Kosiniak-Kamysz proponuje zniesienie wieku emerytalnego

Waloryzacja mieszana to, zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej, najrozsądniejszy sposób na podwyżkę emerytur w przyszłym roku. - Choć do przyjęcia są też dodatki jednorazowe - mówi Kosiniak-Kamysz w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną”.Tłumaczy on, że mechanizm taki jak jednorazowy dodatek był stosowany kilka lata temu. Wybór konkretnego rozwiązania zależeć będzie jednak od zależy od sytuacji budżetowej.  - Koszt waloryzacji ustawowej to niespełna miliard złotych, znacznie mniej niż rok temu. Żeby podwyżka była odczuwalna, potrzebna jest większa dotacja z budżetu. Rozmawiamy o tym z ministrem finansów - mówi Kosiniak-Kamysz.

Odnosi się on również do projektu PSL wprowadzającego możliwości przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy.  - To zwiększenie wolności i możliwości wyboru. W obecnym systemie mamy emerytury częściowe, pomostowe i świadczenia przedemerytalne. Teraz warto wyodrębnić w nim tę część, która daje możliwość wyboru przejścia na emeryturę po odprowadzaniu składek przez 40 lat - tłumaczy minister pracy.

I dodaje: - Faktycznie proponujemy zniesienie wieku emerytalnego, zastąpienie go wymogiem stażu pracy i utrzymaniem granicy 67 lat jako gwarancji dla emerytury minimalnej.

Więcej: gazetaprawna.pl


autor/ źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Ministerstwo Zdrowia rekordzistą w opieszałości wydawania rozporządzeń do ustaw


W opinii Business Centre Club procedura wydawania aktów wykonawczych do ustaw jest dokuczliwą bolączką polskiego systemu państwowego. Według…Kody i numery zamiast nazwisk pacjentów

Komisja Europejska za uwolnieniem potencjału mobilnego…

Największe w Polsce Medyczne Centrum Przetwarzania…

Premier porozmawia z ministrem zdrowia o badaniach…

Prof. Jacek Jassem ws. tzw. pakietu kolejkowego MZ

Kinetyczny piasek może skutecznie pomóc w walce…

Zaniechanie szczepień może prowadzić do szybkiego…

Resort zdrowia zapowiada poprawę dostępu do nowoczesnych…

Prywatne firmy medyczne chcą inwestować w opiekę…