimierz Hoffmann z Wielkopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia. 

- To przypomina nam lata pięćdziesiąte, są naciski na lekarzy jak w okresie przymusowej kolektywizacji. Minister walczy z Porozumieniem Zielonogórskim, by nie było podmiotu zdolnego przeciwstawić się niekorzystnym warunkom – tłumaczył Bukiel.

W ocenie Konstantego Radziwiłła z NRL Ministerstwo Zdrowia dopuszcza się manipulacji, bo lekarze POZ, którzy podpisali kontrakty z NFZ-em, zrobili to nie dlatego, że uznali je za właściwe, ale pod silną presją ze strony Funduszu i władz. Jednak jego zdaniem przy dobrej woli politycznej można wrócić do rozmów. Jeszcze wczoraj Bartosz Arłukowicz podkreślał, że nie będzie negocjacji, dopóki przychodnie są zamknięte – Jesteśmy otwarci na spotkania, ale warunkiem jest otwarcie przychodni – zaznaczył. 

Jacek Krajewski, szef Porozumienia Zielonogórskiego powiedział, że obecnie zamkniętych jest 1500 placówek medycznych jest zamkniętych, nie pracuje pięć tysięcy lekarzy.

Premier Ewa Kopacz wezwała wczoraj ministra zdrowia na dywanik. Arłukowicz w trakcie spotkania poinformował premier o stanie zabezpieczenia pacjentów w tych powiatach. 


autor/ źródło: TVP INFO/TVN24/.Medexpress


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Pielęgniarki o eboli: brakuje kombinezonów i szkoleń; GIS uspokaja


W wielu szpitalach brakuje kombinezonów ochronnych, które miałyby być zastosowane na wypadek wystąpienia w Polsce wirusa ebola, a nawet…Wykaz nielegalnych substancji psychoaktywnych będzie…

Granica między lekami chemicznymi i biologicznymi…

Infekcje układu moczowego mogą nawracać nawet kilka…

Ministerstwo Zdrowia oskarża lekarzy, że to oni…

Redakcja

Odpowiedź MZ na apel NRL ws. programu ochrony zdrowia psychicznego

"Odpowiadając na liczne apele środowiska, zgłaszającego postulaty, że kwestia reformy psychiatrycznej opieki zdrowotnej musi znaleźć gwarancję ustawową i opierać się o przepisy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, w dniu 2 września w Ministerstwie Zdrowia…
NIL/Rynek Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia
Redakcja

Spóźniona ustawa transgraniczna to strata dla szpitali

W prawie wszystkich krajach UE działają już krajowe punkty kontaktowe (KPK) dla pacjentów, którzy chcą korzystać z leczenia transgranicznego. W Polsce tę funkcję pełni jednoosobowo pracownik NFZ, z którym można się skontaktować…
Dziennik Gazeta Prawna
Prawo i zarządzanie

W Polsce maleje liczba badań klinicznych

Pielęgniarki mają wątpliwości ws. wypisywania…

30 proc. dzieci do drugiego roku życia codziennie…