Komputery przegrywają z lekarzami przy stawianiu diagnozy

Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy w stawianiu diagnozy ? Z badań prowadzonych przez naukowców ze Szkoły Medycznej Harvarda wynika, że lekarze dokonują prawidłowej diagnozy dwa razy częściej niż ponad 20 najpopularniejszych aplikacji do analizy objawów choroby.Błędy w stawianiu diagnozy przez programy komputerowe najczęściej dotyczą: nierozpoznania choroby w ogóle lub zbyt późne jej ustalenie.  Co roku jednak rośnie rynek programów umożliwiających samobadanie.

Uczeni z Harvarda poprosili 234 lekarzy internistów o ocenę stanu zdrowia 45 pacjentów. Lekarze musieli postawić badanym prawdopodobną diagnozę oraz dwie dodatkowe. Każdy przypadek był analizowany przez co najmniej 20 internistów.

Ze wszystkich wskazań internistów prawidłowych było 72 proc. diagnoz. Sztuczna inteligencja trafiła tylko w 34 proc. przypadków.

Więcej: www.wyborcza.pl


autor/ źródło: wyborcza.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NFZ zapłacił pacjentom 6,6 mln zł za operacje usuwania zaćmy w innych krajach


Coraz więcej polskich pacjentów korzysta z usług lekarzy w Czechach - informuje Dziennik Gazeta Prawna i dodaje, że w ostatnich dziewięciu…Białko z mitochondriów kluczowe w procesie starzenia…

Neumann: w czwartek pakiet onkologiczny i kolejkowy…

18-latkowie nie mają wiedzy dot. chorób przenoszonymi…

GIS: informacja dla lekarzy POZ i służb medycznych…

Warmińsko-Mazurskie: rośnie liczba chorych na grypę

Sandomierz: powiat szuka prywatnego inwestora dla…

System ochrony zdrowia nie powinien gubić dzieci

Ruszył Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

W polskich aptekach może zabraknąć leków – alarmują…