Korytarze ratunku mogą skrócić dojazd karetki o sześć minut

O ok. 6 minut można przyspieszyć przyjazd karetki do ofiar wypadków, zwłaszcza na drogach ekspresowych i autostradach - czytamy w Gazecie Wyborczej. Wystarczy nieco zmienić przepisy, by stworzyć tzw. korytarze ratunku.


Chodzi o to, że gdy dostrzegamy korek od razu zjeżdżamy na bok - na lewo i na prawo, równolegle do osi jezdni. Powstaje wtedy równy, dość szeroki i wolny obszar. Ten tzw. korytarz ratunku (emergency corridor), który z powodzeniem funkcjonuje w kilku europejskich państwach: w Austrii, Czechach, Niemczech, Słowenii i Szwajcarii.

Aby tak było u nas, trzeba zmienić przepisy.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przy wsparciu GDDKiA już opracowało nowelizację prawa o ruchu drogowym. Ale wcześniej idea "korytarzy ratunku" powinna uzyskać akceptację społeczną, MSW, resortów zdrowia i sprawiedliwości, pogotowia ratunkowego, policji i straży pożarnej.

- "Korytarze ratunku" nie wszędzie spotykały się z aprobatą - przyznaje Jacek Gasparski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Kierowcy nie lubią nowych nakazów i grożących za nie sankcji. W Austrii budziły z początku spore kontrowersje, ale gdy potwierdziły swą skuteczność, głosy sceptyków ucichły.

Jakie będą koszty ich wprowadzenia? - zastanawia się GW. Na pewno niższe niż korzyści z tego płynące: choć życie ludzkie trudno wycenić, Instytut Badawczy Dróg i Mostów szacuje, że jedna ofiara śmiertelna kosztuje nas wszystkich 2,47 mln zł.

Więcej: wyborcza.pl


autor/ źródło: Wyborcza.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
W sieci przybywa nieprawdziwych informacji o produktach żywnościowych. Coraz trudniej z nimi walczyć


Fałszywe informacje, czyli tzw. fake newsy, pojawiają się w przestrzeni publicznej w jednej chwili i szybko się rozprzestrzeniają. Nagle…Nowy czas pracy pracowników medycznych a wynagrodzenia

Śledczy tropią przypadki nielegalnego handlu długami…

ZIP: zdecydowanie więcej pomyłek niż wyłudzeń

Redakcja

List otwarty PPOZ do premiera

Według lekarzy rodzinnych obecna sytuacja w ochronie zdrowia jest coraz bardziej napięta, czego przykładem jest protest lekarzy OZZL, wystąpienia prezesa NRL oraz sprzeciw samego środowiska specjalistów onkologów i lekarzy rodzinnych, ale i pacjentów.…
PPOZ/medexpress.pl
Prasa

NFZ o świadczeniach poza kolejnością

Kosiniak-Kamysz: projekt ws. świadczeń pielęgnacyjnych…

Bartosz Arłukowicz o stawce kapitacyjnej

Lekarze rozśmieszeni (?) pakietem onkologicznym i…

Prezes NRL pyta ministra finansów o wyjaśnienia…