Kosiniak-Kamysz proponuje zniesienie wieku emerytalnego

Waloryzacja mieszana to, zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej, najrozsądniejszy sposób na podwyżkę emerytur w przyszłym roku. - Choć do przyjęcia są też dodatki jednorazowe - mówi Kosiniak-Kamysz w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną”.Tłumaczy on, że mechanizm taki jak jednorazowy dodatek był stosowany kilka lata temu. Wybór konkretnego rozwiązania zależeć będzie jednak od zależy od sytuacji budżetowej.  - Koszt waloryzacji ustawowej to niespełna miliard złotych, znacznie mniej niż rok temu. Żeby podwyżka była odczuwalna, potrzebna jest większa dotacja z budżetu. Rozmawiamy o tym z ministrem finansów - mówi Kosiniak-Kamysz.

Odnosi się on również do projektu PSL wprowadzającego możliwości przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy.  - To zwiększenie wolności i możliwości wyboru. W obecnym systemie mamy emerytury częściowe, pomostowe i świadczenia przedemerytalne. Teraz warto wyodrębnić w nim tę część, która daje możliwość wyboru przejścia na emeryturę po odprowadzaniu składek przez 40 lat - tłumaczy minister pracy.

I dodaje: - Faktycznie proponujemy zniesienie wieku emerytalnego, zastąpienie go wymogiem stażu pracy i utrzymaniem granicy 67 lat jako gwarancji dla emerytury minimalnej.

Więcej: gazetaprawna.pl


autor/ źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Prezes NRL pisze do CSIOZ w sprawie e-recept


W związku z postępem prac nad przygotowaniem systemów informatycznych dedykowanych obsłudze procesu wystawiania elektronicznych recept lekarskich…Komputery przegrywają z lekarzami przy stawianiu…

Stanowisko NRL: MZ odpowiada za chaos przy wprowadzaniu…

W Łodzi podają dzieciom narkozę na czas transportu…

Druk przestrzenny = sprawne ciało do późnej starości?

Czy znachorzy i uzdrowiciele przestaną zagrażać…

Zwiększa się przeżywalność chorych na nowotwory…

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego obowiązuje

Nowelizacja wprowadza m.in. definicję „sfałszowanego produktu leczniczego”. Ujednolica także przepisy dotyczące zezwoleń na wytwarzanie i import produktów leczniczych poprzez wprowadzenie wspólnych regulacji dla obu rodzajów zezwoleń…
Ekspert

CBOS zbadał ilu Polaków zetknęło się przypadkiem…

Czy szpitale mogą pobierać opłatę sanatoryjną…