Krótsze kolejki do specjalistów, bo pacjenci zagubieni?

Kolejki do okulistów i dermatologów są krótsze. Ale pacjenci wcale nie leczą się częściej u lekarzy rodzinnych - jak planował w reformie minister zdrowia, lecz zostali w domu, bo nie wiedzą, gdzie szukać pomocy lub kurują się prywatnie - pisze Metro.Od stycznia do okulisty i dermatologa potrzeba skierowania od lekarza rodzinnego. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wprowadził te utrudnienia, by skrócić kolejki w poradniach specjalistycznych.

Z informacji, które zebrało Metro w takich poradniach w całym kraju wynika, że kolejki są nieco krótsze. Jednak osoby, które z nich zniknęły, wcale nie pojawiły się tłumnie u lekarzy rodzinnych.

Takich pacjentów jest zwykle u naszych lekarzy kilku dziennie - mówi szef Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski. Podobnie widzi to szefowa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Wg Janickiej i Krajewskiego pacjentów nie widać ani w poradniach, ani u nich w gabinetach, bo na razie są zagubieni i nie potrafią jeszcze poruszać się w nowych zasadach. Część przeszła do prywatnych gabinetów. W stolicy w części medycznych sieciówek trudno o termin u okulisty w najbliższych tygodniach - zauważa Metro.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Oświadczenie Falck Medycyna po karambolu w Kowiesach


Po tragicznym karambolu na S8 w Kowiesach rozgorzała dyskusja na temat prawidłowości stosowanych procedur w czasie akcji ratunkowej. Zarząd…Redakcja

16 posiedzenie Rady Przejrzystości

Jak podaje Agencja Oceny Technologii Medycznych, podczas 16 posiedzenia zostaną przygotowane stanowiska m.in. w sprawie ocen leków: Botox, Avonex, Copaxone oraz programów zdrowotnych m.in. wczesnego wykrywania raka piersi i opieki długoterminowej oraz…
AOTM
Komunikat

Rząd zajmie się projektem założeń dot. informatyzacji…

Leki w terapii stosowanej przed in vitro będą refundowane

Krzywdząca opinia o prywatnych szpitalach

GIODO: rozporządzenie nie daje podstaw do zbierania…

PZ ws. numeru telefonu "do bezpośredniego kontaktu…

Dysponentem tajemnicy lekarskiej są po śmierci pacjenta…

Zmiany w działalności fizjoterapeutów. Pacjenci…

Pakiet onkologiczny może zostać sfinansowany z rezerwy…