Komputery przegrywają z lekarzami przy stawianiu diagnozy

Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy w stawianiu diagnozy ? Z badań prowadzonych przez naukowców ze Szkoły Medycznej Harvarda wynika, że lekarze dokonują prawidłowej diagnozy dwa razy częściej niż ponad 20 najpopularniejszych aplikacji do analizy objawów choroby.Błędy w stawianiu diagnozy przez programy komputerowe najczęściej dotyczą: nierozpoznania choroby w ogóle lub zbyt późne jej ustalenie.  Co roku jednak rośnie rynek programów umożliwiających samobadanie.

Uczeni z Harvarda poprosili 234 lekarzy internistów o ocenę stanu zdrowia 45 pacjentów. Lekarze musieli postawić badanym prawdopodobną diagnozę oraz dwie dodatkowe. Każdy przypadek był analizowany przez co najmniej 20 internistów.

Ze wszystkich wskazań internistów prawidłowych było 72 proc. diagnoz. Sztuczna inteligencja trafiła tylko w 34 proc. przypadków.

Więcej: www.wyborcza.pl


autor/ źródło: wyborcza.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NRL poparła projekt rozporządzenia w sprawie map potrzeb zdrowotnych


Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej poparło ministerialny projekt planowania ochrony zdrowia w oparciu o analizę istniejących zasobów oraz…Pasożyty pomogą w leczeniu chorób autoimmunologicznych?

Białko z mitochondriów kluczowe w procesie starzenia…

Ocena Prezesa NRA sposobu przekazywania odmów realizacji

Zmienione prawo zamówień publicznych: jak wpłynie…

Sztuczna opalenizna tylko dla dorosłych

Katowice: obradował XXXIV Okręgowy Zjazd Lekarzy

Redakcja

Mazowiecki oddział NFZ ws. interpretacji przepisów dot. obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego

Publikacja stanowi odpowiedź na wniosek z dnia 3 sierpnia 2015 r. Fundacja „W[…]” zwana dalej Fundacją, zwróciła się o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których…
NFZ/Rynek Zdrowia
NFZ

Przełomowa metoda hodowli komórek macierzystych…

POZ-y nie tylko dla lekarzy rodzinnych