Krztusiec - zapomniana choroba powraca

Do niedawna wydawało się, że krztusiec, dzięki szczepieniom, został wyeliminowany. Tymczasem znów o sobie przypomniał. Opolski sanepid odnotowuje systematyczny wzrost zachorowań.Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu wynika, że choroba atakuje głównie młodzież, zwłaszcza między 16. a 18. rokiem życia.  

Okazuje się, że szybkie rozpoznanie krztuśca stanowi problem. Lekarze nie spodziewają się tej choroby akurat w tej grupie wiekowej i podejrzewają inne. Kiedyś krztusiec dotyczył tylko małych dzieci.

Skąd zatem ta zmiana? Jak wyjaśniają eksperci ostatnie obowiązkowe szczepienie przeciwko tej chorobie ma miejsce w 6. roku życia.  Wszystko wskazuje więc na to, że szczepionka przestała już być skuteczna i tym samym odporność na zachorowanie w społeczeństwie zaczyna powoli wygasać.

Krztusiec, powszechnie traktowany jako choroba wieku dziecięcego, jest zbyt rzadko rozpoznawany u dorosłych. Jak się szacuje, wśród 65-70-latków na 1 zgłoszony przypadek krztuśca może przypadać nawet 320 niezgłoszonych. Zakażenie krztuścem to jedna z najczęstszych przyczyn długotrwale utrzymującego się kaszlu.

Prof. Teresa Jackowska, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii, przypominała wcześniej w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że choroba ta jest bardzo zaraźliwa.

- Dlatego w obecnej sytuacji epidemiologicznej szczególnie ważne jest powszechne stosowanie zaleceń szczepień przypominających wśród nastolatków w 14 roku życia oraz powtarzanie szczepień u osób dorosłych co 10 lat - zaznaczyła konsultantka.

W Polsce ostatnią dawkę szczepionki dzieci otrzymują w wieku sześciu lat. Kolejne szczepienia są już odpłatne.


autor/ źródło: Nowa Trybuna Opolska


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
IMS Health o projekcie majowej listy refundacyjnej


Projekt listy refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 maja 2014 roku wprowadza w części aptecznej 4 nowe substancje. Poprzez rozszerzenie…OZZL o zarobkach lekarzy: "kłamliwa propaganda" MZ

Podstępne nadciśnienie płucne

Coraz więcej możliwości leczenia zaawansowanych…

Stanowisko NRL: MZ odpowiada za chaos przy wprowadzaniu…

Średnio co 8 minut ktoś w Polsce dostaje udaru mózgu.…

Redakcja

16 posiedzenie Rady Przejrzystości

Jak podaje Agencja Oceny Technologii Medycznych, podczas 16 posiedzenia zostaną przygotowane stanowiska m.in. w sprawie ocen leków: Botox, Avonex, Copaxone oraz programów zdrowotnych m.in. wczesnego wykrywania raka piersi i opieki długoterminowej oraz…
AOTM
Komunikat

Drakońskie kary to sposób szpitali na zysk?

Guzy neuroendokrynne rozwijają się powoli i nie…

Agencja cofa pozwolenia na pasty zawierające arszenik