Książeczka zdrowia dziecka jest archaiczna

Według projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, książeczka zdrowia dziecka stanie się elementem dokumentacji medycznej, a jej wzór i dane, które się w niej znajdą, określi minister zdrowia.O takie rozwiązanie zabiegał m.in. Rzecznik Praw Dziecka, według którego książeczka powinna być elementem systemu monitorowania losów dziecka, m.in. pod kątem zapewnienia mu właściwej opieki medycznej. Sprawą wkrótce zajmie się sejm.

- Książeczka to dodatkowa, prowadzona w podwójny sposób dokumentacja medyczna. Jest archaiczna już w samej formie - to dokument papierowy. To kolejny przykład nowotworu, który toczy proces wymiany i obiegu informacji w systemie ochrony zdrowia w Polsce - komentuje Wojciech Perekitko specjalista medycyny rodzinnej z Porozumienia Zielonogórskiego.

Zwraca uwagę, że wśród argumentów RPD pojawił się przykład 3,5-letniego dziecka, które trafiło do szpitala w stanie skrajnego wyczerpania - matka nie była ubezpieczona i bała się, że będzie musiała płacić za wizyty, dlatego nigdy nie zgłosiła się z dzieckiem do lekarza.

- Rzecznik Praw Dziecka  dobrze postawił diagnozę, że matka dziecka niezgłoszonego  i nieubezpieczonego bała się z nim pójść do przychodni - stwierdza Wojciech Perekitko. - Diagnoza zatem dobra, jednak etiologia takiego stanu rzeczy oraz zaproponowane rozwiązania niczego nie poprawią. Czy gdyby matka miała taką książeczkę w domu, to zmieniłoby to coś w jej postępowaniu? Uważam, że nie. Co zatem spowodowało, że bała się przyjść do lekarza? Słabość  naszego państwa w przyznawaniu i określaniu prawa do leczenia swoim obywatelom - ocenia Perekitko.

Wskazuje, że "dziurawy jak ser szwajcarski" Centralny Wykaz Ubezpieczonych, który w wielu przypadkach nie potwierdza prawa do leczenia poprzez system eWuś oraz ustawowe prawo do bezpłatnego leczenia m.in. dzieci są niewystarczające.

- Nie może dochodzić w XXI wieku w środku Europy do sytuacji, w której matka boi się pójść z dzieckiem do lekarza, bo nie ma ubezpieczenia lub nie wie jak je zdobyć. To kompromitacja państwa polskiego - dodaje.

Pomysł krytykuje także Joanna Szeląg z PZ: - Zamiast marnować czas, środki i lasy na produkcję niepotrzebnych papierów, powinno skupić się na przygotowaniu platformy informatycznej, gdzie gromadzone byłyby odpowiednie informacje i każdy lekarz, do którego trafi dziecko, miałby wgląd w historię szczepień, badań itp. - stwierdza Joanna Szeląg.


R E K L A M Aautor/ źródło: FPZ/ Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
W polskich aptekach może zabraknąć leków – alarmują farmaceuci


Nieuczciwi aptekarze zarabiają spore pieniądze kosztem polskich pacjentów. Czy zmiana przepisów ukróciłaby nieuczciwy proceder?Redakcja

NFZ do świadczeniodawców POZ ws. dodatkowych dokumentów

"Oświadczenie o uzgodnieniu podziału środków na zwiększenie finansowania świadczeń udzielanych przez pielęgniarki POZ, położne POZ, pielęgniarki/higienistki szkolne" (załącznik nr 1) oraz kopię stosownych dokumentów…
NFZ
NFZ
Redakcja

Projekt zarządzenie: Leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne

Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił w celu wyrażenia opinii przez właściwe podmioty projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie 72/2014/DSOZ w sprawie określenia…
Narodowy Fundusz Zdrowia
NFZ
Redakcja

NFZ: proponowane zmiany w leczeniu szpitalnym

Wprowadzone zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów wydanych przez PrezesaNFZ do obowiązujących aktów prawnych, w szczególności do znowelizowanej…
Narodowy Fundusz Zdrowia/mat.prasowy
NFZ

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wyroki w…

Ustalono pochodzenie zabójczego wirusa MERS

Rzecznik Praw Pacjenta o dostępie do dokumentacji…

Blokowanie dostępu do lekarzy, sposobem na skrócenie…

Styczność kobiety ciężarnej z ftalanami wpływa…

Krzysztof Bukiel: zmiany się nie powiodą bez pieniędzy