Lekarz z Karbali: nie mieliśmy doświadczenia, popełnialiśmy błędy

Lekarze nie pchali się do Iraku drzwiami i oknami - mówi Mikołaj Wróbel, lekarz który w rozmowie z Gazetą Wyborczą wspomina swój pobyt w Karbali.Jak opowiada, na misję pojechał niecałe dwa lata po studiach i miał bardzo skromne doświadczenie w praktycznej medycynie, nie mówiąc już o medycynie pola walki, z którą nikt wcześniej w Polsce bezpośrednio nie miał do czynienia.

Przez ponad pół roku musiał z powodu ostrego zespołu stresu pourazowego odesłać do kraju kilkanaście osób.

Z braku doświadczenia ekipy medyczne popełniały błędy. - W kilku przypadkach pacjenci przetrwali transport do Bagdadu bardziej dzięki własnej wytrzymałości niż naszym umiejętnościom - przyznaje w szczerej rozmowie.

 - Zakrwawione ciało, które dostajesz na noszach, jest zakrwawionym ciałem. Masz zatkać dziury, zatamować krwawienie i przekazać dalej. Nie zastanawiasz się, czy to Bułgar, Polak czy Irakijczyk. Ale nie mam jednak pojęcia, jak bym zareagował, gdybym trafił na terrorystę, który wcześniej na moich oczach zabił dwójkę małych dzieci. Na szczęście nie musiałem tego sprawdzać - opowiada.

Więcej: wyborcza.pl


autor/ źródło: Gazeta Wyborcza/fot.: Polska Zbrojna


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Nawet 60 proc. osób otyłych cierpi na depresję


Brak regularnej aktywności fizycznej może prowadzić do zaburzeń nastroju. Z badań wynika, że nawet 60 proc. osób otyłych cierpi na depresję.…Państwo zrobiło z lekarzy przedsiębiorców?

Naukowcy odkryli mutacje 108 genów związanych z…

Naukowcy szukają leku, który może pomóc w gojeniu…

Od 2015 r. chcemy tworzyć domy dziennego pobytu dla…

Skąd pieniądze na dodatkową diagnostykę w POZ?

Polacy uważają, że powinni mieć prawo do leczenia…

153 zarzuty dla lekarki o wyłudzenie świadczeń…

Polacy chcą rozmawiać o zmianach w systemie ochrony…

Tradycyjne zwolnienie lekarskie stopniowo będzie…