Krzywdząca opinia o prywatnych szpitalach

Prywatne szpitale wpływają na podnoszenie jakości i standardów w leczeniu szpitalnym w sektorze publicznym, są ważnym partnerem publicznej ochrony zdrowia w Polsce - przekonywali uczestnicy wtorkowego (3 czerwca) IV Kongresu Szpitali Prywatnych.Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych (OSSP) Andrzej Sokołowski podkreślał, że opinia o szpitalach prywatnych, jako placówkach nastawionych tylko na zysk jest krzywdząca: - Szpitale prywatne to placówki innowacyjne, które mogą wspierać publiczny system. Jesteśmy gotowi do współpracy, ale potrzebujemy mniej podejrzliwości, a więcej zaufania.

Wiceprezes Pracodawców RP Andrzej Mądrala wskazywał na nierówności w przyznawaniu przez NFZ kontraktów i promowanie placówek publicznych: - Udział szpitali prywatnych w budżecie NFZ na leczenie szpitalne to zaledwie 5,75 procent.

Wiceprezes NFZ Wiesława Kłos przyznała, że środki kontraktowane przez prywatne podmioty są mniejsze niż przez podmioty publiczne, jednak - jak wyjaśniała - wynika to m.in. z rodzajów świadczeń medycznych oferowanych przez placówki. Zapewniła, że placówki prywatne są przy kontraktowaniu traktowane tak samo jak publiczne i dodała, że od tego roku funkcjonują nowe kryteria przy ocenie ofert - ciągłość, kompleksowość, jakość i dostępność. 

Jak mówiła, widać że sektor prywatnych podmiotów rozwija się, ponieważ coraz więcej tych placówek staje do konkursów o kontrakty z NFZ. - Oby ten sektor rozwijał się jak najprężniej, bo wymusza on zmiany jakościowe na lepsze w sektorze publicznym - zaznaczyła Kłos.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Nowe elementy list oczekujących od 1 kwietnia


Z dniem 1 kwietnia 2015 r. zwiększyła się liczba informacji gromadzonych na liście oczekujących na udzielenie świadczenia. Konieczne jest…Posłowie chcą, by NFZ finansował szczepienia ochronne…

Prywatne firmy medyczne chcą inwestować w opiekę…

Ewa Błaszczyk najbardziej wpływową kobietą polskiej…

Pielęgniarek będzie coraz mniej. Imigrantki ich…

Klauzula sumienia: kogo dotyczy i jakie daje uprawnienia

MF ws. kas fiskalnych m.in. w gabinetach lekarskich

Personalizacja terapii zwiększa skuteczność leczenia…

Przy udziale polskich badaczy odkryto nowe podtypy…

Prof. Wciórka: w kraju pracuje 15 proc. osób ze…