Krztusiec - zapomniana choroba powraca

Do niedawna wydawało się, że krztusiec, dzięki szczepieniom, został wyeliminowany. Tymczasem znów o sobie przypomniał. Opolski sanepid odnotowuje systematyczny wzrost zachorowań.Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu wynika, że choroba atakuje głównie młodzież, zwłaszcza między 16. a 18. rokiem życia.  

Okazuje się, że szybkie rozpoznanie krztuśca stanowi problem. Lekarze nie spodziewają się tej choroby akurat w tej grupie wiekowej i podejrzewają inne. Kiedyś krztusiec dotyczył tylko małych dzieci.

Skąd zatem ta zmiana? Jak wyjaśniają eksperci ostatnie obowiązkowe szczepienie przeciwko tej chorobie ma miejsce w 6. roku życia.  Wszystko wskazuje więc na to, że szczepionka przestała już być skuteczna i tym samym odporność na zachorowanie w społeczeństwie zaczyna powoli wygasać.

Krztusiec, powszechnie traktowany jako choroba wieku dziecięcego, jest zbyt rzadko rozpoznawany u dorosłych. Jak się szacuje, wśród 65-70-latków na 1 zgłoszony przypadek krztuśca może przypadać nawet 320 niezgłoszonych. Zakażenie krztuścem to jedna z najczęstszych przyczyn długotrwale utrzymującego się kaszlu.

Prof. Teresa Jackowska, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii, przypominała wcześniej w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że choroba ta jest bardzo zaraźliwa.

- Dlatego w obecnej sytuacji epidemiologicznej szczególnie ważne jest powszechne stosowanie zaleceń szczepień przypominających wśród nastolatków w 14 roku życia oraz powtarzanie szczepień u osób dorosłych co 10 lat - zaznaczyła konsultantka.

W Polsce ostatnią dawkę szczepionki dzieci otrzymują w wieku sześciu lat. Kolejne szczepienia są już odpłatne.


autor/ źródło: Nowa Trybuna Opolska


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Zwolnienia lekarskie już w formie elektronicznej


Od 1 stycznia lekarze mogą wystawiać pacjentom elektroniczne zwolnienia lekarskie. Tradycyjne L4 na razie jeszcze nie znikną, ale mają być…Diagnoza online jest niezgodna z prawem

Redakcja

MZ ws. informacji w sprawozdaniach NFZ

Projekt jest już po etapie uzgodnień wewnętrznych. Uwagi do projektu można zgłaszać w ciągu 30 dni od dnia skierowania projketu do konsultacji publicznych. Więcej: 
INFONFZ/MZ
Komunikat

W Łodzi podają dzieciom narkozę na czas transportu…

Polska wciąż ma jeden z najwyższych wskaźników…

Polscy lekarze wyznaczają standardy w leczeniu uszkodzeń…

Jak szybko diagnoza nowotworu?

Stanowisko NRL: MZ odpowiada za chaos przy wprowadzaniu…

NFZ zaprasza na szkolenie nt. dyrektywy transgranicznej

Szczepionka zapobiega 70 proc. nowotworów szyjki…